Dokumentárny film o Andrejovi Hlinkovi natáčali v Ružomberku aj v Černovej

Vo filme neúčinkujú len herci a komparzisti, ale aj ochotníci z Černovej či primátor.

Počas uplynulých mesiacov zavítali do dolného Liptova tvorcovia nového dokumentu, ktorý mapuje život a kariéru najznámejšieho rodáka z Černovej Andreja Hlinku. Filmový štáb sa rozložil v ružomberskej radnici, v mauzóleu, ale aj na autentickom mieste, kde sa pred 112 rokmi odohrala Černovská tragédia.

Vo filme uvidíme známe tváre

Životopisný dokument pripravuje v koprodukcii RTVS (Rozhlas a televízia Slovenska) a bude voľným pokračovaním programu Najväčší Slovák. Film zachytáva udalosti zo života Andreja Hlinku, vrátane jeho detstva s otcom, ktorý bol pltník. Dokument zároveň informuje o jeho živote chronologicky, od narodenia až po smrť.

„Moderátorom je Štefan Chrappa, popri ňom sa predstavia historici Róbert Letz a Matej Hanula. Predstaviteľom Andreja Hlinku je herec prešovského divadla Matej Erby. Spolu s nimi účinkuje vo filme takmer 50 ďalších hercov, komparzistov, ale aj ochotníkov z Černovej,“ hovorí o dokumente PR manažérka RTVS Silvia Turnerová.

Pred filmové kamery sa postavil aj primátor mesta Ružomberok Igor Čombor. „Úloha primátora bolo prerozprávať pasáže z kariéry Andreja Hlinku, predovšetkým jeho pôsobenie na ružomberskom úrade. Vo filme budú môcť diváci vidieť kanceláriu primátora, ktorá je doplnená o pôvodný nábytok z čias Andreja Hlinku,“ približuje natáčanie z radnice hovorca primátora Viktor Mydlo.

Vo filme však spoznáme aj známe tváre z ochotníckeho divadla Máj Černová, ktorí sa na divadelné dosky postavili po prvýkrát už v roku 1905. „Bola to celkom príjemná skúsenosť. Scenár sme sa nemuseli učiť, pretože sme nič nehovorili, boli sme však potrební na autentické zábery. Aj preto nám požičali dobové kostýmy z Matice slovenskej,“ hovorí o pripravovanom dokumente predseda ochotníckeho súboru Pavol Bačkor.

Približne 25 ochotníkov sa objaví v dokumente najmä počas rekonštrukcie scény Černovskej tragédie, ale aj počas porady na mestskom úrade v Ružomberku.

V hlavnej úlohe divadelník

Pohyby, gestá, štýl chôdze či reči Andreja Hlinku si musel vopred naštudovať mladý divadelník Matej Erby. „Videl som niekoľko fotografií a videí, z ktorých som sa snažil čerpať. Musím však povedať, že to bola veľmi poučná a zaujímavá práca. Hrať Andreja Hlinku bola pre mňa česť, ale aj veľká zodpovednosť,“ hovorí o vžití sa do role hlavnej postavy divadelník Matej Erby.

Postavu Andreja Hlinku stvárnil mladý divadelník. (Zdroj: Matej Erby)

Zaujímavé fakty o živote rodáka z Černovej mu prezradili aj miestni ľudia. „Pri scéne ako Hlinka predniesol slávnu vetu: „Tisícročné manželstvo s Maďarmi sa nevydarilo, musíme sa rozísť,“ som sedel za stolom so staršími ochotníckymi hercami z Černovej. Povedali mi informácie, o ktorých som netušil, napriek tomu, že som život Andreja Hlinku študoval,“ prezrádza herec prešovského divadla.

Životopisný dokument má čo ponúknuť aj mladej generácii. A to aj napriek tomu, že si dnes dokážu nájsť mnoho informácií o Andrejovi Hlinkovi z kníh, memoárov, ale hlavne na internete. „O Andrejovi Hlinkovi sa už napísalo veľa. Výhodou dokumentu je, že hrané scénky môžu pomôcť mladému človeku lepšie si predstaviť jeho život. Samozrejme, nájdete tam aj rôzne informácie, o ktorých bežný človek nevie, a to je možno to, čo by mohlo pritiahnuť aj mladšiu generáciu k obrazovkám,“ myslí si 30-ročný Matej Erby.

Dokument neponúka len fakty a dátumy, ale aj priblíži rôzne politické a spoločenské situácie či napadnutie Andreja Hlinku v kostole. Mladý herec sa vďaka filmu ocitol na rôznych miestach Ružomberka. Dokonca si nakrátko odskúšal úlohu kňaza.

„Najväčší zážitok mám z toho, ako som pri scéne, keď Andrej Hlinka slúžil omšu, stál na mieste, kde stojí farár a v ruke som držal kadidlo. Bol to zvláštny pocit odrazu stáť na druhej strane. Pri tejto scéne mi dokonca asistovali miništranti z ružomberského kostola,“ spomína si na natáčanie divadelník.

Dokumentárny film o Andrejovi Hlinkovi uviedli koncom minulého roka aj mladí filmári Matúš Demko a Jakub Krška z Ružomberka.

Telo nenašli, ale jeho odkaz áno. V Liptovskom múzeu uviedli predpremiéru filmu Hlinka

 

Najnovší dokument z dielne RTVS o černovskom rodákovi je v štádiu posprodukcie. Verejnoprávna televízia ho plánuje uviesť na televízne obrazovky zatiaľ v bližšie nespresnenom čase na budúci rok.

Titulná fotografia: Natáčanie dokumentárneho filmu v Černovej. Zdroj: Jaroslav Maga

Som vyštudovaná žurnalistka. Počas štúdia som pracovala pre regionálne noviny, kde som písala o kultúrno-spoločenskom dianí na Považí. Mám za sebou stáž pre portál aktuality.sk. Zaujímam sa o históriu, kultúru a problémy bežných ľudí z okolia Ružomberka. V RK Magazíne som zástupkyňa šéfredaktorka a web editorka portálu rkmagazin.sk.