Chcú si posvietiť na Lúčanský vodopád

Okolie turisticky atraktívnej pamiatky chcú zveľadiť. Veľké plány má odštartovať osvietenie celého areálu. 

Je vyhľadávanou lokalitou. Nachádza sa v početných odporúčaniach a tipoch na výlet, s televíznym štábom celoslovenskej televízie ho ako inšpiráciu hodnú preskúmania predstavil aj známy komik Fero Joke. Pohľadnú kulisu tvoril pri pandemickom koncerte slovenskej skupiny Korben Dallas. 

A je poľahky dostupný. Človek sa za ním môže vybrať pešo, na bicykli či aute a zaparkovať o pár metrov. Lúčanský vodopád sa nachádza priamo uprostred obce. Čo je samo o sebe raritou, zvyčajne treba za výhľad na vodopád vynaložiť trošku námahy, zájsť do lesa, vysokohorských oblastí, vzdialenejších od ľudského osídlenia. 

No tento úkaz je hneď v centre dediny. Pod kostolom. Steká z 12-metrovej výšky po travertínových skalách do malého jazierka, kde sa voda sfarbuje do bledomodra (resp. si pri opise odtieňu môžeme vypožičať slová ako smaragdová či tyrkysová). Vďaka teplým kúpeľným prameňom nezamŕza ani v zime, pozorovať sa dá v ktorékoľvek ročné obdobie. A viditeľný je aj večer.  

Osvetľujú ho dva stožiare. Riadené sú diaľkovo, cez senzor pouličného osvetlenia. Len čo sa zotmie, každý večer sa zarovno s lampami rozsvieti aj vodopád. 

Práve toto osvetlenie chcú v obci zrekonštruovať. Aktuálne podali cez MAS dolný Liptov projekt na osvetlenie celého areálu. Do budúcna s ním majú ďalšie plány. 

Je miestom diania. V blízkosti vodopádu sa roky koná vianočný jarmok, koncert tu odohrala i skupina Korben Dallas. Foto: redakcia

Revitalizácia priestoru 

Terajšie svetlá majú už približne 12 rokov. Chcú ich zmodernizovať. „Osvetlenie si žiada v prvom rade celkovú rekonštrukciu, pretože dva stĺpy sú rovno pri vodopáde,“ povedal pre RK Magazín starosta Branislav Hrbček s tým, že by si vedel predstaviť aj vhodnejšie umiestnenie. 

Ak im projekt odklepnú, siahnu po scénickom osvetlení vodopádu. Zároveň by inštalovali aj osvetlenie hlavného chodníka a mostíka. 

Tým by to nekončilo. Montáž svetiel, naťahané káble a vybudovaná infraštruktúra bude predzvesťou ďalších plánov. Okrem osvetlenia vodopádu chcú predpripraviť nasvietenie objektov, ktoré majú v areáli ešte len pribudnúť. 

„Vo svahu po ľavej strane brehu by sme chceli vytvoriť galériu drevených sôch,“ konkretizuje starosta Hrbček. Popri drevenej dekorácii počítajú aj s mlynským kolesom.  

„Osvetlenie by bolo urobené v priebehu jedného roka. Ďalšie prvky by sa komponovali postupne. Je to totiž dlhodobejšia vízia. Hovoríme o horizonte piatich, šiestich rokov. Aj sochy sú dosť nákladné. V rámci projektu sme ale na toto všetko mysleli už do budúcna,“ približuje starosta. V projekte žiadajú o prostriedky vo výške 32-tisíc eur.

Starosta tiež hovorí, že sa chce vyvarovať gýčového prevedenia. „Je to prírodný úkaz, ktorý nechceme zahltiť. Modernými alebo nevhodnými prvkami. Vodopád je dominanta sám o sebe,“ dodáva s tým, že má ísť o podčiarknutie prostredia. 

Kaskádovitý vodopád v Lúčkach má ľúbivé mnohé prívlastky, označovaný je ako jeden z najkrajších. Fakt, že je významným prírodným dedičstvom, máme aj „na papieri“. Už vyše štyri desiatky rokov patrí medzi národné prírodné pamiatky. Takýto titul udelilo ministerstvo životného prostredia spomedzi početných vodopádov na Slovensku len piatim. A vzťahuje sa naň aj náležitý stupeň ochrany. 

