Dlažba na ulici Podhora je nebezpečná. Začne mesto s rekonštrukciou?

V investičnom pláne sa rekonštrukcia Podhory nenachádza. Radnica však tvrdí, že problematikou ružomberskej ulice sa vedenie mesta zaoberá. 

Na poškodenú dlažbu na najfrekventovanejšej ulici v centre mesta upozorňujú obyvatelia aj poslanci. Naposledy sa o Podhoru zaujímal Martin Hromada na aprílovom rokovaní mestského zastupiteľstva. Poslanec za obvod Stred, kde spomínaná ulica patrí, prostredníctvom interpelácie žiadal o preverenie jej stavu.    

,,Kvôli Podhore ma oslovujú prakticky všetky skupiny obyvateľov. Najmä však starší a potom aj mamičky s deťmi. Iba slepý nevidí, že tá ulica je v zlom stave. To nie je už o estetike, ale miestami ide o úrazové riziko,” zdôrazňuje Hromada. 

Oddelenie technickej správy, ktorú má na starosti Juraj Hrnčiar na interpeláciu odpovedalo, že aj naďalej inciuje vedenie mesta, aby bola Podhora komplexne zrekonštruovaná, pretože práce v rámci údržby sú neefektívne a nedostačujúce. ,,Na základe pretrvávajúceho zlého technického stavu celej ulice je potrebná zvýšená iniciatíva poslancov mestského zastupiteľstva, aby sa daný problém konečne vyriešil v spokojnosti občana,” uviedol Hrnčiar. 

Poslanec Martin Hromada priznáva, že o investičnom pláne síce rozhodujú poslanci, no hovorí aj to, že návrh pripravuje viceprimátor Ján Bednárik. ,,Ten si to s poslancami za Klub KDH a z Klubu primátora schváli ako chce. Nadriadeným pána Bednárika je pán primátor. Keby to chcelo vedenie mesta, tak sa to realizuje. Vidím tú obrovskú nesystémovosť,” kritizuje Martin Hromada a hovorí, že primátor si mal na začiatku stanoviť svoj plán, kam chce mesto za štyri roky posunúť, prejsť si to s každým poslancom a potom spoločne schváliť tento plán rozvoja mesta.

ulica Podhora. (Foto:Anna Zábojníková)

Podhora je katastrofa, priznáva primátor

To, že problematika tejto ulice je výrazný problém napokon na decembrovom zastupiteľstve priznal aj primátor, keď poslanci rokovali o investičnom pláne na nasledujúci rok.

,,Nechcem prilievať olej do ohňa, no niektoré veci v našom meste sú hororové. Keď hovoríme o strede mesta a zoberieme si tú dlažbu, ako si tam ľudia vytkýnajú členky, vyvŕtavajú kĺby, hrozí tam dokonca aj pracovný úraz. Ale ja som tam tú dlažbu nekládol,” bráni sa primátor a hovorí, že si len môže položiť otázku, či sa tam vôbec hodí dlažba a či tam mala byť. 

,,Pretože, keby tam bola nejaká dobre urobená asfaltová cesta bez nerovností, tak je to asi lepšie, než dlažba, ktorá tam praská, ktorá sa stále ruší a ľudia tam z toho majú horor. Niektoré veci sme zdedili a nie je to ani naša, ani vaša vina. Vždy treba pomenovať pravdivo situáciu,” vysvetľoval v decembri Igor Čombor. 

Názov ulice mu síce musel našepkať viceprimátor Bednárik, primátor však priznal, že dlažba je nebezpečná, no na jej opravu chýbajú peniaze.  

,,Ledva sa nám to podarilo opraviť pred Kultúrou, ale vôbec sa nám nepodarilo opraviť to pred ulicou, ako sa to volá, stále sa tu premenúvajú ulice,” obrátil sa primátor na viceprimátora Jána Bednárika. 

,,Podhora. Stará Makovického ulica. Podhora je katastrofa. A čo chcete s tým robiť? Kde chcete kúpiť takú kvalitnú dlažbu, kto má na to peniaze?” pýtal sa poslancov Čombor. 

