Búrky spôsobili výpadky elektriny v tisíckach domácností

Ilustračné foto. Zdroj: SSD
Bez elektrického prúdu je vyše 20-tisíc odberných miest v Žilinskom a Banskobystrickom kraji. Príčinou porúch sú najmä stromy a konáre popadané na elektrické vedenia.

Silné búrky, ktoré sa prehnali na území Žilinského a Banskobystrického kraja, spôsobili rozsiahle výpadky elektriny. Pocítilo ich približne 20-tisíc odberných miest na území stredného Slovenska.

Energetici pracujú na odstránení porúch

,,Mimo prevádzky zostalo na dlhšiu alebo kratšiu dobu približne 400 distribučných trafostaníc v správe Stredoslovenskej distribučnej (SSD),” informuje špecialista externej komunikácie SSD Miroslav Gejdoš s tým, že najviac zasiahnutými regiónmi sú Považie, Kysuce, Orava, Liptov, Horehronie a Hont. Príčinou porúch sú podľa neho najmä stromy a konáre popadané na elektrické vedenia.

,,Tam, kde je to možné, prebiehajú manipulácie, vďaka ktorým dokážu energetici dopraviť elektrinu do domácností po nepoškodených elektrických vedeniach z iných okruhov,” ozrejmuje hovorca.

Viaceré z porúch by sa energetikom malo podľa neho podariť vyriešiť už v najbližších hodinách, na mnohých miestach si však opravy vyžadujú dlhší čas.

,,Všetko bude závisieť predovšetkým od rozsahu poškodenia a prístupnosti zasiahnutého miesta. Pracovníci SSD sú v plnom nasadení a robia všetko, čo je v ich silách, aby obnovili dodávku elektriny pre všetky odberné miesta v čo najkratšom čase. Dotknutých obyvateľov žiadajú o pochopenie a trpezlivosť,” dodáva Gejdoš.

Zdroj: TS SSD

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.