Slovenské lyžiarske nádeje zbierali tituly na Malinom Brde

Lyžiarsky klub Ružomberok usporiadal Majstrovstvá Slovenska žiakov v zjazdovom lyžovaní. Domáci Adam Mrva dosiahol dvakrát na desiate miesto.

Ešte pred ôsmimi rokmi tu jazdila aj Petra Vlhová. Už medzi žiakmi patrila k najlepším. Dnes je azda najväčším vzorom mladých nasledovníkov, ktorí sa cez víkend spúšťali z Malinného Brda. Odmenou za najrýchlejší čas v cieli bol titul majstra Slovenska.

Majú svojho meteorológa

„Tešíme sa dôvere lyžiarskej asociácie. Sú to už tretie majstrovstvá za ostatných päť rokov, ktoré máme možnosť zorganizovať,“ pochválil sa jeden z organizátorov a členov Lyžiarskeho klubu (LK) Ružomberok Jozef Legerský starší.

Na Malinnom Brde bolo v pláne dokonca odjazdiť aj jedno náhradné kolo obrovského slalomu, ktorý museli v inom stredisku počas sezóny zrušiť. Nepodarilo sa.

„V piatok bolo veľmi teplo. Sneh bol totálne mäkký a nedalo sa pretekať. Ale vedeli sme, že príde ochladenie a už popoludní sa z toho stal krásny, rovný, stôl, ktorý tu máme dnes,“ (sobota – poznámka redakcie) opisoval prudkú zmenu počasia i podmienok k lepšiemu tréner domáceho LK Ján Grib.

V sobotu i v nedeľu tak malo 208 pretekárov mrazivé, slnečné počasie a kopec namiesto kaše poriadne zľadovatený.

„Máme svojho meteorológa. Vedeli sme, že ochladenie príde a víkendové majstrovské preteky budú takmer v ideálnych podmienkach,“ smial sa nad hrou počasia, ktorá v priebehu niekoľkých hodín z piatka na sobotu rozhodovala o konaní slovenského šampionátu.

Na celý šampionát nebude v dobrom spomínať minimálne jedna mladá lyžiarka, ktorú musel zo svahu po páde s podozrením na poranenia chrbtice a panvy transportovať záchranársky vrtuľník.

Odhliadnuc od tohto smutného okamihu má chladné a slnečné počasie, ktoré neraz prinesie spomínanú zľadovatenú trať, aj svoje pozitíva. „Keď je takto, pretekári, tréneri, všetci sú v lepšej nálade s oveľa menším sklonom hľadať problémy a sťažovať sa,“ v slnečných lúčoch Malina Brda na hovoril z vlastných bohatých skúsenosti Ján Grib.

Najlepší z domácich Adam Mrva

Ružomberský klub reprezentovali na národných pretekoch mladších a starších žiakov šiesti pretekári. Najlepšie zajazdil dvanásťročný Adam Mrva z Černovej. V mladších žiakoch si vyjazdil v obrovskom slalome aj slalome desiate miesto.

„Išlo sa mi super, ale čas som mal zlý. Mohol som aj lepšie zajazdiť,“ hodnotil v cieli mladý pretekár, ktorý tu vlani ešte ako starší predžiak preteky Slovenského pohára vyhral.

„Konkurencia je veľká, musíme tvrdo trénovať, poriadne sa snažiť, ale niekedy sa jazda jednoducho nevydarí a spravíme chyby. Domáci kopec ale poznáme, to by nám trochu mohlo pomôcť,“ rozprával nám ďalší z mladších žiakov Adam Žatkulák. Zveril sa nám aj, že najkrajšie na lyžovaní je spoznávanie nových svahov. Čo až-tak nebaví je ranné vstávanie.

„Chodievame na tréningy už ráno na 7:00 a potom musíme ísť ešte do školy. To ma až tak nebaví,“ zveril sa nám mladý lyžiar.

„Aby to všetko malo hlavu a pätu, musíme byť niektoré dni už o 7:00 na svahu, rozjazdiť sa, postaviť trať a trénovať. Snažíme sa, aby na veľkú prestávku boli deti v škole. Je to náročné, sú unavení a musia zvládnuť aj školu. Počas zimy je to naozaj zaberačka,“ opísal náročnejší deň programu členov LK tréner Ján Grib.

Ani takéto „chuťovky“ však vôbec neprekážajú Nele Kurišovej. Jazdiť začala pred dvomi rokmi, keď konečne presvedčila rodičov, že lyžovanie je z jej pohľadu naozaj to pravé.

„Privolili, a tak konečne lyžujem. Toto je ideálny šport pre mňa, lebo na svahu som sama. Len ja, lyže, kopec a vtedy mám zo športu radosť a baví ma. Ak športujem, že okolo mňa sú ďalší ľudia, tak som v strese,“ podrobne a úprimne opísala svoje pocity i vzťah k lyžovaniu dvanásťročná žiačka osemročného gymnázia v Ružomberku.

Najväčší talent zanechal lyžovanie

Ešte vlani mal Ružomberok medzi staršími žiakmi Adriána Petrufa. Vysokého mládenca s veľkým talentom, ktorý zbieral medaily v domácom pohári i na majstrákoch. S konkurenciou sa chodil, často úspešne, porovnávať aj do zahraničia. Z lyžiarskej kariéry však napokon nebude zrejme nič.

„Adrián ukončil počas sezóny kariéru. Začal sa venovať profesionálne volejbalu. Takže ten, ktorý nám akoby prinášal medaily, tak tu dnes už nie je,“ prekvapil informáciou Ján Grib.

Adrián Petruf vlani vyhral Slovenský pohár v starších žiakoch. V dlhodobom seriáli pretekov dominoval najmä v slalome. V Obrovskom slalome získal titul vicemajstra republiky.

Nahradiť ho musia zostávajúci členovia klubu. Alebo nové talenty, ktoré by mali záujem o lyžovanie. Hoci je koniec februára, sezóna ešte pokračuje. LK čaká počas jarných prázdnin týždňové sústredenie na Maline Brde, následne finále Slovenského pohára žiakov v Jasnej. Predžiaci majú vrchol sezóny, vrátane pretekov na Maline Brde (9. marca), ešte stále pred sebou.

„S lyžovaním v našom klube sa dá začať kedykoľvek. Najideálnejšie je ale prísť v lete. V auguste začíname kondičným sústredením, z ktorého po troch mesiacoch plynule prechádzame na svahy,“ zhrnul tréner ružomberských lyžiarov Ján Grib.

O majstrovské preteky na svahoch Malinného Brda sa okrem lyžiarskeho strediska postarali najmä Lyžiarsky klub Ružomberok a jeho partneri: OZ Ružomberčan, Nadácia Supra, Eco-Investment a ruky tridsiatky dobrovoľníkov.

Kompletné výsledky Majstrovstiev Slovenska v obrovskom slalomeslalome z Malinného Brda nájdete po kliknutí na jednotlivé odkazy.

Titulná fotografia – Zľava, Adam Mrva, Adam Žatkulák a Tomáš Žatkulák. Členovia LK Ružomberok počas pretekov na Malinnom Brde. Foto – autor.

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.