Černovčania sa na Krstej hore stretli už po 25-krát

Tradičný výstup v spojitosti so svätou omšou prilákal v nedeľu 20. júna viac ako stovku dolnoliptákov. Najmladší účastník bol 9-mesačný Janko Baloga, najstarší 71-ročný Damián Záhorec.

Každoročná svätá omša sa na Krstej hore koná vždy v poslednú májovú nedeľu. Niekedy však zvykne organizátorom narušiť plány počasie. Aj tento rok sa musel výstup presunúť, Černovci sa na Krstej hore stretli v nedeľu 20. júna.

Postavili kaplnku aj lavičky
Na horu vás vyprevadí červená turistická značka, ktorá sa začína v Čutkovskej doline. Niektorí sa vyberajú priamo z Černovej, iných zláka Bystrá dolina. Po ceste k cieľovej ,,rovinke” míňajú aj známu chatu Kominárku, ktorá patrí Bernardovi Hatalovi. Zastavujú tu mnohí, aby prehodili pár slov alebo sa občerstvili.

,,Táto tradícia vznikla približne pred 30 rokmi. Existovali štále a na ne chodili starí páni, boli to poľovníci, aby sa mali kde schovať. Štál bol v dezolátnom stave, rozhodli sa, že ho zrenovujú”, začína nám rozprávať o dlhoročnom zvyku Július Janiga, ktorý desať rokov pôsobil ako predseda Turistického oddielu TJ Máj Černová.

Po ceste na Krstú hore máte možnosť vidieť aj štále, ktoré sa aktuálne rekonštruujú. (Foto: Adriana Burošová. )
Turistický rázcestník. (Foto: Adriana Burošová)

O obnovenie štálu sa zaslúžili najmä Štefan Urban a profesor Matúš Kuniak, ktorí dnes užnežijú. Neskôr napadla Štefanovi Urbanovi myšlienka usporiadania svätej omše. Slovo dalo slovo a stretnutia nabrali aj duchovný rozmer.

,,Tento rok bol 25. ročník, ale omša nebola každý rok, rátame len roky, ktoré sa uskutočnila. Keď je nepriaznivé počasie, nedá sa tam ísť, je to strmina, bijú tam blesky, napokon je to približne 1 200 metrov nad morom,
čo je aj dosť vysoko,” dopĺňa Janiga, ktorého si starší páni vzali v tom čase medzi seba.

,,Chceli, aby tento zvyk pokračoval, bol som medzi nimi najmladší. Keď starší pomreli, Peter Kuniak aj Peter Babala dali návrh, či by som to nevzal ja ako predseda turistov, aby sme pokračovali v tejto peknej tradícii. Tak bola schôdza aj súhlas,” spomína si rodák z Černovej.

Na Krstej hore sa už tradične konala svätá omša. (Foto: Adriana Burošová)
Po omši čakali na deti rôzne súťaže a hry. (Foto: A. Burošová)

Neskôr sa do iniciatívy pridal aj pán farár Miloslav Marušiak. Navrhol, aby sa na mieste postavila kaplnka. ,,Aj sa tak stalo. Štál, bohužiaľ, vyhorel, no vybudovali sme amfiteáter, urobili lavičky, aby bolo miesto aj na sedenie. Vybudoval sa aj nový oltár. Od roku 2005 už bola omša po novom,” hovorí o zmenách Janiga.

Po smrti Matúša Kuniaka sa vtedajší funkcionári turistického oddielu rozhodli uctiť si jeho pamiatku tým, že od roku 1994 sa na Krstej hore koná spoločensko-turistické podujatie s názvom Memoriál Matúša Kuniaka. Neskôr od tohto názvu síce upustili, no turistický výstup s omšou pokračoval.

Tradičný výstup dlhé roky organizoval Turistický oddiel Máj Černová, posledných pár rokov však pomocnú ruku podalo aj Občianske združenie Černovský chotár.

,,Ja som sa potom vzdal funkcie predsedu, zobrali to po mne ďalší nástupcovia, ale snažím sa, pokiaľ ešte vládzem ísť hore a pomôcť s organizovaním,” vysvetľuje Janiga.

Svätej omše sa zúčastnilo viac ako sto dolnoliptákov. (Foto: Adriana Burošová)

Rodinná atmosféra

Tento rok sa na Krstej hora stretlo viac ako sto ľudí. ,,Na lavičkách síce nesedeli mnohí, ale to preto, lebo sa schovali do tieňa. Podujatie má vždy rodinnú atmosféru, tento rok bolo o niečo menej starších,” začína nám vysvetľovať Adriana Burošová, ktorá sa tradičného výstupu zúčastnila po šiestykrát. Premiéru však mala s celou rodinou.

Adriana Burošová s manželom Richardom a tromi deťmi. Foto: (A. Burošová)

,,Manžel bol na Krstej hore určite viackrát ako ja, no po prvýkrát sme sa zúčastnili v kompletnej zostave aj s tromi deťmi,” teší sa zo stretnutia Adriana.

Svätú omšu celebroval černovský kaplán Stanislav Brtoš. Po nej nasledoval program pre deti, rôzne súťaže a hry. ,,Počasie vyšlo, hoci bolo horúco, no už boli aj také ročníky, že bolo ešte teplejšie. Je to taký výlet na celý deň,” konštatuje Adriana.

Na Krstú horu aj tento rok zavítalo niekoľko drobcov. Ten najmladší mal len deväť mesiacov, najstarší pán mal 71 rokov.

Deväťmesačný Janko a 71-ročný Damián Záhorec. (Foto: Adriana Burošová)

Rovnako ako iní, aj my máme dilemu s pomenovaním hory. Niektorí ju nazývajú Tlstá, medzi Černovcami je však známa ako Krstá hora.

,,Zaujímal som sa o to. Keď sa robili mapy, robili ich Česi a miesto nazvali ako Tlstá hora. Pre Černovcov to však vždy bola Krstá hora,” uzatvára Janiga.

Titulná fotografia: Spoločný záber z výstupu na Krstú horu. Foto: Adriana Burošová.

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Som vyštudovaná žurnalistka. Počas štúdia som pracovala pre regionálne noviny, kde som písala o kultúrno-spoločenskom dianí na Považí. Mám za sebou stáž pre portál aktuality.sk. Zaujímam sa o históriu, kultúru a problémy bežných ľudí z okolia Ružomberka. V RK Magazíne som zástupkyňa šéfredaktorka a web editorka portálu rkmagazin.sk.