Hoci nateraz ešte nie je isté, či so žiadosťou uspejú, v obci už začali priestor dotvárať. Z vlastných zdrojov zakúpili kontajnerové toalety. Osadiť ich chcú za parkovacími miestami. A to v takej podobe, aby zapadli do komplexu vodopádu. „Chceme ich obložiť, aby vyzerali ako staré humno, kedysi sa to volalo sypárne,“ dozvedáme sa od starostu, ktorý pomýšľa aj na rekonštrukciu prístupového asfaltového chodníka. 

„Nie som veľmi zástancom takýchto materiálov v podobných areáloch,“ vysvetľuje Hrbček, ktorý by ho chcel vymeniť za nejaký na prírodnej báze. 

Na ľavej strane brehu plánujú galériu drevených sôch. Foto: Anna Zábojníková

Pri vodopáde pikniky, trhy i sobáše

V blízkosti vodopádu už tradične býva vianočný jarmok. V podanom projekte preto rátajú aj s osvetlením dreveného pódia, predajných stánkov i vianočného stromčeka. 

Na vodopáde sa tiež rozbehli sobáše v civile. Už pred približne štyrmi rokmi začali pribúdať páry, ktoré chceli mať počas obradu v pozadí práve lúčanskú pamiatku. V obci preto uvažujú, že by ho pri takýchto príležitostiach dali nasvietiť rôznymi farbami alebo vzormi. 

A nemusia to byť iba svadby. „Farby by mohli mať aj nejakú symboliku,“ spomína Hrbček a ako príklad udáva, ako si u nás aj vo svete pripomenuli ľudí trpiacich pre vieru rozsvietením pamiatok na červeno. V apríli zas medzinárodne svietia vybrané objekty na modro, čím sa pripomína Svetový deň povedomia o autizme. 

Obec je v hľadáčiku mnohých turistov. Pred piatimi rokmi si dala zistiť návštevnosť vodopádu. V priebehu jedného dňa prichádzalo podľa starostu 50 až 60 návštevníkov. „Turistov, pochôdzkárov, na chvíľu posedeli, pofotili a išli preč,“ hovorí starosta kúpeľnej obce. Skrášliť prostredie chce jednak pre turistov, má však aj ambíciu rozšíriť ponuku obecných spoločenských podujatí. 

Kedysi k vodopádu mierili húfy miestnych. „Ako deti sme tam chodievali stále, dennodenne tam bývalo priemerne 60 až 70 ľudí. V jazierku, na dekách, usporadúvali sa pikniky, posedenia. Toto už trošku opadlo, záujem oproti mojich mladých čias poklesol,“ líči niekdajšie roky starosta dedinky pod Chočom. 

Chcel by ich prinavrátiť. Spustiť ďalšie akcie, vrátane piknikov s občanmi Lúčok. Napomôcť by mohlo práve zrevitalizovanie prostredia, nazdáva sa Hrbček. Dá sa teda povedať, že zveľadením priestoru sleduje starosta aj „socializačný“ zámer. 

 „Je to milé, keď sa stretnú rodáci. Sám to viem, napr. pri pálení Jánskych ohňov alebo niektorých obecných slávnostiach. Ľudia sa stretnú, porozprávajú, pozdieľajú,“ pokračuje v myšlienke Hrbček. Nápad sa zrodil práve v čase koronavírusu. 

 „Táto pandémia nám veľa vzala, ale aj niečo dala. Dovtedy sme mali stereotyp dňa, ale počas nej sme našli možnosti, čo by nám ani nezišli na um. Prišli sme na spôsob, ako dostať ľudí opäť k sebe. Práve na vodopáde vidíme priestor na takéto veci, na stmelenie ľudí,“ uzatvára. 

Titulná fotografia: Lúčanský vodopád, ktorého okolie plánujú v obci revitalizovať. Foto: Jaroslav Moravčík  

Článok bol publikovaný v májovom čísle RK Magazínu. 

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Som študentkou žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Po stáži v sekcii zahraničného spravodajstva denníka SME ma viac zaujíma domáce dianie, aj v regióne, ktorý mi je už štvrtý rok prechodným domovom.