Pietna spomienka v Ružomberku pripomenula Deň vojnových veteránov

Deň vojnových veteránov si pripomenuli aj v Ružomberku na Námestí slobody. Foto: FB/Mesto Ružomberok
Ukončenie prvej svetovej vojny si v sobotu 11. novembra pripomenula verejnosť v Ružomberku i rozozvučaním zvonov o 11.11 h.

V sobotu 11. novembra uplynulo 105 rokov odkedy sa skončila 1. svetová vojna. Prímerie medzi krajinami Dohody a Nemeckom podpísali v reštauračnom vozni francúzskeho generálneho štábu v lesíku Compiegne vo Francúzsku 11. novembra 1918 o 11.11 h.

Ukončenie prvej svetovej vojny si verejnosť v Ružomberku pripomenula v sobotu 11. novembra symbolicky i rozozvučaním zvonov o 11.11 h. počas Dňa vojnových veteránov. Na pietnej spomienke pri Pomníku slobody slovenského národa na Námestí slobody sa pripojili k celosvetovej tradícii.

Na pamiatku nevinných obetí vojnových konfliktov sa každoročne rozozvučí nad talianskym mestom Rovereto “Zvon mieru”, uliaty zo zbraní, ktoré zostali na bojisku v okolitých horách. Hrôzy vojny zostali hlboko vryté do sŕdc a osudov mnohých ľudí, a tak po skončení vojny vyhlásilo Francúzsko v roku 1919 tento deň ako ̌ ́ℎ ̌ ́.

Behom krátkej doby sa spomienka na padlých rozšírila aj v Severnej Amerike ako ̌ ̌ ́. Zaužíval sa aj známejší názov – Deň červených makov, keďže červený kvet divého maku sa stal symbolom utrpenia vojakov vo vojnovom konflikte.

Aj Slováci bojovali a umierali v 1. svetovej vojne

Prvá svetová vojna zasiahla bojmi i obeťami i Slovensko. Boje v prvej svetovej vojne boli v oblasti východného Slovenska v okolí miest Bardejov, Svidník, Stropkov, Medzilaborce, Snina a Humenné. Vojaci slovenskej národnosti bojovali a umierali aj na bojiskách prvej svetovej vojny, hlavne na ruskom, srbskom a talianskom fronte.

„Je povinnosťou a cťou každého civilizovaného národa, každého človeka, aby si pripomínal každú vojnovú udalosť, pretože znamenala obrovské množstvo utrpenia, tragédií, preliatych sĺz, ale najmä obetí na životoch. Každá jedna obeť si zaslúži najvyššiu úctu, česť a našu trvalú pozornosť,” skonštatoval Ján Chyla, predseda Zväzu vojakov SR – Klub posádky Ružomberok.

Svoju zložitú kapitolu v histórii spomínaných vojnových udalostí si podľa neho prešlo aj Slovensko. V určitej miere bolo aj aktívnym účastníkom týchto dejinných udalostí, ktoré boli vo svojej dobe veľmi komplikované.

Ružomberok sa už 13. rok pripojil k tradícii

„Pridržiavaním sa všeľudských hodnôt, úctou k životu, k spravodlivosti a pravde boli slovenskí vojaci a národ rešpektovaní a uznávaní, či už dohodovými mocnosťami v prvej svetovej vojne alebo víťaznými mocnosťami v druhej svetovej vojne. A na tom musíme v budúcnosti stavať, pripomínať si tieto udalosti a vzdávať hold padlým v týchto konfliktoch a robiť všetko pre to, aby sa to neopakovalo,” spomenul Chyla.

„Aj mesto Ružomberok sa už 13. rok pripája k tejto tradícii. A preto nech zvuk zvonov dnes 11. novembra je znakom toho, že nezabúdame a ctíme si pamiatku všetkých nevinných obetí vojen, ozbrojeného násilia bez rozdielu, či patrili k víťazným alebo porazeným armádam, vyznávali rôzne náboženstvá, boli rôznych národností alebo rás,” skonštatoval primátor Ľubomír Kubáň.

Fotogaléria

Zdroj: FB/Mesto Ružomberok

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.