Dnes končia práce na asfaltovaní hlavného ťahu cez mesto

Nová cesta cez Ružomberok stála 300-tisíc eur.

Ružomberčanom, ale vodičom prechádzajúcim cez mesto sa oddnes čiastočne uľavilo. Rekonštrukcia takmer kilometrového úseku hlavného ťahu I/18 od križovatky pri niekdajšej Hypernove takmer po križovatku pri Mondi SCP skončila. Štvrtok 13. jún potvrdila ako konečný Slovenská správa ciest (SSC).

„Áno, už je to hotové,” odpísali nám prostredníctvom hovorkyne Lucie Karelovej.

 
 

RK Magazín je už tri roky súčasťou ružomberských médií a stále pokračuje vo víziách svojich zakladateľov. Našim cieľom je robiť kvalitnú lokálnu žurnalistiku. Aby sme mohli naďalej slobodne tvoriť, potrebujeme aj vašu podporu.

 
 
Prejazd mestom bol posledných jedenásť dní komplikovanejší ako inokedy. Zdržanie bolo podľa dopravného servisu neraz aj viac ako polhodinu. Foto – Anna Zábojníková

Lacnejšie, ako bolo medializované

Slovenská správa ciest – investičná výstavba a správa ciest (IVSC) Žilina tu realizovala riadne naplánovanú rekonštrukciu 908 metrového úseku dvojprúdovej cesty. Zrealizovali ju v oboch smeroch.

„Slovenská správa ciest investovala do tohto úseku viac ako 302-tisíc eur s DPH,“ povedala pre Ružomberský magazín hovorkyňa SSC Lucia Karelová.

Poprela tak medializované informácie, ktoré hovorili o výške investície až pol milióna eur. Že to nie je pravda dokazuje aj zmluva, ktorú SSC uzavrela s realizátorom rekonštrukcie, košickou spoločnosťou Cesty SK.

Podľa nej tu cestári položili nový asfaltový betón a výškovo upravili 20 kanalizačných poklopov a vpustí.

Čiastočná rekonštrukcia hlavnej cesty I/18 trvala od 3. júna. Foto – Anna Zábojníková

Nejde o jedinú investíciu v okrese

Slovenská správa ciest nám potvrdila, že už v tomto roku neplánuje robiť na cestách v okrese Ružomberok, ktoré má vo svojej správe, žiadne ďalšie úpravy.

Jedna z naplánovaných investícií sa Ružomberčanov predsa len týka. Od 23. mája je čiastočná uzávera na ceste I/59 za Valaskou Dubovou pri odbočke na Komjatnú, kde opravujú cestári most. Premávka v jednom pruhu tu podľa informácii Slovenskej správy ciest mala byť vedená až do polovice októbra.

Ešte na jeseň cestári opravili 1,4 kilometrový úsek pri Rojkove. Aj tu sa vtedy tvorili kolóny so zdržaním niekoľko desiatok minút. SSC za opravu tohto úseku zaplatila 492-tisíc eur.

Ďalšia investícia príde od diaľničnej spoločnosti

Investícia SSC, ktorá dnes v meste skončila, nemá nič spoločné s ohláseným zámerom Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS) realizovať zelenú vlnu na šiestich križovatkách v meste. Potvrdila to Lucia Karelová zo SSC.

Opatrenia, ktoré vyplývajú zo štúdie EIA k úseku diaľnice D1 Hubová-Ivachnová plánujú aj vybudovanie nových semaforov medzi Mostovou a lávkou do Likavky, úpravy všetkých priechodov pre chodcov na križovatkách od Katolíckej univerzity na Žilinskej až po Kaufland na Bystrickej ceste. Dôležitým krokom bude aj rozšírenie odbočovacieho pruhu v smere z Liptovského Mikuláša na Banskú Bystricu na križovatke pri Mondi SCP.

Súčasťou je aj výmena okien u niektorých obyvateľov Ivachnovej a Likavky, a tiež rozšírenia súčasných protihlukových stien. Upravia aj križovatky do Štiavničky a Liptovských Sliačov.

Kolóny sa tvorili v meste prakticky každý deň počas posledných dvoch týždňov. Foto – redakcia.

 

Kolóny v meste nútili ísť vodičov obchádzkovými trasami. V pondelok bola situácia na jednej z nich, Ulici Žigmunda Silbigera , rovnako zlá. Zdržanie tu dosahovalo zhruba 20 minút. Foto – redakcia.

 

Ulica Žigmunda Silbigera. Foto – redakcia

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.