Čo na to Andrej Hlinka?

Ľahko-vážny postreh Antona Laučeka.

Černovský rodák Andrej Hlinka obyčajnému človeku skutočne prial, obetoval aj vlastnú slobodu a nebolo mu ľúto peňazí len kvôli tomu, aby Slováci mohli hovoriť svojou rodnou rečou, ale aj aby sa mali lepšie po hmotnej stránke. Preto tak útočil proti krčmárom a zbohatlíkom, ktorí vtedy národ ožobračovali. Veľmi otvorene vykričal pravdu každému zlodejovi rovno do tváre.

Keď sa stal ružomberským farárom, prišiel na machinácie s peniazmi a na to, že úradníctvo z mestského domu rozkradlo najmä pri opravách kasární a kostola neskutočné tisíce. Preto sa miestne panstvo veľmi snažilo, aby ho umlčalo a dostalo čím skôr do väzenia.

Do väzenia ho síce dostali, ale ho neumlčali.

Ak by sa Hlinka stretol v súčasnosti s nejakým naším politikom, ktorý sa jeho menom vehementne oháňa a bije sa v prsia tvrdiac, že bojuje za národ, spýtal by sa:

„Ty si skadiaľ zobral obrovské majetky? Milióny sa za pár rokov skutočnou prácou nadobudnúť nedajú. Musel si niekoho okradnúť. Maďari to neboli, čiže si okradol iba tento nešťastný národ, ktorý aj vďaka tebe svoj dvojitý kríž ťažko nesie.

Takže nerozprávaj, že chceš ísť do parlamentu a do vlády, aby si bojoval za práva Slovákov. Bojuješ v prvom rade za seba. Aby si mal prístup k zákonodarnej moci a prijímal také zákony, ktoré by bránili preukazovaniu tvojho pokútne nadobudnutého majetku. To je tvoj prvoradý úmysel, inšie nič.“

Andrej Hlinka, keby žil, bol by zrejme prvý na rane, koho by sa naši politici snažili umlčať.

A keď už hovoríme o politike…

Pamätáte si bilbordy rozmiestnené hlavne pri cestách, plné nahých zadkov? Slovensko vlastní, myslím, ďalší unikát. Na plagátoch sa prezentovala politická strana, prvá na svete, ktorá ukazovala svoju pravú tvár už dávno pred voľbami…

Fejtón pôvodne vyšiel v zbierke Iba tak (2007).

Foto – Wikipedia/Jozef Kotulič (pomník Andreja Hlinku v Prešove) 

Známy ružomberský spisovateľ a vysokoškolský predagóg, pochádza z Černovej. Je autorom desiatok románov, poviedok a noviel, ako aj divadelných a rozhlasových scenárov.