Covid automat: Ružomberok je v ružovej fáze, povolené sú už aj svadby a oslavy, akvaparky či wellness

V interiéri je naďalej povinný respirátor, kaviarne a reštaurácie môžu mať zákazníkov iba na terasách. Hromadných podujatí sa môže zúčastniť väčší počet osôb.

Od pondelka 31. mája platí nové rozdelenie okresov podľa covid automatu. Väčšina sa rozsvietila na oranžovo, výrazne pribudlo aj žltých okresov.

V bordovej fáze nie je ani jeden, červené ostali tri okresy. Epidemiologická situácia sa zlepšila aj na dolnom Liptove, ružomberský okres sa z červeného po týždňoch prefarbí na ružový, bude teda v prvom stupni varovania.

Pripravili sme pre vás infografiku s aktuálnymi opatreniami. Mnohé ostávajú v platnosti z predošlého zaradenia okresu, vrátane povinných respirátorov v interiéroch či povolenej konzumácie jedla a pitia iba na terasách podnikov.

Od tohto týždňa sú však povolené oslavy (večierky, svadby), ktoré boli dosiaľ zakázané. Povinný je zoznam účastníkov a negatívny test (antigénový nie starší ako 24 hodín alebo PCR/LAMP najviac 72-hodinový).

Wellness, akvaparky a kúpele otvorili aj pre bežných návštevníkov, nielen pre pacientov so zdravotnými indikáciami. Aj v tomto prípade je podmienkou test, s výnimkou detí do 10 rokov.

Organizovať je možné hromadné podujatia s väčším počtom účastníkov. Rozlíšené sú zvlášť kultúrne a športové podujatia. Pri kultúrnych akciách je dovolená polovičná kapacita, najviac však 250 osôb v interiéri a 500 v exteriéri. Obecenstvo pri športových podujatiach je možné zaplniť na 25 percent (max 250 interiér, 500 exteriér). Diváci aj súťažiaci potrebujú negatívny test. Organizátor je povinný viesť evidenciu divákov.

Zmena sa tiež týka fitness centier, aktuálne si v nich môže zacvičiť väčší počet zákazníkov. Podmienky sú upravené aj pre prezenčnú formu vyučovania v školách.

Aktuálne opatrenia si môžete pozrie aj v tejto aplikácii.

Zdroj: aplikácia covid automat/redakcia RK Magazínu.

 

Zdroj: aplikácia covid automat/redakcia RK Magazínu.

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Som študentkou žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Po stáži v sekcii zahraničného spravodajstva denníka SME ma viac zaujíma domáce dianie, aj v regióne, ktorý mi je už štvrtý rok prechodným domovom.