Článok RK Magazínu v nominácii na Novinársku cenu 2021

Novinárska cena 2021 predstavila nominácie. Svoje zastúpenie má aj náš RK Magazín. Rozhovor Anny Zábojníkovej a Nikoly Marhefkovej Na to, aby ostal v Ružomberku súd, chýba jeden sudca je medzi nominovanými v kategórii Cena za regionálnu žurnalistiku.

Poznáme mená novinárov a novinárok, ktorí zabojujú o ocenenie v už 18. ročníku Novinárskej ceny.  Zo 418 prihlášok, ktoré poslalo 160 autorov a autoriek, vybrali odborné poroty Nadácie otvorenej spoločnosti (OSF) tie najlepšie práce. Nezávislé poroty zložené zo slovenských aj českých novinárov, odborníkov z akademického prostredia a osobností kultúrneho a spoločenského života vybrali nominácie na víťazov v 12 žánrových kategóriách a spolu s Radou súťaže udelia aj 5 špeciálnych cien.

„Napriek pretrvávajúcej zlej pandemickej situácii bol rok 2021 v slovenskej žurnalistike bohatý aj na iné dôležité témy. Okrem pandémie nielen v kontexte polarizácie spoločnosti novinári ďalej vytrvalo hľadali pravdu, odhaľovali netransparentné procesy a spoločensky závažné kauzy, vyvracali hoaxy a dezinformácie a vysvetľovali problémy s inklúziou v našej spoločnosti. Vznikli aj zaujímavé zahraničné reportáže a práce z terénu venujúce sa ochrane prírody,“ uvádza sa v tlačovej správe, ktorú médiám poskytla Júlia Birčáková, koordinátorka Novinárskej ceny Nadácia otvorenej spoločnosti/OSF.

O cenu za regionálnu žurnalistiku aj novinárky z Liptova

Medzi nomináciami sú tento rok nielen autori a redakcie z našich najznámejších médií, ale aj menšie redakcie, jednotlivci, alebo naopak kolektívy autorov spolupracujúce naprieč rôznymi redakciami. Výnimočná situácia tento rok nastala pri hodnotení kategórie komentár v písanej žurnalistike, pre ktorú sa porota rozhodla nominácie ani ocenenie neudeliť.

V prierezovej kategórii – Cena za regionálnu žurnalistiku porota (v zložení: Veronika Cilingová, Magdaléna Rothová, Stanka Luppová, Ľuboš Greguš) vybrala aj autorky z regiónu Liptov. Nominovali článok Liptovská Mara kráča podľa aktivistov cestou Demänovskej doliny Ľubice Stančíkovej z týždenníka MY Liptovské noviny. Nomináciu získal aj rozhovor Anny Zábojníkovej a Nikoly Marhefkovej Na to, aby ostal v Ružomberku súd, chýba jeden sudca, ktorý bol uverejnený v mesačníku RK Magazín č. 03/2021aj na webe rkmagazin.sk.

Na to, aby ostal v Ružomberku súd, chýba jeden sudca

Mená víťazov a víťaziek sa dozvieme už 19. mája na slávnostnom odovzdávaní cien v priestoroch Slovenskej sporiteľne. Odovzdávanie bude vysielané aj prostredníctvom livestreamu na facebookovej stránke Novinárskej ceny www.facebook.com/novinarskacena.

Zoznam nominovaných i viac detailov o pripravovanom podujatí nájdete na webe: https://www.novinarskacena.sk/

Zdroj: NOS/OSF

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydáva aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádza v tlačenej podobe. Ponúka čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova.