Ulice plné svetielok a ľudí. Mestom prechádzal lampiónový sprievod

Tradičné podujatie opäť vyvrcholilo ohňostrojom. Ten na prvé odpočítavanie nevyšiel.

Akcie, ktoré vyženú do ulíc masu ľudí, môžeme zrátať na prstoch jednej ruky. V piatok podvečer sa o zaplnené centrum mesta postaral Lampiónový sprievod svätého Martina.

Lákadlo najmä pre deti

Akcia s deväťročnou tradíciou nachádza obľubu najmä u rodín s deťmi. Pochvaľuje si ju aj jedna z prítomných mám. „Chodievame pravidelne, každý rok. Najmä kvôli malej, ktorej sa tu veľmi páči,“ prezrádza Vladimíra, ktorá stojac pri lavičkách v Hýrošovom parku dozerá na svoju dcéru vo fialovej vetrovke.

Stratiť z dohľadu by sa mohla bez väčšej námahy. Park bol plný – rodičov s drobcami po svojom boku, v kočíku či na takzvanom „koni“, teda na pleciach dospelákov, ktorí tak zabezpečili svojej ratolesti lukratívny výhľad na okolité dianie.

„Tento rok prišlo viac ľudí ako minule,“ porovnáva Vladimíra účasť. Poznámku k pomerne vysokému počtu zachytíme aj v ďalšom hlúčiku ľudí. Len vlani prišlo podľa organizátorov približne 700 ľudí, v stovkách by sme účastníkov rátali aj tento rok.

Ohňostroj na druhý pokus

V úvode zahrali žiaci literárno-dramatického odboru ZUŠ. Ľ. Fullu divadelné predstavenie Láskavý Martin, po ňom sa zástup ľudí pohol z parku.

Nie celkom súvislý, ale siahodlhý „lampiónový had“ prechádzal zaužívanou trasou od parku krátko po Mostovej, Veľkým závozom k radnici, Malým závozom dolu, po ulici Podhora a Mostová a späť do parku.

V mieste zrazu sa konala záverečná bodka podujatia. Už tradične ohňostroj. Prvé odpočítavanie nevyšlo, farebné divadlo si dalo výraznejšie načas. A tak ho odštartovali po druhý raz. Kým niektoré deti pozerali na oblohu so záujmom, iné prečkali s dlaňami na ušiach.

Pomoc pre ľudí bez domova

Lampiónový sprievod je pomenovaný po svätom Martinovi, známom patrónovi núdznych. Súčasťou akcie je tak benefičná zbierka, ktorá symbolicky odkazuje na svätcovu dobročinnosť.

„Je nám cťou, že už niekoľký rok môžeme prispieť svojou troškou k tejto nádhernej akcii, v dobe nadbytku, kedy je potrebné pripomínať, že sú tu aj slabí ľudia, ktorí nemajú dostatok pomoci,“ prihovorila sa prítomným Andrea Dobošová, predsedníčka Materského centra Nevedko, ktoré zbierku organizuje.

Vlani zbierali potraviny, predtým pomohli novorodencom vo važeckej osade, sociálne slabším v meste či ľuďom na úteku z vojnových oblastí.

Tento rok cielili pomoc pre zariadenie sociálnych služieb Útulok Ružomberok. Pre ľudí bez prístrešia žiadali najmä drogériu – od šampónov, mydiel, zubných kefiek po pracie prášky – vítané boli aj posteľné bielizne a uteráky. Kto zbierku v parku nestihol, môže priniesť veci aj dodatočne do Björnsonovho domu, kde Nevedko sídli.

Podujatie organizačne a finančne zastrešuje mesto Ružomberok, sprievodné podujatia zabezpečujú Materské centrum Nevedko, Galéria Ľ. Fullu aj ZUŠ Ľ. Fullu.

 

Lampiónový sprievod prichádzajúci od mestskej radnice.
Na podujatí sa zišli najmä rodiny s deťmi. Aj tými najmenšími.
Zástup prechádzajúci Malým Závozom.
Sprievod “zakotvil” opäť v Hýrošovom parku, kde ohňostrojom vyvrcholil program.
Súčasťou podujatia bola aj výstava vlastnoručne vyrobených lampiónov žiakov ZUŠ Fullu.

Som študentkou žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Po stáži v sekcii zahraničného spravodajstva denníka SME ma viac zaujíma domáce dianie, aj v regióne, ktorý mi je už štvrtý rok prechodným domovom.