Čítate knihy? Skúste niektorú z knižnej búdky

Projekt knižných búdok v meste funguje už od jari. Mamičky v parkoch čítajú, vandali mu dali nateraz pokoj.

Možno radi chodíte do antikvariátu na staré knižné kúsky. Ružomberská knižnica sa nie tak dávno tiež pochválila vyšším číslom ročnej návštevnosti. Vtedy aj riaditeľ futbalového MFK Ľubomír Golis uznanlivo pokrútil hlavou a zaželal si aspoň rovnaké čísla divákov na tribúnach.

Knižná búdka v Hýrošovom parku. Foto – autor.

Už viac ako štyri mesiace majú Ružomberčania ďalšiu možnosť, ako sa dostať ku starším knihám a spestriť si voľný čas.

Nápad z Turčianskych Teplíc

Hoci knižné búdky sú už roky vo viacerých metropolách, ale aj menších európskych mestách, nápad priniesť ich aj k nám sa zrodil tu, za kopcom Veľkej Fatry.

„Jedna z našich členiek je z Turca, presnejšie z Turčianskych Teplíc. Chodí sem do školy. A keď sme čítali výzvu Komunitnej nadácia Liptov (KNL) na projekty, prišla s nápadom knižných búdok, ktoré sa osvedčili u nich,“ vysvetľuje zrod ružomberskej myšlienky predsedníčka Mestského študentského parlamentu (MŠP) v Ružomberku Alžbeta Tholtová.

Práve mladí študenti stáli za nápadom pripraviť v meste knižné búdky. A hoci v menšom už projekt existoval v Hrabovskej doline, rozhodli sa ho pripraviť v meste. So žiadosťou o 500 eurový grant v KNL uspeli.

„Ďalšia z našich členiek študovala na Škole úžitkového výtvarníctva (ŠÚV), kde potrebovala urobiť ročníkovú prácu. Ponúkla sa, že pripraví návrh a následne aj výrobu búdok,“ skladá mozaiku nápadov a realizácie Alžbeta Tholtová.

A tak študenti oslovili známeho dizajnéra a pedagóga na ŠÚV Michala Hanulu s ktorého prispením vznikli konkrétne knižné búdky, ktoré dnes používame v meste.

O osadenie sa postarali členovia MŠP. Foto – Mestský študentský parlament

Oživenie mesta

„Pripomínajú búdky pre vtáčiky, čo je úmysel. Sú to akési verejné knižnice, kde chceme dať šancu starým knihám, ktoré ležia zabudnuté v policiach Ružomberčanov. Veď sused alebo ktokoľvek by si možno práve túto knihu rád prečítal,“ vraví o projekte Kvetka Legerská z mestského úradu, ktorá je aj koordinátorkou činnosti Mestského študentského parlamentu v Ružomberku.

Inštaláciu búdok zrealizovali samotní študenti MŠP.

„Povedali nám kde a ako ich máme nainštalovať a našou úlohou, chalanov z MŠP, bolo poriadne ich osadiť. Popritom sme sa pofotili, ale na búdkach sme inak nerobili nič a všetko je to robota ľudí zo ŠÚV,“ spomína na inštaláciu člen MŠP Maroš Matula.

Investícia? KNL poskytla na nápad spomínaných 500 eur. Za tie nakúpili drevo a potrebný materiál pre päť búdok. Vzhľad, samotná výroba a osadenie v uliciach už bolo dobrovoľným vkladom pedagóga M. Hanulu, študentskou školskou činnosťou a voľnočasovou aktivitou členov MŠP.

Päť verejných požičovní

Beletria, literatúra faktu, ale aj detské knihy. Čítať ich nemusíte len pri búdke, na lavičke na ulici. Môžete si ich vziať aj domov.

„Princíp je veľmi jednoduchý. Knihu si človek môže zobrať, prečítať a potom ju vráti. Alebo donesie inú. Uvítame, keď sa aj samotní občania mesta zapoja a donesú nejaké knižky, alebo dobre časopisy a budú sa aj takouto formou o búdky starať,“ dopĺňa Legerská.

Zdá sa, že to funguje. Ak po štyroch mesiacoch prídete do búdok, väčšinou sú plné. Kníh na výber je neúrekom. Na začiatku začínali s dvomi banánovými škatuľami plných kníh. Teraz už nie je nové knihy ani kam dokladať.

Podobný projekt funguje už dlhšie v Hrabovskej doline. Foto – autor.

„Niekde je kníh až neúrekom, mám pocit, akoby viac pribúdali, ako odbúdali. Ale ľuďom sa to páči. Videli to aj v iných mestách a sú radi, že to máme aj v Ružomberku,“ konštatuje študent štátneho gymnázia Maroš Matula.

„Aj keď nie pravidelne, ale chodíme na kontrolu. Stretávame mamičky, ktoré čítajú popri tom, ako sa ich deti hrajú a sú už pravidelné zákazníčky. Zatiaľ sme sa nestretli s vandalizmom, a sme sami príjemne prekvapení, že sa to udržalo. Veľmi nás to teší a veríme, že to tak vydrží,“ pridáva skúsenosti z prvých mesiacov prevádzky Tholtová.

Búdky nájdete v Hýrošovom parku, na Riadku, na Klačne, v Baničnom a na Rovni. Vždy vo verejnom priestore, pri detských ihriskách, kde je predpoklad stretávania sa väčšej komunity ľudí.

„Chceme tak pripomenúť ľuďom, že knihy sú ešte stále medzi nami a informácie sa dajú získať aj inak ako len zo sociálnych sietí. Zároveň je kniha prostriedkom na oddych a odreagovanie sa. A zapojiť sa môže naozaj ktokoľvek, kto už vie čítať,“ pripomína Legerská.

Titulná fotografia – študenti počas inštalácie knižnej búdky na Klačne. Zdroj foto – Mestský študentský parlament.

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.