Dizajnérka Sršňová: Aj šaty majú svoje príbehy

Lenka Sršňová, pôvodom Ružomberčanka, nie je na slovenskej módnej scéne neznámou osobnosťou. Jej netradične hravé, pestrofarebné a miestami až extravagantné modely len tak neprehliadnete.

V odevnom dizajne 34-ročná umelkyňa dosiahla už viacero úspechov. Medzi najväčšie patria Národná cena za produktový dizajn 2015 za kolekciu COLORCODE alebo Cena Nadácie Tatrabanky za umenie 2016 v kategórii Mladý tvorca – dizajn.

To, že vo svojom remesle je naozaj dobrá, potvrdzujú aj zástupy spokojných zákazníkov, medzi ktorými nechýbajú slovenskí herci, hudobníci či športovci. „Veľmi ma teší, keď moju módu vidím na ľuďoch, keď ju nosia, tešia sa z nej a prináša im pozitívne reakcie okolia,“ poznamenáva ružomberská rodáčka.

Cnie sa jej za horami

Lenka už viac ako desať rokov žije v Bratislave, kam sa pobrala po ukončení ružomberskej Školy úžitkového výtvarníctva. Prijali ju na Vysokú školu výtvarných umení, kde absolvovala odbor odevný dizajn.

„Po ukončení vysokej školy a stážach vo fínskom Rovaniemi a Paríži som sa vrátila do Bratislavy, kde momentálne žijem, tvorím a mám vlastné štúdio,“ vysvetľuje.

Život v Bratislave jej zatiaľ vyhovuje, hlavne kvôli práci. Priznáva však, že s vekom prichádza aj túžba po pokoji, spomalení a atmosfére menšieho mesta, akým je Ružomberok.

„Keď raz človek vyrastá s veľkou záhradou plnou ovocných stromov, potôčikom a lesom hneď za domom, ťažšie znáša zhon hlavného mesta,“ hovorí Lenka, ktorej v Bratislave chýbajú hlavne hory.

Do mesta, kde strávila detstvo a časy dospievania, sa často vracia. „Mám tu rodičov a Ružomberok stále považujem za svoj domov. Milujem tunajšiu prírodu a mám tu obľúbené miesta, ktoré vždy rada navštívim. Nabíjam si tu baterky, regenerujem sa a užívam si hory, lúky a prírodu,“ objasňuje.

„Viem, kde na jeseň zaručene nájdem rýdziky – moje najobľúbenejšie huby, kde nazbieram najkrajšiu materinú dúšku, alebo kde majú moju obľúbenú ovčiu bryndzu,“ prezrádza, kam smerujú jej kroky počas návštev domoviny.

Výnimočné, no nedocenené miesto

Pobyty v Ružomberku sa poväčšine nezaobídu bez zastávky v Galérii Ľudovíta Fullu, s ktorou v posledných rokoch spolupracovala na rôznych umeleckých rezidenciách, výstavách a podujatiach.

Inštalácia modelov v Galérii Ľudovíta Fullu.

„Vedenie je mimoriadne otvorené a kreatívne a v galérii sa robia skvelé podujatia. Škoda, že Ružomberčanov to veľmi nezaujíma. Určite by som ľuďom odporúčala, aby si posvietili na program galérie. Je to výnimočné miesto plné farieb a kreatívnej energie. Treba ho navštevovať častejšie.“

Dizajnérka Lenka Sršňová (vľavo) s riaditeľkou ružomberskej galérie Zuzanou Gažíkovou.

Práve v priestoroch ružomberskej galérie uviedla minulý rok kolekciu Fullove, inšpirovanú tvorbou maliara Ľudovíta Fullu, ktorá v celoslovenskom meradle zaznamenala veľký úspech.

Lenka v nej rozpracovala niekoľko silných tém, tvrdí však, že ich dostatočne nevyčerpala. S najväčšou pravdepodobnosťou tak v kolekcii bude pokračovať aj naďalej, no zrejme len v rámci malých aktualizácií a noviniek, ktoré bude uvádzať na trh príležitostne.

