Po rokoch sa do mesta opäť vrátil triatlon

Jedna z fyzicky najnáročnejších športových disciplín už má svoju destináciu aj v Ružomberku. Postaral sa o to cez víkend Hrabovský triatlon.

Keď niekedy pred rokom vymýšľala partia nadšencov Ružomberskú bežeckú ligu (RBL), prišiel aj nápad konečne zorganizovať v meste triatlon. Aj ten patrí do kategórie športov, ktoré v ostatných rokoch naberajú na popularite a pretekov po celom Slovensku pribúda.

Hrabovský triatlon

„Už dlhšie sme sa pohrávali s myšlienkou, že Hrabovská dolina je ako stvorená na triatlonové preteky. Ale až teraz, v rámci Ružomberskej bežeckej ligy, sme si povedali, že ideme do toho,“ opisoval zrod nápadu na triatlonové preteky jeden z hlavných organizátorov RBL Tomáš Gazdarica.

V rámci ružomberských športových aktivít je triatlon relatívne novinkou. Už roky sa u nás behá, posledné desaťročie čoraz aktívnejšie vstúpili do športovej rodiny bicykle, no a odtiaľ je už len kúsok k triatlonu. Stačí pridať plávanie.

Po plaveckej časti nasleduje v triatlone bicykel. Zdroj – Facebook/Patrik Lupták

„Práve zorganizovanie plaveckej časti bolo najťažšie. Zabezpečiť vodu, vytýčiť trať, zohnať záchranárov, aby to bolo bezpečné, premyslieť depo a prechod z vody na bicykel,“ opisuje prípravy Gazdarica.

Samotnú trať aj preteky si vzal na starosti Ladislav Csiffáry, ktorému pomáhali okrem Gazdaricu aj ďalší ľudia zo štábu RBL, napríklad Patrik Lupták či Ľuboslav Palguta. Neboli však priekopníkmi triatlonových pretekov v našom meste.

„Pýtal som sa pamätníkov. Spomínali mi, že dvadsaťpäť alebo aj tridsať rokov späť sa tu konali triatlonové preteky. Plávalo sa v Hrabove, bicyklovali do Ľubochne a behali na futbalovom štadióne,“ podelil sa o svoje vedomosti z histórie Tomáš Gazdarica.

Sám výborný bežec, ktorý neohrdne ani bicyklom, sa však na štart pretekov nepostavil, hoci deň predtým absolvoval v Hrabove duatlonové preteky.

„Je tu dosť čo robiť pri organizovaní, tak som radšej nešiel,“ vysvetlil zatiaľ jediný domáci víťaz pretekov RBL. V júni ovládol City Run Mondi SCP, štvrté podujatie desaťčlennej série pretekov.

Víťazi sú z Martina

Hrabovský triatlon bol počas ostatnej augustovej nedele piatym podujatím RBL. Pre deti pripravili organizátori opäť bežecké preteky, ale tentoraz ich prišlo najmenej.

Ostatní, vrátane hobby pretekárov, museli rátať s klasickým triatlonom. No kým hlavné kategórie čakalo 400 metrov plávania, osem kilometrov na bicykli a štyri kilometre behu, čísla skráteného hovorili o 100 metrov vo vode, 2,4 kilometra na bicykli a 800 metroch behu.

„Bolo to super. Páčilo sa mi, že zaradili aj hobby kategóriu, kde si všetci museli nájsť to svoje, no a tí skúsenejší, čo majú radi väčšie objemy, išli tú náročnejšiu trať,“ rozplývala sa víťazka skráteného triatlonu Veronika Čellárová.

Študentka druhého ročníka športového gymnázia v Banskej Bystrici preteká za Trian ŠK UMB Banská Bystrica, a hoci vekom je len dorastenka, nedala na krátkej trati šancu nikomu.

„Mám rada plávanie. Z neho som prešla postupne k triatlonu. Takže vo vode som si urobila náskok a potom som to chcela udržať,“ opísala svoje víťazstvo mladá Liptáčka, ktorá pochádza a žije v Lúčkach.

