Cesnak

Ľahko-vážny postreh Antona Laučeka.

Často cestujem vlakom do Žiliny. Trvá to presne hodinu tam, hodinu nazad. Snažím sa čas nepremárniť len tak driemaním, obyčajne čítam, alebo, ak môj šiesty zmysel avizuje nevšedného spolucestujúceho, pustím sa s ním do reči. Skoro vždy objavím svojráznu osobnosť s nevšednou životnou filozofiou, hodnú literárneho stvárnenia. Stačí črta tváre, gesto, pohyb, veta – a máte ho!

Najlepší bývajú takí, ktorí priamo hovoria, čo si myslia. Napríklad malé deti.

Sedel som sám v prázdnom kupé, keď doň pristúpila mladá mamička s dievčatkom asi troj-štvorročným. Uvelebené oproti mne sa dívali do okna, obe vyobliekané vo farebne zladených károvaných šatách ako na módnom obrázku.

Mama dcérke komentovala postavy železničiarov pohybujúce sa po nádraží, ktoré sme práve opúšťali. Ja som vybral z mikroténového vrecúška čerstvo upražený langoš potretý cesnakom, reku zjem, kým nevychladne a kým sa olejom nasiaknutý papierový obal nerozpadne.

Žena okamžite cesnak zacítili, trochu pokrčila nosom, ale spravila chápavú grimasu, akože „Pokojne jedzte, mne to neprekáža!“

Aj dieťa zdvihlo drobný noštek, kuklo smerom ku mne, potom sa obrátilo k matke:

„Mami, čo tu tak smrdí?“

„To je cesnak, moja. Ale o cesnaku sa nehovorí, že páchne. Cesnak je zdravý a vonia.“

„Aj my máme v záhrade cesnak, a ten tak nesmrdí,“ nedala sa malá slečna.

„Asi ide o cesnak dovezený z Číny, čo dostať v supermarketoch. Má trošku inú vôňu.“

„Nie… taký smrad… To nie je cesnak,“ škriepil sa vyhrnutý noštek a znova sa pozrel podozrievavo na mňa. Potom sa dieťa naklonilo k matkinmu uchu a zašepkalo polohlasom:

„Určite sa niekto posral.“

Žena očervenela.

„Ako to rozprávaš!“ napomenula dcérku.

„A vari necítiš?“ škriepilo sa dieťa.

„Prestaň!“

Previnilý výraz mladej mamičky a pokrčenie plecami. Aby som sa nehneval.

To ma ani nenapadlo:

„My sme už otupeli z dovezeného odpadu, čo predávajú v obchodoch, ale najmenšia generácia má ešte cit… Asi to ozaj tak zapácha. Treba počúvať, čo vravia deti…“

Langoš potretý čínskym cesnakom skončil v koši pod oknom.

Ilustračná fotografia – adkas-tastyfood.blogspot.sk

Známy ružomberský spisovateľ a vysokoškolský predagóg, pochádza z Černovej. Je autorom desiatok románov, poviedok a noviel, ako aj divadelných a rozhlasových scenárov.