Bubnovali za svoje práva

Deti bubnovaním upozornili na svoje práva. Foto: Lívia Dvorská
Do celoslovenského podujatia Bubnovačka, ktoré má symbolicky upozorniť na problém násilia, týrania a zneužívania detí, sa pridali aj v ZŠ na Bystrickej ceste v Ružomberku.

Aby hlas detí neostal nepovšimnutý, upozorniť na práva detí  a aby bolo deti lepšie počuť. To sú ciele podujatia Bubnovačka, ktoré na Slovensku od roku 2014 organizuje Centrum Slniečko.  Koná sa vždy 18. novembra pri príležitosti Európskeho dňa ochrany detí pred sexuálnym vykorisťovaním a zneužívaním. Zapojiť sa do neho môže každý.

Urobili tak aj žiaci a učitelia Základnej školy (ZŠ) na Bystrickej ceste v Ružomberku. Počas tretej vyučovacej hodiny vyšli pred školu a niekoľkominútovým hlasným bubnovaním podporili celoslovenské podujatie.

V piatok po 10:00 hod. sa rozozvučali bubny na viac ako 350 školách po celom Slovensku a tiež na námestiach v Nitre, Trstenej, Trenčíne, Partizánskom či Michalovciach.

Do Bubnovačky sa zapojila aj prezidentka

Do tohtoročnej Bubnovačky sa v piatok dopoludnia zapojila aj prezidentka SR Zuzana Čaputová. Informovala o tom na sociálnej sieti s tým, že bubnovaním symbolicky upozornili na problém násilia, týrania a zneužívania detí.

Poďakovala viac ako 61.000 deťom, organizátorom, učiteľom, psychológom a ďalším zanieteným ľuďom, ktorí v piatok bubnovali a zapájajú sa do ďalších osvetových aktivít, počas ktorých otvorene hovoria o násilí, čo sa deje doma, v škole, v tábore alebo na sociálnych sieťach.

„Vytvárajú tak spoločenstvá, ktoré sú vnímavejšie voči násiliu a ktoré ho neprehliadajú a nebagatelizujú. Týmto spôsobom posilňujú tých, ktorí násilie zažívajú, v tom, aby vyhľadali pomoc,” povedala Čaputová.

Podľa nej to veľmi presne vystihuje heslo tejto každoročnej aktivity pri príležitosti Medzinárodného dňa prevencie týrania a zneužívania detí – “Ticho deti pred násilím neochráni”.

Zdroj: Teraz.sk

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Vyštudovala som publicistiku a masmediálnu komunikáciu. Vyše dvadsať rokov pôsobím v médiách ako redaktorka a manažérka marketingu. V poslednom období pomáham klientom zviditeľniť sa v online svete, cez digitálny marketing. Najviac je pre mňa moja rodina. Vychutnám si chvíle pri dobrej a voňavej káve či knihe. Snažím sa čo najviac hýbať, mám rada bicyklovanie, turistiku a beh na lyžiach.