Cez pešiu zónu budú môcť prechádzať aj cyklisti

Aktualizované 28. mája. Pešiu zónu otvoria pre cyklistov od budúceho utorka na skúšobné tri mesiace. Mesto následne vyhodnotí, či bude zmena trvalá.

Od budúceho utorka 1. júna otvoria pešiu zónu pre cyklistov. Informoval o tom hovorca mesta Viktor Mydlo. Dosiaľ mohli cez Podhoru a Mostovú prechádzať iba vo vyhradenom čase. Od budúceho týždňa budú môcť jazdiť bez obmedzení.

Skúšobné tri mesiace 

„Máme veľký záujem podporovať ekologickú mobilitu v meste. Zároveň nám záleží na tom, aby každý druh mestskej mobility mal patričnú infraštruktúru. Preto sme sa rozhodli umožniť neobmedzené využívanie pešej zóny na uliciach Mostová a Podhora pre cyklistov,“ povedal primátor Igor Čombor.

Pešiu zónu sprístupnia cyklistom na skúšobné tri mesiace. Následne ich vyhodnotia. „Ak sa na predmetnom úseku nestanú nehody alebo škodové udalosti, zmena sa stane trvalou,“ doplnil hovorca.

“O tom, či toto otvorenie bude trvalé, alebo len dočasné, rozhodnú samotní cyklisti svojim správaním. Preto by sme chceli všetkých milovníkov cyklistiky požiadať o zodpovednosť a ohľaduplnosť. Rovnaké upozornenie platí aj pre chodcov,“ uviedol primátor.

Pravidlá jazdy? 

A aké teda budú pravidlá jazdy? Pre cyklistov v pešej zóne nevyznačia pruh. Radnica hovorí, že pôvodne to v pláne mali. Nevedeli by ho však vytvoriť v súlade s aktuálne platnou vyhláškou.

„Pruh bola naša prvá požiadavka. Ibaže platná vyhláška hovorí o tom, že ak označujeme pruh, musíme nechať minimálne 1,2m pre každý smer jazdy. To je 2,4 metra šírka cyklopruhu. A to nevyjde po celej dĺžke Podhory ani Mostovej, pretože k tomu si musíme prirátať ešte chodcov, a myslieť na lavičky, koše, lampy a iné prekážky,“ odôvodnil hovorca mesta na sociálnej sieti v reakcii na komentujúcich.

Cyklisti aj chodci si teda podľa slov radnice budú musieť vystačiť s nepísaným pravidlom. Vzájomnou ohľaduplnosťou. Vedenie mesta dodalo, že prednosť na pešej zóne má aj naďalej chodca.

Cyklisti nemajú dosiaľ v meste vybudovanú infraštruktúru.

Upozornenie aj pre vodičov

Nie je neobvyklé, že cez pešiu zónu prechádzajú autá, a to aj mimo vyhradených hodín a účelu. Mesto upozorňuje motoristov, že zastaviť a stáť môžu len na takom mieste, ktoré zabezpečí voľné dva jazdné pruhy, každý o šírke 3 metre.

Správanie cyklistov v pešej zóne budú častejšie kontrolovať. Rovnako aj zneužívanie vjazdu motorovými vozidlami.

O podporu cyklodopravy v Ružomberku sa snažia aj iniciátori projektu Ružomberkom bajkom. V spolupráci s radnicou vytvorili pracovnú skupinu, ktorá má na starosti rozvoj mikromobility v meste. V Ružomberku doteraz nie je pre cyklistov vytvorená infraštruktúra, cyklotrasy ani cyklopruhy.

Titulná fotografia: cyklisti na Mostovej. Foto: redakcia

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Som študentkou žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Po stáži v sekcii zahraničného spravodajstva denníka SME ma viac zaujíma domáce dianie, aj v regióne, ktorý mi je už štvrtý rok prechodným domovom.