Covidový pavilón stále neslúži pacientom. V budove navyše chýbajú kyslíkové rozvody

Zdravotníci vojenskej nemocnice v Ružomberku upozorňovali na chýbajúci centrálny rozvod kyslíka už po otvorení covidového pavilónu. Umelé pľúcne ventilácie budú musieť pomáhať najzávažnejším pacientom za pomoci kyslíkových fliaš.

Ani dva týždne po otvorení covidového pavilónu neslúži budova bývalej polikliniky tým, pre ktorých bola prerobená. Najzávažnejší pacienti sú momentálne hospitalizovaní iba na Klinike anestéziológie a intenzívnej medicíny v areáli vojenskej nemocnice.

Nemocnica vyčlenila deväť lôžok pre covidových pacientov, ktorí budú vyžadovať umelú pľúcnu ventiláciu. Už teraz je osem z nich obsadených. Nemocnica však podľa hovorkyne Petry Diškovej pripravuje na klinike ďalšie tri lôžka, ktoré budú disponovať prístrojmi na umelú podporu dýchania.

Do pavilónu mali presťahovať kliniku infektológie

Na slávnostnom otváraní covidového pavilónu povedal 2. októbra riaditeľ nemocnice Vladimír Lengvarský, že do covidového pavilónu presťahujú začiatkom týždňa (od 5. októbra pozn. redakcie) kliniku infektológie. Dočasne, kým neprejde kompletnou rekonštrukciou.

Práve počas stavebných úprav kliniky budú v pavilóne prioritne hospitalizovať infikovaných. „V tomto čase budú pozitívni pacienti sústreďovaní do pavilónu, aby sa odľahčila infekčná klinika a mohli tam pokračovať rekonštrukčné práce,“ potvrdil riaditeľ ÚVN Lengvarský.

Ani do dnešného dňa však nie je Klinika infektológie presťahovaná. „Ide o logistickú otázku. Presťahovanie kliniky je otázkou najbližších dní,“ odpovedala pre RK Magazín hovorkyňa nemocnice Petra Dišková.

O covidovom pavilóne sa však hovorilo už začiatkom apríla. Práve vtedy nemocnica informovala, že prerobená budova bude mať 60 lôžok. Napokon ich je 42. Kým v apríli nemocnica hovorila o 15 umelých pľúcnych ventiláciách, dnes ich je 14, pričom jedna je v zálohe. Ich súčasťou sú monitory vitálnych funkcií a stojany s infúznymi a injekčnými dávkovačmi. Dýchacie zariadenia uvoľnilo pre nemocnicu ministerstvo zdravotníctva – 14 pre covidový pavilón, štyri na Kliniku KAIM.

V covidovom pavilóne sa nachádza aj deväť lôžok pre pacientov s ľahším priebehom ochorenia, ďalších 20 pre infikovaných bez nutnosti intenzívnej starostlivosti s monitormi vitálnych funkcií.

Na chýbajúci centrálny rozvod verejne poukázal primár z Považskej Bystrice

O covidovom pavilóne sa nehovorilo iba preto, že v ňom stále nie sú hospitalizovaní pacienti. Zamestnanci ÚVN na sociálnej sieti upozornili na chýbajúci centrálny rozvod kyslíka.

O tému sa začali zaujímať aj média, a to po statuse primára interného oddelenia v Nemocnici s poliklinikou v Považskej Bystrici Milana Kulkovského. Pozornosť na sociálnej sieti upriamil práve na covidový pavilón v Ružomberku a jeho chýbajúci rozvod na kontinuálny prívod kyslíka.

Pred pár dňami sme boli informovaní o otvorení Covid oddelenia v ÚVN Ružomberok. Vládni predstavitelia so slávou ukázali…

Zveřejnil(a) Milan Kulkovsky blog dne Úterý 13. října 2020

Stojím si, aj stáť naďalej budem za svojim tvrdením, že ventilátory v budove bez kyslíkových rozvodov sú prakticky…

Zveřejnil(a) Milan Kulkovsky blog dne Čtvrtek 15. října 2020

 

Podľa jeho názoru sú ventilátory v budove bez kyslíkových rozvodov prakticky nefunkčné. „Ventilátor spotrebuje obrovské objemy kyslíka, už len logistika neustáleho vymieňania kyslikových bômb od lôžka k lôžku je nepredstaviteľná. Ak tu chceme behať s kyslíkovými bombami a tváriť sa, že je to v poriadku, na medicínu sa len hráme. Toto je tá príprava na druhú vlnu?,“ napísal na Facebooku primár Kulkovský.

Informácie mal od personálu nemocnice, ktorý o nich nechcel hovoriť verejne.

To, že v pavilóne zatiaľ nie je centrálny rozvod kyslíka potvrdila nemocnica aj minister obrany Jaroslav Naď.

„Prístroje určené na ventiláciu pacientov v novom pavilóne boli teda vzhľadom na to zakúpené s takými vlastnosťami, aby sa s nimi dalo pracovať aj pri napájaní na kyslíkové fľaše. Sú teda plne funkčné. Postupne budú aj v tomto objekte vybudované centrálne rozvody kyslíka,“ potvrdila pre náš magazín hovorkyňa nemocnice Petra Dišková.

Nemocnica má podľa hovorkyne k dispozícii dostatočné množstvo veľkokapacitných 40 litrových fliaš. Množstvo však nekonkretizovala. Uviedla, že počet poslúži na bezproblémový chod celého pavilónu aj pri jeho maximálnej obsadenosti vrátane pacientov, ktorí budú vyžadovať umelú pľúcnu ventiláciu.

Primár Kulkovský na sociálnej sieti upozornil, že už len logistika neustáleho vymieňania kyslíkových bômb od lôžka k lôžku je nepredstaviteľná.

„Manipuláciu s kyslíkovými fľašami bude zabezpečovať dostatočne zaškolený personál. Pôjde o nezdravotníkov, pretože na tieto úlohu nie je potrebné, aby obsluha, ktorá bude robiť fyzickú výmenu fliaš, mala zdravotnícku profesiu. V tomto nám vypomohli ozbrojené sily,“ argumentovala hovorkyňa Dišková pričom informovala, že na priebeh liečby pacientov nemá používanie kyslíkových fliaš žiadny vplyv. „Pre prístrojovú techniku určenú k umelej pľúcnej ventilácii v zrekonštruovanom pavilóne je plne postačujúci spôsob dodávania kyslíka vo forme, s ktorou sa vopred počítalo,“ povedala Dišková.

Počet nakazených zamestnancov stúpa

Nemocnica reprofilizovala pre COVID pacientov 106 lôžok, obsadených je 54. „Pacienti sú izolovaní v samostatných traktoch, kde neprichádzajú do kontaktu s ambulantnými pacientmi,“ informovala hovorkyňa ÚVN.

K dnešnému dňu nemocnica eviduje 38 pozitívnych zamestnancov nemocnice. Z toho 7 lekárov, 21 zdravotných sestier, 6 iných zdravotníckych pracovníkov a 4 zamestnancov administratívy. „Spôsobuje to komplikácie, ale chod nemocnice ani zdravotná starostlivosť ohrozená nie je,“ potvrdila Dišková.

Autorky textu: Anna Zábojníková, Nikola Marhefková

Titulná fotografia: Covidový pavilón v Ružomberku. Foto: Nikola Marhefková

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.