Cigaretové ohorky, obaly od sladkostí aj sklo. Dobrovoľníci z Baničného po prvýkrát čistili sídlisko

V sobotu 6. júna si takmer 40 dobrovoľníkov vyhrnulo rukávy, aby skrášlili ulice v Baničnom a Pod skalami.

Po upršaných dňoch lákal slnečný víkendový deň skôr na bicykel či na výlet do prírody. Ani to však nezastavilo desiatky Ružomberčanov, aby zareagovali na výzvu čistenia sídliska, v ktorom bývajú.

Upratovacia premiéra

Brigádu zorganizovali štyria poslanci za Baničné: Michal Kubačka, Pavol Šípoš, Tomáš Šošovec a Miroslav Kerdík. Rovnakou aktivitou oslovujú Ružomberčanov aj ostatní poslanci. Minulý rok v novembri upratovali obyvatelia z časti Roveň okolie kaplnky na Tatranskej ceste, no čistenie ulíc od odpadkov je už niekoľko rokov zaužívané aj na sídlisku Klačno. Na opačnej strane Ružomberka išlo o premiéru.

„Celoplošnú brigádu sme tu v Baničnom a Pod Skalami urobili po prvýkrát. Som príjemné prekvapený účasťou ľudí. Cieľom bolo pozbierať odpadky, papiere a všetok odpadok, ktorý ležal pohodený na zemi,“ hovorí o výzve poslanec Michal Kubačka.

Záber z brigády v Baničnom. Foto: Anna Zábojníková

„Obyvateľov sme informovali prostredníctvom plagátov po sídlisku, ale aj na sociálnych sieťach. Brigády sa robia aj po iných častiach mesta a odozva je dobrá. Určite chceme v tejto aktivite pokračovať aj my,“ približuje ďalší poslanec za rovnaký obvod Pavol Šípoš.

Dôležitý bol dobrý pocit

Dobrovoľníci sa rozdelili do menších skupiniek a s vrecami na odpad prechádzali frekventovanými ulicami.

„Zapojili sme sa hlavne kvôli dobrému pocitu niečo urobiť a pomôcť. Doma už máme upratané, tak sme tu,“ hovorí s úsmevom Ružomberčanka Petra Jackulíková. Medzi ich najčastejšie úlovky vo vreciach patrili „špaky“, papiere od sladkostí či malé fľaštičky od alkoholu.

Dobrovoľníčka Petra Jackulíková. Foto: Anna Zábojníková

„Vždy sa mi páčili enviro projekty. Potešilo ma, keď som videla výzvu, aj mi to časovo vychádzalo, pretože nie každý víkend som v Ružomberku. Počas celej brigády som nazbierala  štvrť vreca, najčastejšie papieriky od cukríkov, ale aj nejaký drobný odpad. Pod jedným balkónom sme našli aj dve pneumatiky, no celkovo mám pocit, že sa ľudia žijúci na sídlisku o svoje okolie starajú, “ hovorí o brigáde študentka, ktorá pochádza z Trenčína.

Rovnaký názor zdieľa aj poslanec Michal Kubačka. „Na moje prekvapenie, Baničné nie je až v takom zlom stave, ako som si myslel. Som prekvapený jeho čistotou, aj keď sa, samozrejme, našli nedostatky. Počas brigády sme vyzbierali asi 20 vriec odpadu.“

Na konci brigády sa dobrovoľníci zišli opäť. Poslanci pre nich pripravili občerstvenie.

„Chcem sa poďakovať hlavne ľuďom, že prišli pomôcť, ale aj poslancom či Petrovi Šrobárovi a Petrovi Lejkovi, ktorí nám pomohli túto akciu zorganizovať,“ uzatvára poslanec Michal Kubačka.

Titulná fotografia: časť dobrovoľníkov z Baničného. Foto: autorka

Som vyštudovaná žurnalistka. Počas štúdia som pracovala pre regionálne noviny, kde som písala o kultúrno-spoločenskom dianí na Považí. Mám za sebou stáž pre portál aktuality.sk. Zaujímam sa o históriu, kultúru a problémy bežných ľudí z okolia Ružomberka. V RK Magazíne som zástupkyňa šéfredaktorka a web editorka portálu rkmagazin.sk.