Betlehemské svetlo priniesli skauti aj do Ružomberka

Betlehemské svetlo doručili do Ružomberka slovenskí skauti rýchlikom Dargov. Oddiel ružomberských skautov zas roznáša plameň ďalej do obcí dolného Liptova. Pozrite si rozpis kde a kedy ho nájdete.

Plamienok tradičného Betlehemského svetla odpaľuje v Bazilike Narodenia Pána v Izraeli každý rok iné dieťa. „Tento rok odpálila svetlo z Betlehemu rakúska skautka, ktorá ho vo Viedni ponúkla ďalej,“ povedala skautka Veronika Pivovarová, ktorá spoločne so skupinkou roznášala svetlo po Slovensku.

Plameň odpaľovali na staniciach

Hlavná skautská hliadka s Betlehemským svetlom šírila plameň po koľajniciach v sobotu predpoludním. Rýchlik Dargov z Bratislavy do Košíc vyrazil na cestu o 10:13. „Toto svetlo, ktoré práve roznášame, je takým symbolom pokoja a spájania ľudí,“ opisuje skaut zo Spišskej Novej Vsi Dominik Krupa.

Hlavná skautská hliadka s Betlehemským svetlom v rýchliku Dargov. Foto – Juraj Brezáni

Do Ružomberka prišiel vlak o pol druhej. Na železničnej stanici už naň čakal miestny oddiel skautov z 9. zboru Laca Krónera, ako znie ich oficiálny názov. Po otvorení dverí vlaku museli rýchlo odpaľovať plameň svetla z Betlehemu, aby vlaku nespôsobili meškanie.

„Svetlo ďalej putovalo do farského kostola v Ružomberku a takisto aj do okolitých dedín,“ priblížil vodca oddielu ružomberských skautov Václav Babic, ktorého v skupinke nazývajú Tuleň.

Zo Svätej zeme až do našich obcí

Zatiaľ čo v Ružomberku, Lúčkach, Liskovej alebo v Hrboltovej si ľudia mohli svetlo odpáliť po nedeľnej svätej omši, do ďalších okolitých obcí prinesú plameň v pondelok alebo na štedrovečerný utorok.

Na odpálenie plameňa mali skauti len pár chvíľ. Foto – Juraj Brezáni

Tento rok príde svetlo v ružomberskom okrese do 22 obcí. „Snažíme sa svetlo priniesť do väčšiny obcí,“ povedal zástupca ružomberského skautského zboru Juraj Burgan.

V obciach si budú môcť obyvatelia odpáliť svetlo po svätých omšiach buď v kostole alebo pred kostolom. „My máme takú tradíciu, že ostaneme na omši a po jej konci svetlo rozdávame. Dokonca dávame aj vlastné sviečky tým, ktorí si nepriniesli lampáše alebo sviečky,“ povedal ružomberský skaut z Komjatnej Václav Babic.

Svetlo budú skauti rozdávať aj v Ružomberku pri vianočnom stromčeku v pondelok popoludní.

Rozpis Betlehemského svetla v okrese Ružomberok. Zdroj – Skauti Ružomberok
Skauti museli dávať pozor aj na vietor, ktorý by mohol zhasnúť plameň. Foto – Skauti Ružomberok

Symbol jednoty, nádeje a lásky

Do Európy doviezli plameň Betlehemského svetla po prvýkrát v roku 1986. „Do roznášania svetla sa len v Európe každoročne zapojí viac ako milión ľudí,“ píšu v aktuálnej brožúrke Slovenskí skauti.

Na Slovensku má tento svätý oheň už 30-ročnú tradíciu. Slovenskí skauti ho prinášajú k nám už od roku 1990. O desať rokov neskôr sa táto tradícia roznášania svetla rozšírila aj na severoamerický kontinent.

Zástupca ružomberského skautského zboru Juraj Burgan vyprevádzajúci skautov v rýchliku Dargov. Foto – Juraj Brezáni

V skautskom tábore nuda nehrozí

Titulná fotografia: Ružomberský oddiel skautov z 9. zboru Laca Krónera. Foto – Juraj Brezáni

Študujem žurnalistiku na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Píšem aj pre Denník Postoj a externe spolupracujem s Rádiom Lumen, pre ktoré pripravujem spravodajské a publicistické reportáže z okolia Žiliny a Ružomberka.