Bežia pre dobrú vec: Ružomberskí bežci zabehnú Cestu hrdinov SNP

Dvaja ružomberskí bežci Matúš Vlčko a Martin Hatala budú desať dní zdolávať takmer 800-kilometrovú trasu naprieč Slovenskom. Charitatívnym behom vyzbierajú peniaze pre Liptáka, ktorý sa ocitol v ťažkej životnej situácii.

Aktuálna situácia zakázala organizovanie bežeckých pretekov a stopku dala aj hromadnému trénovaniu. Ružomberských bežcov to však neodradilo, chystajú sa na novú bežeckú výzvu. Tentokrát by radi odbehli najdôležitejšiu turistickú magistrálu na Slovensku – Cestu hrdinov SNP.

Cestu hrdinov SNP chcú zabehnúť za 10 dní

,,Bol to môj dlhodobý sen. Oslovil som svojich bežeckých a najbližších priateľov, aby sa do tejto výzvy dali so mnou. Hneď sa zapojil Martin, že pobeží so mnou, no pripojila sa k nám aj podporná skupina, ktorá bude taktiež veľmi dôležitá,“ začína nám rozprávať aktívny bežec Matúš Vlčko.

Cesta hrdinov SNP má približne 765 kilometrov a siaha od severovýchodu Slovenska až na západ po Devín. Trasu si bežci rozdelili na desaťdňové etapy.

„Neviem ešte teraz zhodnotiť, či to bude najnáročnejší beh, to zistím, až keď to zvládneme,“ hovorí o plánovanom behu po Ceste hrdinov SNP bežec Martin Hatala.

O pohodlie či komfort dvoch športovcov sa bude starať štvorčlenná partia nadšencov, ktorá bude s nimi cestovať v karaváne.

„Keď som plánoval trasu, musel som myslieť na to, aby sa dalo prísť s karavanom do cieľa, kde by nás mohli vyzdvihnúť, keď už budeme mať beh za sebou. Zároveň to muselo byť také miesto, aby sa dalo niečo pozrieť v okolí, urobiť si výlet, aby len tak nestáli a nečakali na nás,“ vysvetľuje Matúš.

,,Chceme si vziať aj bicykle, že by sme nejaké časti s chalanmi buď odbehli aj my, alebo bežcom pomohli aj na bicykloch, prípadne, ak niekde bude treba niečo doniesť, nech nemusíme ísť s karavanom. Pomedzi to budeme musieť nakúpiť, navariť, myslím, že roboty bude dosť. Plus, robím si aj plán, aké zaujímavé miesta by sme mohli pozrieť, kým budú chlapci bežať,“ hovorí pre naše noviny Katarína Hybenová.

Nezastavila ho ani tma či ľadový dážď: Černovčan Martin Hatala odbehol 24-hodinovku

Od Duklianskeho priesmyku po Devín

Bežci vyrazia na cestu 18. júna. Prvá etapa behu začína nad Duklianskym priesmykom, posledný desiaty deň skončia pri Devíne. Vzdialenosť však pre bežcov nebude problém, únavu však znásobia kopce.

,,Najťažšie na hlavu bude východ Slovenska a koniec behu. Najnáročnejší na nohy bude  úsek v Nízkych Tatrách, ale ten bude zároveň z môjho pohľadu  najkrajší,“ popisuje obtiažnosť cesty Martin Hatala.

„Najnáročnejšia bude tretia etapa. Pobežíme cez Volovské vrchy až po Dobšinský kopec, pôjde o 108 kilometrov. Najbližšie pri Ružomberku budeme počas piatej etapy, keď pobežíme z Čertovice na Donovaly,“ približuje náročnú cestu Matúš no hovorí, že cieľom behu nebude žiadny rekord, ale pomoc.

Bežci si stanovili cieľ vyzbierať peniaze pre človeka alebo inštitúciu, ktorá potrebuje peniaze.

„Nemáme ešte vybratého adepta, no keď takého nájdeme, pôjdeme za ním, aby sme sa osobne presvedčili, že sme vybrali správneho človeka. Podmienka je taká, aby to bol niekto z Liptova,“ hovorí o hlavnej myšlienke charitatívneho behu Vlčko.

,,Určite to bude niekto v rámci regiónu, ľudí, ktorí pomoc potrebujú je veľa, môže to byť jednotlivec aj rodina, uvidíme. Matúš je srdciar, takže to musí byť príbeh človeka, ktorý chytí za srdce,“ hovorí Katarína o zbierke, ktorá sa bude pravdepodobne spúšťať pred samotným začiatkom behu.

Bežali do kopca aj v noci. Ružomberčania spojili sily a odbehli od Tatier k Dunaju

Dôležitá bude príprava

Na náročný beh sa dvaja športovci musia aj dôsledne pripraviť.  „Ja budem už vlastne viac menej rozbehnutý, pretože pred tým absolvujem maratón a opäť aj 24-hodinový beh,“ prezrádza Hatala.

„Momentálne už len čakáme, kedy bude teplejšie, aby sme mohli začať naplno behať. Moja príprava bude spočívať najmä v behu na kopcoch, aby si zvykli nohy a telo sa adaptovalo na to, čo ma čaká,“ vysvetľuje Vlčko a zdôrazňuje, že práve pandémia mala obrovský vplyv na súťaže a akúkoľvek možnosť behať.

,,Dalo sa síce pretekať virtuálne, no mňa to nebaví, pretože to popiera všetky výhody, ktoré pri behaní máme. Vôbec nevieme na čo sa vlastne môžeme pripravovať, kedy už budeme môcť pretekať,“ hovorí Matúš.

Titulná fotografia: Tím, ktorý bude stáť za výzvou charitatívneho behu naprieč Slovenskom. Foto: archív M. Vlčka.

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Som vyštudovaná žurnalistka. Počas štúdia som pracovala pre regionálne noviny, kde som písala o kultúrno-spoločenskom dianí na Považí. Mám za sebou stáž pre portál aktuality.sk. Zaujímam sa o históriu, kultúru a problémy bežných ľudí z okolia Ružomberka. V RK Magazíne som zástupkyňa šéfredaktorka a web editorka portálu rkmagazin.sk.