Či napokon bude mesto rekonštruovať ulicu a či sa zaoberá jej problematikou sme sa radnice pýtali začiatkom mája. 

,,Veľkou dilemou rekonštrukcie Podhory je otázka, či ju opravovať, rekonštruovať po častiach alebo rekonštruovať v celej svojej dĺžke. Každé z týchto riešení ma plusy aj mínusy a vedenie mesta Ružomberok ich analyzuje s cieľom nájsť to najvhodnejšie,” vysvetlil hovorca mesta Viktor Mydlo. Priznáva, že rekonštrukcia jednotlivých častí je nesúrodým riešením a komplexná rekonštrukcia zase finančne náročným. 

,,Najlepším riešením bude Podhoru rekonštruovať po častiach. Vychádzame ale stále len z dohady. K definitívnemu záveru sa vedenie mesta vyjadrí po analyzovaní každého zo spomínaných scenárov,” odpovedá hovorca na otázku, kedy prípadná rekonštrukcia začne. 

Poškodená dlažba na ulici Podhora. Foto: Anna Zábojníková

Poslanec Hromada: Centrum mesta je škaredé a nedoriešené 

Poslanec za daný obvod Martin Hromada priznáva, že problém nie je len ulica Podhora, ale celé centrum mesta. 

,Mesto by malo konečne niečo urobiť a nie hovoriť o možnostiach riešenia. Určite je z krátkodobého hľadiska lepšie aj opraviť dlažbu na Podhore, ako ju nechať tak. Predpokladám, že dlažba a aj podklad nebol vybraný správne, respektíve práca nebola kvalitne odvedená. Určite aj v čase pokladania vedeli, že obchody je potrebné zásobovať a budú tam jazdiť niekoľkotonové autá. Takže treba pripraviť komplexný projekt a pustiť sa do práce,” radí vedeniu mesta Hromada pričom upozorňuje, že centrum mesta je škaredé a nedoriešené. 

,,Kto tvrdí, že máme pekné centrum mesta bol asi najďalej v Liptovských Vlachoch. Tam, kde mali stáť budovy, bývalý detský sad, aupark, alebo plocha oproti synagóge, ktorá sa prinajlepšom tvári ako parkovisko. Na druhej strane relatívne úzka Podhora, či Madačova, kde by mali byť v súčasnosti tak žiadané terasy, ale nemôžu byť, lebo sme si to zapchali „kopčekmi,” hovorí poslanec Hromada, podľa ktorého sa mesto nerozvíja, rieši sa len havarijná údržba. 

,,Ten kto sa vyváža na mestskom aute, tomu prechádzka v centre nič nehovorí. Do centra chodia všetci, dokonca aj návštevníci mesta. Začínajú nám zanikať prevádzky v centre, to môže nabrať domino efekt. Okrem pošty nebude dôvod do mesta prísť,” obáva sa Hromada a zdôrazňuje, že centrum mesta by malo byť pýchou. 

Podľa neho je mesto ekonomicky zdravé. Treba len chcieť. Zároveň hovorí, že interpeloval, aby začali riešiť pozemok, kde má stáť aupark. 

,,Majiteľovi napísali list so žiadosťou o stretnutie. Toto mám riešiť ja? Vedenie mesta berie niekoľkotisícové platy a ja ich mám do toho tlačiť? Pán primátor mal od začiatku volebného obdobia chodiť na kávu do Krajinky, (kde je majiteľ Badánik, ktorý vlastní aj pozemky pod auparkom poznámka redakcie) a nie do Kultúry,” kritizuje postup mesta poslanec za obvod Stred Martin Hromada. 

Titulná fotografia: ulica Podhora. Foto: Anna Zábojníková

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Som vyštudovaná žurnalistka. Počas štúdia som pracovala pre regionálne noviny, kde som písala o kultúrno-spoločenskom dianí na Považí. Mám za sebou stáž pre portál aktuality.sk. Zaujímam sa o históriu, kultúru a problémy bežných ľudí z okolia Ružomberka. V RK Magazíne som zástupkyňa šéfredaktorka a web editorka portálu rkmagazin.sk.