Víťazka skráteného triatlonu, Veronika Čellárová z Lúčok na najvyššom stupni. Zdroj – autor

Na dlhej trati mal Ružomberok svoje želiezka v ohni v osobách Ladislava Csiffáryho či Ľuboslava Palgutu. Obaja organizátori, stavitelia trate, sa ale museli skloniť pred umením Martinčanov, ktorí sa disciplíne pre železných chlapov a dámy venujú pravidelne.

„Chodím po pretekoch častejšie. Tento váš triatlon patrí ku kratším a ide sa teda takmer celý v šprinte a naplno. Povedal by som, že čím kratší triatlon, tým je zväčša náročnejší,“ hovoril v cieli druhý Ivan Bielik.

„Včera ma tu porazil v duatlone, dnes som mu to chcel oplatiť. Som spokojný – nebolo veľa plávania, čo ja, ako lyžiar – bežec, neobľubujem. Nie že by som nemal rád vodu, ale strácam tam,“ smial sa spokojný víťaz, v civilnom živote policajt, Ján Holiga.

Ľuboslav Palguta, najrýchlejší Ružomberčan, pri prechode z vody na bicykel. Zdroj – Faceboo/Patrik Lupták

Palguta najlepší z domácich

Dokopy si prišlo vyskúšať triatlon v Hrabove 65 pretekárov. Najlepší z domácich bol Ľuboslav Palguta, ktorý dokončil na medailovom treťom mieste.

„Bolo potrebné sa pripraviť, takže som musel trochu plávať, trochu bicyklovať, aby si telo zvyklo na striedanie rôznych štýlov. Najťažšie pre mňa bolo prejsť z plávania do bicykla a zvládnuť stúpanie na Orlovskú lúčku. To dá zabrať,“ opisoval prípravu aj pocity z trate Ľuboslav Palguta, doteraz známy iba ako bežec.

Väčšina Ružomberčanov, ktorí sa postavili v nedeľu na štart, išli triatlon po prvý raz. Mnohí zase mali v nohách horských duatlon zo série 123athlon, ktorý deň predtým usporiadali rovnako v Hrabove a na Maline Brde.

Neplatilo to ale o jedinom zahraničnom účastníkovi, Francúzovi Sydneym Quintardovi. „Pripravujem sa na Iron mana. Raz by som to chcel skúsiť. Triatlony robím bežne, vlani som bol na malom Orava manovi. Páči sa mi, akí sú Slováci milí, stále ma niekto povzbudzoval,“ hovoril Francúz, ktorý má z Ružomberka svoju životnú partnerku.

Absolútne poradie 1. ročníka Hrabovského triatlonu

   Poradie, Meno, Miesto, Kategória, Časy plávania  bicykla   behu   SPOLU    odstup

  1. HOLIGA Ján, Martin, Muži od 40 do 49 rokov – 09:20,5; 21:23,1; 14:31,3;  0:45:14,9        –
  2. BIELIK Ivan, Martin, Muži od 40 do 49 rokov – 10:11,2; 20:49,0;   14:32,8;  0:45:32,9; +00:18.0
  3. PALGUTA Ľuboslav, RK, Muži od 40 do 49 r. – 09:02,6; 22:34,3;  16:01,8;   0:47:38,6;  +02:23.7
  4. PAVLÍČEK Dominik, RK, Muži do 39 r.              – 08:43,8; 23:56,6;  16:46,7;  0:49:27,0; +04:12.1
  5. CSIFFÁRY Ladislav, RK, Muži od 40 do 49 r.    – 09:07,1; 22:05,9;  18:30,5;  0:49:43,3; +04:28.4

Kompletné výsledky nájdete tu.

Titulná fotografia – Víťazi Hrabovského triatlonu v absolútnom poradí. Zľava Ivan Bielik (2. miesto), Ján Holiga (1. miesto) a Ľuboslav Palguta (3. miesto). Foto – autor

Hrabovský triatlon mohli absolvovať aj štafety – každú disciplínu jeden účastník. Minimálny počet členov štafety však bol určený na dvoch. Zdroj – autor

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.