Ružomberská radnica pripomína pravidlá pri jazde na bicykli v pešej zóne

Ilustračná fotografia. Zdroj: pexels.com

Posledné dni zaznamenáva mesto Ružomberok zvýšený počet podnetov a sťažností na bezohľadnú jazdu niektorých cyklistov v pešej zóne (Ulice Podhora a Mostová), teda v priestore, ktorý je prioritne určený všetkým chodcom.

Napriek tomu, že jazda bicyklom je v meste v pešej zóne dovolená, nie je potrebné zabúdať na rešpektovanie pravidiel. Malé deti, ktoré sa ľahko zaberú do hry uprostred pešej zóny, veľakrát nevnímajú, čo sa deje okolo nich. Predvídať, že sa včas vyhnú rútiacemu sa bicyklu, je naivné. A nešťastie je razom na svete…

Najuniverzálnejšie a zároveň najjednoduchšie pravidlo je, že cyklista je v pešej zóne hosťom a tak by sa mal aj správať. Podľa zákona o cestnej premávke je chodcom každý účastník cestnej premávky pohybujúci sa pešo; teda aj ten, kto tlačí alebo ťahá detský kočík, sánky, bicykel, invalidný alebo ručný vozík.

Hoci formálne sú chodci aj ľudia na korčuliach, kolobežke (bez pomocného motorčeka) či skejtborde, mali by pamätať na to, aby svojou jazdou neohrozovali peších.

Niekoľko pravidiel pri jazde na bicykli pešou zónou:

  • svojou jazdou neohrozujem a neobmedzujem chodcov
  • prispôsobím rýchlosť jazdy chodcom (max. 10 km/h)
  • pri väčších skupinkách chodcov spomalím alebo zastavím
  • jazdím v strede, čo najďalej od dverí, brán či sedenia, kde môžu nečakane vyjsť chodci
  • pri rohoch budov jazdím obzvlášť opatrne, pri odbočení za roh budovy volím dráhu ďalej od steny budovy
  • jazdím čo najviac priamočiaro, chodci tak môžu už z diaľky predpokladať moju dráhu a vytvoriť koridor
  • jednu ruku mám vždy (pre istotu) na brzde

Zdroj: ruzomberok.sk

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.