Deň vojnových veteránov si pripomenuli aj v Ružomberku

Pietny akt kladenia vencov pri príležitosti Dňa vojnových veteránov sa konal pri pamätníku Slobody v Ružomberku 11. novembra 2022. Foto: Miroslav Parobek
Deň výročia ukončenia prvej svetovej vojny si svet pripomína 11. novembra ako Medzinárodný deň vojnových veteránov. Pietny akt kladenia vencov sa konal aj v Ružomberku.

Predstavitelia mesta a štátnej správy, zástupcovia ozbrojených síl SR, bývalí vojaci a verejnosť si v piatok 11. novembra pripomenuli Deň vojnových veteránov na Námestí Slobody v Ružomberku. Za účasti čestnej stráže položili vence k Pamätníku Slobody.

Dosluhujúci primátor mesta Igor Čombor v príhovore zdôraznil hodnotu mieru najmä v kontexte pokračujúcej ruskej agresie na Ukrajine. „Pre nás je koniec prvej svetovej vojny významný deň, pretože na troskách Rakúska-Uhorska, ktoré bolo porazené, vznikol nový štát – Československá republika, kde sa Slováci stali štátotvorným národom,“ uviedol Čombor.

Pripomenul, že Československé légie, ktoré formoval M. R. Štefánik, sa stali základom armády spoločného štátu. „Bohužiaľ, ľudstvo sa nepoučilo a nasledovali ďalšie vojny a obete. Dnes si pripomíname obete všetkých ľudí, ktorí v rôznych vojnových konfliktoch padli za mier a slobodu. Deň vojnových veteránov je tradícia, ktorú si treba zachovávať a uctiť si pamiatku tých, ktorí položili to najcennejšie – ľudský život,” dodal.

Na pietnom akte sa zúčastnil seržant v zálohe Francúzskej armády Sydney Quintard, ktorý má manželku z Ružomberka, kde teraz spolu žijú. „Počas svojej služby v armáde som sa zúčastnil na dvanástich vojenských misiách v zahraničí. Bol som v bývalej Juhoslávii a Kosove, ako aj vo viacerých afrických krajinách,“ povedal pre RK Magazín francúzsky vojak.

Deň výročia ukončenia prvej svetovej vojny si svet pripomína 11. novembra ako Medzinárodný deň vojnových veteránov. Dovtedy najkrvavejší, štyri roky trvajúci konflikt v dejinách ľudstva ukončilo prímerie, ktoré bolo podpísané 11. novembra 1918 o 11.11 h v reštauračnom vozni francúzskeho generálneho štábu v lesíku neďaleko severofrancúzskeho mesta Compiegne. Symbolom veteránov je kvet vlčieho maku.

Fotogaléria

Foto: Miroslav Parobek

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Som vyštudovaný novinár s dlhoročnou praxou v celoslovenských, regionálnych i komunálnych médiách a mám skúsenosti aj s vydávaním novín. Dlhé roky bol vydavateľom a šéfredaktorom regionálneho týždenníka LIPTOV a šéfredaktorom MY/Liptovské noviny. V súčasnosti som riaditeľom vydavateľstva R PRESS a poverený vedením redakcie RK MAGAZÍN.