Do Ružomberka zavíta svetová cyklistická elita

Preteky Okolo Slovenska sa tento rok uskutočnia v novom termíne. Foto: Filip Kubáň

Medzinárodné cyklistické preteky Okolo Slovenska sa po roku opätovne uskutočnia v centre dolného Liptova.

Najznámejšie slovenské cyklistické podujatie Okolo Slovenska sa uskutoční v termíne od 26. – 30. júna. Účasť na podujatí zatiaľ potvrdili tri svetové tímy – Soudal Quick Step, Cofidis a Jayco AIUla.

Zastúpenie na tejto cyklistickej slávnosti bude mať aj sedem profesionálnych kontinentálnych tímov, ktoré doplní desať kontinentálnych mužstiev. Na pretekoch sa predstaví aj mexická reprezentácia.

Diváci sa môžu tešiť na päť etáp v celkovej dĺžke 710,5 km s 19 horskými a ôsmimi rýchlostnými prémiami. Cyklistické preteky Okolo Slovenska sa začnú v stredu 26. júna tímovou časovkou v Dunajskej Strede, pričom v tomto meste bude úvodná etapa aj finišovať. Na ďalší deň sa cyklisti presunú z Nitry do Hlohovca. Táto etapa, s dĺžkou 192 km, bude zároveň najdlhšou. Na tretí deň čaká pelotón 161 kilometrov dlhá etapa z Piešťan do Dubnice.

Dvakrát absolvujú Kalváriu

Najväčší záujem ružomberských fanúšikov bude pútať 4. etapa, ktorá sa uskutoční v sobotu 29. júna. Štart etapy bude v Partizánskom, pričom cieľ bude v Ružomberku, na námestí Andreja Hlinku.

Táto etapa, s dĺžkou takmer 190 kilometrov, prinesie sedem horských prémií. Pelotón postupne prejde cez Vtáčnik, Kremnické vrchy a absolvuje aj štedrú porciu kopcov – Nevoľné, Krahule, Šturec, Donovaly a dvojnásobný prejazd cez ružomberskú Kalváriu. Okrem toho si jazdci budú pripisovať body aj na dvoch rýchlostných prémiách – v Žiari nad Hronom a Kremnici.

Posledná, najnáročnejšia etapa, sa začne v susednom Liptovskom Mikuláši, pričom cyklistov čaká cieľ na majestátnom Štrbskom Plese (145 km). Táto etapa zároveň ukončí cyklistické preteky Okolo Slovenska.

Uvidíme na pretekoch aj Petra Sagana?

V uplynulom roku na pretekoch triumfoval Rémi Cavagna z tímu Soudal Quick-Step. V roku 2022 sa z víťazstva radoval Čech Josef Černý (Quick-Step Alpha Vinyl). V roku 2021 sa celkovým víťazom podujatia, pri svojej premiérovej a zároveň jedinej účasti, stal Peter Sagan, v tom čase jazdiaci za Bora-Hansgrohe.

Účasť slovenského „tourminátora“ na pretekoch nie je vylúčená, napriek tomu, že profesionálnu cyklistickú kariéru ukončil minulý rok. Počas mája sa totiž víťaz siedmich zelených dresov z Tour de France vrátil na „cestu“, keď absolvoval preteky Okolo Maďarska.

Tohtoročné preteky Okolo Slovenska sa uskutočnia v novom termíne, a to 26. 30. júna (streda – nedeľa), namiesto tradičného septembrového termínu. Dôvod presunu pretekov na skorší júnový termín súvisí s letnými Olympijskými hrami, ktoré sa počas leta uskutočnia v Paríži.

Posledné dve etapy slovenských cyklistických pretekov sa zároveň budú prekrývať aj so slávnou Tour de France. Okrem toho, by sa preteky Okolo Slovenska mali vysielať aj na medzinárodnom športovom kanáli Eurosport.

Po roku znova v Ružomberku

Naposledy zavítali cyklistické preteky Okolo Slovenska do Ružomberka v uplynulom roku, keď na námestí Andreja Hlinku začala 3. etapa, ktorá končila v Martine.

Cieľ etapy bol v centre dolného Liptova naposledy v roku 2019, keď tu finišovala 2. etapa, ktorá mala prívlastok kráľovská. Jej víťazom sa stal rumunský jazdec Michael Grosu. Štart nasledujúcej etapy, ktorá vyvrcholila v Hlohovci, bol taktiež v Ružomberku.

Po roku tak pod Čebrať opätovne zavítajú najpopulárnejšie slovenské cyklistické preteky s účasťou niekoľkých zvučných mien a tímov.

Cyklistické preteky Okolo Slovenska 2024 (26. – 30. jún):

  1. etapa: Dunajská Streda – Dunajská Streda (28,3 km) /tímová časovka/
  2. etapa: Nitra – Hlohovec (192 km)
  3. etapa: Piešťany – Dubnica (161 km)
  4. etapa: Partizánske – Ružomberok (184 km)
  5. etapa: Liptovský Mikuláš – Štrbské Pleso (145 km)

Som študentom žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Najradšej sa zaujímam o šport, fotografovanie prírody a dianie v Ružomberku.