Bystrické pumy zdolali Ružomberok druhýkrát v nadstavbe

Ružomberské basketbalistky zaznamenali druhú prehru so Sláviou Banská Bystrica v skupine o titul. Foto: Rudolf Maškurica
Basketbalistky MBK Ružomberok prehrali v sobotu 18. februára v rámci 4. kola nadstavbovej časti Niké extraligy žien so Sláviou Banská Bystrica 51:64. Liptáčky zaznamenali tretiu prehru v skupine o titul, no napriek tomu ostali na 2. mieste.

Ružomberčanky zaznamenali v doterajších troch stretnutiach nadstavby o titul jednu výhru a dve porážky. Na druhej strane, Banskobystričanky si pripísali na svoje konto dve víťazstvá a jednu prehru.

V súboji medzi Banskou BystricouRužomberkom išlo o veľa, keďže oba tímy bojujú medzi sebou o 2. miesto v tabuľke. Vzhľadom na kvalitu a formu jednotlivých družstiev boli miernym favoritom stretnutia bystrické „pumy“.

Úvodnú štvrtinu vyhrala „Ruža“

Lepší vstup do stretnutia mali Liptáčky, ktoré sa ujali vedenia 0:3. Ďalšie minúty boli chudobné na body, no napriek tomu vyhrávali Ružomberčanky v polovici úvodnej časti hry nad „pumami“ o 6 bodov – 1:7. V ostatnom priebehu prvej štvrtiny sa však mužstvá strelecky rozbehli.

Liptáčky od stavu 4:9 zaznamenali 6-bodovú šnúru a nad svojím súperom viedli už o 11 bodov (4:15). Banskobystričanky však na hodenú rukavicu súpera zareagovali najlepším možným spôsobom a 7-mimi bodmi v rade znížili manko (11:15). Vicemajster si však svoj náskok postrážil a úvodnú 10-minútovku vyhral 17:11.

Prvý polčas ovládli „pumy“

Druhá štvrtina jednoznačne patrila „pumám“. Tie postupne znižovali náskok súpera, no Liptáčky si napriek tomu do polovice druhej časti hry udržiavali mierne vedenie. Od stavu 15:22 ale Banskobystričanky zaznamenali 7-bodovú šnúru a vyrovnali stav stretnutia na 22:22. Ružomberčankám sa v druhej 10-minútovke strelecky nedarilo a zaznamenali v nej iba 7 bodov.

„Pumy“ aj v ďalších minútach pokračovali v zlepšenom výkone a 6-timi bodmi v sérii sa prvýkrát v zápase ujali vedenia (28:22). Liptáčkam sa v tejto časti hry strelecky trápili a ich bodové suchoty ukončila po viac ako 4 minútach úspešná dvojka Andrei Andělovej (28:24). Banskobystričanky v závere druhej periódy pridali ešte 5 bodov a tak po úvodnom dejstve vyhrávali 33:24.

Druhé dejstvo neprinieslo zmenu

V úvode druhého polčasu pokračovali „pumy“ v navyšovaní skóre a po dvoch minútach tretej časti hry viedli už o 15 bodov – 41:26. Ružomberčanky sa napriek nepriaznivému stavu nevzdávali a 5-timi bodmi v rade skresali manko súpera na 10 bodov (41:31).

Vzápätí však Banskobystričanky dali 6 bodov po sebe a ich náskok opätovne narástol (47:31). Aj v ďalších minútach si mužstvo spod Urpína udržiavalo pohodlný 15-bodový náskok a pred záverečnou časťou hry vyhrávalo 53:38.

Ružomberok udržal náskok zo vzájomných zápasov

V poslednej štvrtine išlo Ružomberčankám najmä o to, aby neprehrali o viac ako 21 bodov, ktoré mali k dobru zo vzájomných stretnutí s Banskou Bystricou. Liptáčkam sa darilo do polovice tejto časti hry držať si 16-bodové manko na súpera, no 4 minúty pred koncom duelu zaznamenala úspešnú trojku Lindsey Pulliamová (62:43) a „pumám“ v tomto momente stačilo dať jeden kôš a vymazali by manko zo vzájomných zápasov na Ružomberok.

Vicemajster však v zlomovom momente zaznamenal 6 bodov v rade a priblížil sa k tomu, aby si postrážil skóre vo svoj prospech (62:49). Banskobystričanky napokon nezmazali manko na Ružomberok a napriek výhre 64:51 majú všetko vo svojich rukách zverenkyne Juraja Suju. Ak Liptáčky potvrdia papierové predpoklady, tak skončia v tabuľke na 2. mieste.

