Bystrické pumy sú po triumfe nad Ružomberkom jednou nohou vo finále

Ružomberské basketbalistky prehrali aj druhý semifinálový zápas. Foto: Rudolf Maškurica
Basketbalistky MBK Ružomberok prehrali v stredu 29. marca v druhom semifinálovom zápase Niké extraligy žien so Sláviou Banská Bystrica 64:82. Banskobystričanky vedú v sérii 2:0 a už v sobotu môžu oslavovať postup do finále.

Úvodný semifinálový súboj, ktorý sa uskutočnil v Koniarni, sa skončil triumfom Slávie v pomere 77:57. Družstvo spod Urpína sa vďaka výhre ujalo vedenia v sérii 1:0.

Bystrické pumy porazili Ružomberok o dvadsať bodov

Jedenásťbodová šnúra Bystrice

Lepší vstup do stretnutia mali Ružomberčanky, ktoré sa ujali vedenia 4:0. Bystrické „pumy“ však zakrátko vyrovnali stav duelu na 4:4. Vzápätí sa síce spoza perimetra presadila Andrea Andělová (4:7), no potom dali Banskobystričanky 11 bodov po sebe (15:7).

V ďalších minútach sa hra prelínala zo strany na stranu, pričom Slávia si naďalej udržiavala svoj náskok. Úvodnú periódu, ktorá bola bohatá na body, ovládli „pumy“ v pomere 25:17.

Prvý polčas v réžii favorita

Banskobystričanky mali dobrý vstup do druhej štvrtiny, keď po troch minútach vyhrávali už o 14 bodov (35:21). Liptáčky sa však napriek nepriaznivému stavu nevzdávali a zakrátko znížili manko na rozdiel 8 bodov (37:29).

Domáce hráčky to ale nevyviedlo z miery a o pár minút navýšili svoj náskok na úroveň 12 bodov (41:29). V ďalšom priebehu si Slávia kontrolovala svoje vedenie a napokon po prvom polčase vyhrávala 44:33 a bola na najlepšej ceste získať postupový mečbal.

Strelecká nemohúcnosť vicemajstra

Na začiatku tretej 10-minútovky zvýšili Banskobystričanky svoje vedenie na rozdiel 14 bodov (49:35). Onedlho ale zaznamenali „pumy“ 10 bodov v rade a vyhrávali už o priepastných 22 bodov (59:37). Ružomberčanky sa následne na takmer 4 minúty bodovo odmlčali, pričom v tejto perióde dali len 9 bodov.

Strelecké suchoty „Ruže“ ukončila jej kapitánka Alexandra Buknová úspešným trojkovým pokusom (59:40). Banskobystričanky však mali zápasové obraty vo svojich rukách a pred záverečnou štvrtinou vyhrávali o 20 bodov – 62:42.

Pohodlné víťazstvo Slávie

V úvode poslednej periódy sa roztrhlo vrece s trojkami na oboch stranách. Túto časť hry otvorila Slávia dvomi úspešnými hodmi spoza perimetra v rozpätí minúty (68:44). Liptáčky však na hodenú rukavicu súpera odpovedali rovnakým spôsobom a po dvoch trojkách znížili manko (68:50).

„Pumy“ ale žiadnu dramatizáciu stretnutia nepripustili a vzápätí dali 6 bodov v sérii (74:50). Ružomberčanky naďalej bojovali a o pár minút skresali skóre (74:55). V ďalších minútach si Banskobystričanky kontrolovali svoj pohodlný náskok a napokon triumfovali nad Ružomberkom o 18 bodov – 82:64.

Slávia Banská Bystrica tak vedie v semifinálovej sérii 2:0 a už v sobotu môže oslavovať postup do finále, v prípade, že uspeje v Ružomberku.

Sláviu potiahla jej nová posila

Najlepšou strelkyňou duelu bola domáca hráčka Žofia Hruščáková, ktorý svoj výborný výkon zavŕšila 21 bodmi, pričom si pripísala aj 12 doskokov. Skvelo jej sekundovala Kanaďanka Cassandra Jayne Nofuenteová, autorka 16 bodov. Trojicu najúspešnejších hráčok v bystrickom družstve uzatvorila Erika Holíková, ktorá zaťažila konto súpera 14 bodmi.

Ružomberčanky bodovo potiahla predovšetkým Soňa Svetlíková, ktorá zaznamenala 15 bodov. Okrem nej sa vicemajster mohol spoľahnúť na duo Alexandra Buknová a Andrea Andělová, ktoré dali po 13 bodov. Česká legionárka navyše premenila tri trojkové pokusy.

Liptáčky majú nôž na krku

Tretí semifinálový zápas sa uskutoční v sobotu 1. apríla o 17:00 h v Ružomberku. V prípade, že Banskobystričanky uspejú v Koniarni, tak postúpia do finále. Prípadný štvrtý duel je naplánovaný na 5. apríla v Banskej Bystrici a piaty 8. apríla v centre dolného Liptova. Semifinálová séria sa hrá na tri víťazné stretnutia.

V druhom semifinále podľahli Young Angels Košice majstrovským Piešťanským Čajkám 54:89. Piešťany tak vedú v sérii už 2:0. V boji o 5. – 8. miesto nováčik CBK Košice porazil v dramatickom stretnutí Poprad 66:64 a vyrovnal stav série na 1:1. V druhom súboji o 5. až 8. miesto bol úspešnejší Šamorín, ktorý zdolal BK ŠK UMB Banská Bystrica 64:53 a ovládol túto sériu 2:0 na zápasy. Séria o 5. až 8. miesto sa hrá na dva víťazné duely.

Úvodný finálový súboj je na programe 15. apríla, pričom víťaz slovenskej ligy bude známy najneskôr 29. aprílaFinálová séria sa bude hrať na tri víťazné stretnutia. Minuloročný titul obhajujú Piešťanské Čajky, ktoré vo finále zdolali MBK Ružomberok 3:1 na zápasy.

Niké extraliga žien – 2. semifinále:

Slávia Banská Bystrica – MBK Ružomberok 82:64 (44:33)

(stav série – 2:0)

Body za Sláviu Banská Bystrica: Hruščáková 21, Nofuenteová 16, Holíková 14, Pulliamová 12, Striešová 8, Van Dalenová 5, Kozáková 4, Nagyová 2. – MBK Ružomberok: Svetlíková 15, Buknová a Andělová po 13, Havranová, Jarošová a Štefančová po 5, Urbanová a Dovčíková po 4. Trojky: 6-8. Diváci: 516. Úspešnosť streľby: 49 % – 37 %. TH: 18/12 – 6/4. Rozhodovali: Šarišský, Bartoš, Cibulka. Štvrtiny: 25:17, 19:16, 18:9, 20:22.