„V budúcnosti nevylučujem ani cielený návrat k tejto úžasnej inšpirácii. Určite sa rada vrátim aj k téme Liptova a miestnym tradíciám. Možno skôr, ako sa sama nazdám,“ dodáva s úsmevom.

Nadčasové modely

Svojimi dielami ponúka nielen trendy a módu, ale aj príbehy. „Každá kolekcia má vlastný, tvorí akoby komplexný vizuálny svet, ktorého súčasťou sa môžete stať aj vy,“ ozrejmuje.

„Odev je médium, ktoré sa nachádza všade. Ovplyvňuje ho kultúrne dianie, zasahuje do hudby, filmu, divadla, umenia, ale hlavne do života každého z nás. Odev tvorí našu identitu, dokáže o nás veľa vecí prezradiť, aj zatajiť. To ma na ňom baví,“ objasňuje, prečo sa pre tento druh tvorivej činnosti jej umelecké „ja“ nadchlo.

Kreatívny workshop pod vedením Lenky Sršňovej.

„Snažím sa tvoriť nadčasové modely, ktoré nepodliehajú aktuálnym trendom. Preto môžem šaty pre klientov vytvárať aj po rokoch. Dokonca mám pocit, že mám v portfóliu aj modely, ktoré dozrievajú s časom.“

Lenka pracuje s vlastnými látkami, ktorých vzory navrhuje so svojím tímom. Sú teda autorské a nedajú sa nikde inde zakúpiť. „Výroba vlastných materiálov mi umožňuje vytvárať obľúbené kúsky kedykoľvek. Rovnako som si tak vytvorila autorský rukopis a moju módu ľudia ľahko rozoznajú od ostatných slovenských tvorcov,“ vysvetľuje.

Desaťročie na scéne

Aktuálne sa venuje zákazkám, pomaly začína aj s vianočnými objednávkami. „Priebežne pripravujeme lookbook a editoriál k mojej najnovšej kolekcii Monochroma, ktorú následne uvedieme v našom e-shope, aj priamo v mojom bratislavskom showroome,“ približuje.

V spolupráci so Slovenským centrom dizajnu tiež začali s prípravami výstavy, ktorá má dokumentovať Lenkine desaťročné pôsobenie na slovenskej módnej scéne. V bratislavskej galérii Satelit by ju mali sprístupniť koncom budúceho roka. „Už teraz sa majú moji fanúšikovia na čo tešiť,“ prezrádza Lenka, ktorej tvorivé začiatky neboli jednoduché.

Kolekcia Fullove v Galérii Ľudovíta Fullu.

Priznáva, že doteraz sa učí z vlastných chýb, no na svojej ceste k úspechu by nič nemenila. „Keď si človek svoje sny naozaj odmaká, oveľa viac si ich váži a rovnako si váži aj prácu iných,“ dodáva.

Teší ju, že môže robiť to, čo ju naozaj napĺňa. „Mám slobodu, ktorú si vážim, aj keď musím povedať, že je to tá najdrahšia vec na svete. Mám tiež skvelého partnera, ktorý toleruje moju posadnutosť prácou, úžasných priateľov a rodičov, ktorí ma odmalička podporovali v mojich snoch,“ uzatvára mladá umelkyňa.

Zdroj fotografií: archív Lenky Sršňovej

Článok bol publikovaný v Ružomberskom magazíne číslo 11/2018.

 

Som vyštudovaná žurnalistka, zaujíma ma kultúra a história dolného Liptova. Rada píšem o problémoch a záujmoch bežných ľudí, cez ich svedectvá sa snažím pripomínať hodnoty, na ktoré by spoločnosť nemala zabúdať. Zároveň pracujem v oblasti zabezpečenia bezpečnosti priemyselných inštalácií.