Zápas v réžii legionárok

Najlepšou strelkyňou duelu bola domáca hráčka Ruth Sherrillová, ktorá dala 22 bodov. Výborne jej sekundovala krajanka Lindsey Pulliamová, ktorá zaťažila konto súpera 18 bodmi.

Ružomberčanky bodovo potiahlo duo Viktória HavranováAndrea Andělová, ktoré zhodne zaznamenali po 11 bodov.

Súboj o druhé miesto vyznel lepšie pre Ružomberok

Trénerku Slávie Banská Bystrica Zuzanu Žirkovú potešilo víťazstvo jej mužstva. Na druhej strane však bola mierne sklamaná z toho, že jej tím nedokázal zvíťaziť nad Ružomberkom vyšším bodovým rozdielom, ktorý by jej družstvu zaručil druhé miesto v tabuľke. „Začiatok stretnutia nás opäť stál nejaké body. Hrali sme potom veľmi pomaly, a aj to nás stálo lepší výsledok, ktorý sme potrebovali. Musíme hrať rýchlejšie, súper sa už stihol vrátiť do obrany, a potom sa nám už ťažšie hralo. Na druhej strane, vyhrali sme a dva body sú naše. V prípadnom semifinále síce nebudeme mať výhodu domáceho prostredia, ale už sme v Ružomberku raz vyhrali.“

Kormidelník MBK Ružomberok Juraj Suja bol napriek prehre hrdý na svoje zverenkyne, ktoré bojovali do posledných sekúnd duelu. „Gratulujem Banskej Bystrici k víťazstvu, zaslúžili si ho. Od druhej štvrtiny zobrali zápas do svojich rúk, pritlačili nás, vytvorili si komfortný náskok. Na druhej strane, musím pochváliť moje dievčatá za to, že prišli dobre nastavené a maximálne koncentrované. Boli sme disciplinovaní, výborne sme bránili. Do druhého polčasu sme vstúpili veľmi zle, súper nám odišiel na pätnásť bodov. Opäť však chcem pochváliť svoje mužstvo, lebo keď sme prehrávali o devätnásť bodov, tak sme sa nezložili. Dievčatá hrali do konca, nechali tam všetko, takže za to im dávam kredit. Uhrali sme prehru, ktorá nám dáva šancu na druhé miesto po základnej časti.“

Vicemajstra čaká Federálny pohár

Liptáčky napriek prehre ostali v tabuľke nadstavbovej časti o titul na 2. mieste za suverénnymi Piešťanmi. Tretia priečka patrí Slávii Banská Bystrica. Na 4. pozícii sa nachádza Šamorín.

Najbližší duel odohrajú zverenkyne Juraja Suju v sobotu 25. februára17:00 h, keď na domácej palubovke privítajú majstrovské Piešťanské Čajky. Skupinu o titul uzavrú Ružomberčanky zápasom v Šamoríne (4. marec).

Následne sa v termíne 10. – 12. marca uskutoční v Hradci Králové záverečný turnaj Česko-slovenského pohára, na ktorom sa predstavia aj basketbalistky MBK Ružomberok, pričom vo štvrťfinále vyzvú KP Brno.

Vzápätí príde na rad vyraďovacia časť ženskej basketbalovej Extraligy. Víťaz slovenskej ligy bude známy najneskôr 29. apríla. Minuloročný titul obhajujú Piešťanské Čajky.

Niké extraliga žien – 4. kolo, nadstavbová časť o 1. – 4. miesto:

Slávia Banská Bystrica – MBK Ružomberok 64:51 (33:24).

Body za Sláviu Banská Bystrica: Sherrillová 22, Pulliamová 18, Kozáková 10, Van Dalenová 6, Nofuenteová 5, Striešová 3. – MBK Ružomberok: Havranová a Andělová po 11, Svetlíková 8, Urbanová 7, Hadačová 6, Buknová 4, Štefancová a Dovčíková po 2. Trojky: 3 – 2. Diváci: 496. Úspešnosť streľby: 35 % – 27 %. TH: 24/15 – 18/11. Rozhodovali: Zubák, Bara, Sirocký. Štvrtiny: 11:17, 22:7, 20:14, 11:13.