Dedinou zneli tóny dychovej hudby

DH Lúžňanka zároveň oslavovala 30 rokov svojej existencie. Foto: Cvakni.sa
Po dvojročnej pauze si nadšenci dychovky opätovne pripomenuli rázne tóny hudobných nástrojov na festivale Lúžňanský barytón v Liptovskej Lúžnej.

Trinásty ročník tradičného dychovkárskeho festivalu opäť pripomenul dôležitosť zachovania dychovej hudby a jej tradície, ktorá sa v Žilinskom kraji postupne vytráca. Toto kultúrne dedičstvo chcú zatraktívniť najmä medzi mladými. Podujatie sa tentokrát nieslo v zelenšom a lokálnejšom duchu.

Unikátne podujatie, ktoré nemá konkurenciu

Prehliadka dychových skupín a vystúpení je raritné podujatie v Liptove. Ten je známy predovšetkým ľudovou hudbu. V dolnoliptovskej obci však nezabúdajú na kultúrne dedičstvo dychovej hudby, ktorá má medzi miestnymi už takmer storočnú tradíciu.

Podujatie sa koná každoročne vždy v sobotu pred odpustovou slávnosťou (Sviatok sv. Trojice – pozn. aut.) v obci Liptovská Lúžna. Tentokrát sa uskutočnilo v sobotu 11. júna. Dva roky sa, žiaľ, podujatie neuskutočnilo z dôvodu protipandemických opatrení. Tento ročník bol vraj špeciálny, pretože návštevníkov privítali hrejivé slnečné lúče, a tak si mohli vychutnať podujatie aj s deťmi.

,,Atmosféra bola výborná, veľkú rolu zohralo aj krásne počasie. Ešte v pondelok pred podujatím hlásili, že bude pršať. Mierne sme sa obávali, no nakoniec nás počasie nezradilo a bolo to historicky prvýkrát, kedy počas festivalu nepršalo,“ potešila sa Ľudmila Glembová, predsedníčka Dychovej hudby (DH) Lúžňanka a zároveň organizátorka podujatia.

Návštevníci si vychutnali hudbné tóny pod holým nebom. Foto: Foto: Cvakni.sa

Predchádzajúce roky Lúžňanského barytónu boli totiž tradičné v tom, že prišla dažďová smršť, kvôli čomu organizátori ani nedúfali, že sa na nich tento rok usmeje šťastie a slnečné dotyky pohladia úsmevy účinkujúcich, divákov aj okoloidúcich v Liptovskej Lúžnej.

Do liptovskej obce zavítali dychovky z celého Slovenska

Okrem miestnych dychových skupín, unikátnu atmosféru dotvárala muzika bezpochyby najlepších dychovkárov na Slovensku – DH Maguranka z Prievidze, DH Ordzovianka z obce Ordzovany pod Spišským hradom a DH Drietomanka z obce Drietoma pri Trenčíne, ktorá hrala do polnoci a návštevníkov potešila tanečnou zábavou.

Domáca DH Lúžňanka zároveň oslavovala svoje 30. výročie a 100. výročie tradície dychovej hudby v Liptovskej Lúžnej. S úsmevom spomínali na začiatky dychovky, čítali z kroniky a sľúbili si, že urobia všetko, čo bude v ich  silách, aby táto tradícia dychovky v obci naďalej pretrvávala. Medzi dychovkármi nechýbali ani najmladší členovia DH Lúžňanka, ktorí sú pre skupinu veľkou posilou aj jej hnacím motorom.

Veselica pokračovala až do noci

V kultúrnom programe, ktorý odštartovali krátko po 14. hodine vystúpenia jednotlivých dychoviek, nechýbalo ani vystúpenie folklórnej skupiny Lúžňan. Záver podujatia spestrila tanečná zábava pod holým nebom so skvelou DH Drietomanka. Počas nej sa stretli starší s mladšími a všetci sa do sýta vytancovali.

,,Ešte dnes mi znie v hlave skladba ,Hey Jude´ v excelentnom podaní dychovky Drietomanka, ktorá si podmanila všetkých nielen na parkete, ale aj v celom areáli nádvoria pred Obecným úradom v Liptovskej Lúžnej,“ približuje netradičný repertoár dychovky pani Glembová.

Účasť na festivale bola bohatá. Foto: Foto: Cvakni.sa

Podmanivé tóny dychovej hudby si prišlo vypočuť približne 700 návštevníkov. Dorazili najmä miestni milovníci a priaznivci dychovky, na podujatie však dofrčali aj cyklisti či zvedavci z blízkeho okolia.

Chcú byť lokálnejší a zelenší

Počas pestrého hudobného programu si rodiny s deťmi užili nafukovací hrad či maľovanie na tvár miestnou umelkyňou Ingridou Fongusovou. Otcovia sa pre zmenu mohli zapojiť do súťaže v pití piva.

Čapovalo sa kvalitné lokálne pivo Čierny kameň z neďalekej obce Liptovské Revúce a pod zub si návštevníci mohli uchmatnúť Chrumkoše – langoše z Liptovskej Osady. „Jednou z myšlienok festivalu bola lokálnosť – čerpajme z toho, čo doma máme,“ uviedla organizátorka Glembová.

Organizátori sa snažili viesť podujatie nielen v lokálnom, ale aj v ekologickom a zelenšom duchu, preto bolo možné separovanie odpadu počas celého programu. ,,Vo svete celkom bežná vec, no v obci išlo o prvé podujatie, na ktorom sa triedil odpad. Je to málo, čo môžeme pre planétu urobiť, no niekde začať treba. O rok pôjdeme v tejto téme hlbšie a zavedieme ďalšie pravidlá,“ prezradila Glembová.

Vytrvalosť ruže prináša

Kapelníčka DH Lúžňanka Katarína Kalmová je spoluorganizátorka podujatia, ktorá každoročne od jesene do leta pripravuje na vystúpenie dvadsiatich ľudí a motivuje ich k najlepšiemu výkonu. Katarína hrá najmä na flautu, no najnovšie aj na trombón a barytón. ,,Po hraní je to pekný pocit, keď publikum ocení potleskom naše vystúpenie a viem, že to, čo robím, robím aspoň trochu dobre,“ skromne priznala Kalmová.

Festival má niekoľkoročnú tradíciu a vyzerá, že návštevníkom sa veľmi páči. ,,Sme šťastní, že sme z Lúžňanského barytónu po niekoľkomesačnej snahe vytvorili jedno kultivované, komunitné podujatie plné kvalitnej hudby, skvelej zábavy a výborného jedla. Pridanou hodnotou je snaha byť ekologickejšími a zároveň aj vedomie, že táto myšlienka bola pozitívne prijatá zo strany návštevníkov. Chceme sa poďakovať všetkým, ktorí akokoľvek prispeli pri organizácii tohto výnimočného podujatia,“ uviedla na záver spokojná Glembová.

Fotogaléria

Zdroj foto: cvakni.sa

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Mám vyštudovanú masmediálnu komunikáciu. Počas školy som pôsobila ako moderátorka v lokálnom rádiu, kde som mala svoju reláciu. Okrem rozprávania do mikrofónu a písania príbehov, rada pomáham aj "handmade" výrobcom so sociálnymi sieťami a prezentáciou na internete. V RK Magazíne pracujem ako redaktorka a web editorka portálu rkmagazin.sk. Milujem dobrodružné cestovanie, prechádzky v prírode, varenie a dobrú knihu pri káve.