Bez elektriny je momentálne viac ako 11-tisíc odberných miest

Ilustračné foto. Zdroj: SSD
Elektrikári evidujú na strednom Slovensku zvýšený počet výpadkov elektriny. Prácu im komplikuje zasnežený terén a neprejazdné cesty.

Stredoslovenská distribučná (SSD) informovala o výpadku elektriny v Žilinskom a Banskobystrickom kraji. Husté sneženie a silný vietor spôsobili výpadky elektriny u viac ako 11-tisíc odberných miest, medzi kritickými je aj región Liptov.

Ťažké podmienky pre elektrikárov

Podľa SSD poruchy vyradili z prevádzky viac než tristo trafostaníc. Energetici riešia poruchy na 25 vedeniach vysokého napätia (22 kV), jednu na vedení veľmi vysokého napätia (110 kV) a desiatky porúch na úrovni nízkeho napätia (0,4 kV).

“Elektrikári sú v maximálnom možnom nasadení, ale boria sa s nesmierne ťažkými podmienkami. Ak to situácia umožňuje, zasiahnuté oblasti zužujú na čo najmenšie úseky a vypnutých odberateľov prepínajú v spolupráci s dispečingom na iné zásobovacie trasy. Ich možnosti sú však v tomto smere obmedzené,” uviedol Miroslav Gejdoš, hovorca SSD.

Výpadky elektriny evidujú aj v regióne Liptov

Bez elektriny sú viaceré domácnosti na strednom Slovensku, predovšetkým v regiónoch Horné Považie, Kysuce, Orava, Liptov, Zvolen, Hont a Gemer.

,,Dôvodom sú štandardne najmä stromy a konáre popadané na vzdušné vedenia, ktoré poškodili vodiče, izolátory a stĺpy. Keďže sa na väčšine územia vyskytuje hlboký sneh a mnohé cesty sú neprejazdné, k niektorým poruchám sa elektrikári nemôžu dostať, prípadne im to trvá oveľa dlhšie ako za normálnych okolností,” vysvetlil hovorca.

Kedy elektrikári opravia poškodené vedenia je nateraz otázne, prácu im komplikuje silný vietor. ,,Tam, kde stále fúka silný vietor a padajú stromy, museli energetici kvôli vlastnej bezpečnosti vyhľadávanie a odstraňovanie porúch prerušiť,” podotkol M. Gejdoš.

Vo viacerých lokalitách si pomáhajú ťažkou technikou, ale momentálne ju tam nedokážu prepraviť. Podľa Gejdoša bude postup prác závisieť od vývoja počasia a dostupnosti mechanizmov, ktoré dokážu preraziť cesty hlbokým snehom.

Zdroj: SSD

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.