Do kopcov Veľkej Fatry vybehlo viac ako 1300 lesných bežcov

Bežeckého podujatia sa zúčastnili aj desiatky detí. Foto: Behaj lesmi
V rámci bežeckého seriálu Behaj lesmi v hlavnej kategórii na 18-kilometrovej trati zvíťazili Daniela Vorková a Roman Bak. Víťazmi kratšej trate na 10 km sa stali Eliška Klepková a Patrik Krajčovič.

„Predstavte si, slnko, zalesnené kopce, malých aj veľkých bežcov s úsmevmi na tvárach. Skvelá atmosféra, miestne dobroty a hlavne – tie pravé trailové bežecké preteky. To všetko bola Veľká Fatra, ktorá dnes privítala viac ako 1300 pretekárov,“ uviedl. Radka Ivančová, PR manažérka podujatia Behaj lesmi, ktoré v sobotu 22. júla zavítalo do Ružomberka.

„Tí sa vyviezli na vrchol lyžiarskeho strediska Malinô Brdo a všetky svoje sily nechali na lesných cestách. Ako odmenu dostali neuveriteľné výhľady na okolité hory, prebehnutie dedinkou Vlkolínec, ktorá patrí do svetového dedičstva UNESCO a skutočne trailové trasy,“ doplnila Ivančová.

Podujatie otvorili deti a rodiny

Slnečné počasie privítalo už hneď ráno v Hrabove prvých pretekárov na 3. ročníku bežeckého seriálu Behaj lesmi Veľká Fatra. Dopoludňajší program patril najmenším bežcom. Tí si dobehli pre krásne a zaslúžené medaile na trati detských pretekov, ktoré zastrešujú lekárne Dr. Max. Trasy vo Veľkej Fatre s dlžkou100, 500 aj 1000 metrov zdolalo 237 detí.

Na pravé poludnie odštartoval už tradične charitatívny beh JOJ Šport Run s dĺžkou 5 kilometrov, ktorý zvládne celá rodina. Bežci sa po symbolickom štarte vyviezil kabínkovou lanovkou až k výhľadom, ktoré ponúka Veľká Fatra a zbehli pre dobrú vec zase späť do zázemia pretekov.

Bežci tohto behu prispievajú na neziskovú organizáciu Ipčko.sk, bezplatnú internetovú linku dôvery pre mladých ľudí, ktorú môže využiť ktokoľvek, kto sa cití zmätený, slabý alebo sám. „Vďaka pretekárom JOJ Šport Run sme vybrali presne 2560 eur! Z toho 500 eur prispieva partner Behaj lesmi ZATOPEK CONSULTING. Ďakujeme,“ uviedla PR manažérka akcie.

Dve trasy v hlavných kategóriách

Po obede odštartovali dve trasy. Lesnícka 10 a 18-kilometrová trasa. Bežci opäť štartovali spoločne na výstrel pri dolnej stanici lanovky a potom sa v skupinách vyviezli lanovkou. Pri výstupe z lanovky ich už čakala čipová štartovacia čiara a nezabudnuteľné výhľady.

Na 18-kilometrovej trase, bol najrýchlejším mužom Roman Bak a najrýchlejšou ženou Daniela Vorková. Celkom sa však na štart postavilo celkom 287 odvážlivcov, ktorých odštartovala s prianím dobrých výkonov Lenka Klimentová, PR špecialistka Českej mincovne.

Ďalším štartom bežeckého dňa bola kratšia trasa Lesníckej 10, ktorú zastrešuje zakladajúci partner Lesy Slovenskej republiky. Víťazom sa stal Patrik Krajčovič a zo žien si pre prvé miesto dobehla Eliška Klepková. Tí dominovali medzi neuveriteľnými 550 pretekármi.

„Priebežné poradie podľa čipového času robilo z pretekov napínavý zážitok až do samého konca, pretože nikto si nemohol byť istý, či ho ďalší pribiehajúci pretekár neporazí lepším časom,“ priblížila atmosféru Ivančová.

Občerstvenie a testovanie, ale aj prekvapenie pre mesto

V medzičase mohli bežci a ich fanúšikovia zájsť na dobré jedlo alebo kávu, osviežiť sa a užiť si program v stanovom mestečku. Mohli si otestovať bežeckú obuv švajčiarskej značky On alebo strieľať na bránku v stánku Orlen či odfotiť sa vo fotokútiku AAA AUTO.

Ako bonus našli všetci bežci vo svojom štartovnom balíčku pamätnú medailu od Českej mincovne.  „Aj po týchto pretekoch vysadia organizátori spoločne so zakladajúcim partnerom Lesmi Slovenskej republiky za každého jedného bežca strom,“ vysvetlila PR manažérka.

Na konci dňa, ešte pred vyhlasovaním víťazov, prišlo prekvapenie v podobe odovzdania veľkého šeku pre veľkú vec. Seriál Behaj lesmi a partner pretekov lekárne Dr. Max po úspešnom projekte, kde spoločne rozsvietili Čičmany, pridali ďalšiu spoločensky zodpovednú aktivitu.

„Tento rok spoločne realizujú projekt výsadby zelene v jednom z najviac znečistených miest na Slovensku – v Ružomberku. Dúfame, že sa tak mesto posunie zase o krok ďalej,“ dodala Ivančová. Šek v hodnote 13 000 eur od Jaroslava Kypra, zástupcu lekární Dr. Max, prevzal Róbert Kolár, zástupca primátora mesta Ružomberok.

„Štvrtú zastávku akcie Behaj lesmi vo Veľkej Fatre si všetci bežci náramne užili a už sa spoločne nevieme dočkať tej ďalšej – 5. augusta čaká na všetkých milovníkov behu vinárska oblasť Topoľčianky. Bežci prebehnú zámockým parkom, ale aj pomedzi vinice a beh to bude skutočne romantický,“ sľubuje RP manažérka podujatia, Registrácie online sú dostupné TU.

Fotogaléria:

Zdroj: Behaj lesmi

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.