Dráma do záverečných minút. Ružomberčanky potrápili favorizovaný Olympiacos

Ružomberské basketbalistky odolávali veľkému favoritovi až do záveru stretnutia. Foto: Rudolf Maškurica
Basketbalistky MBK Ružomberok prehrali vo štvrtok 26. októbra v rámci 3. kola skupinovej fázy Európskeho pohára FIBA s Olympiacosom Pireus 46:59.

Vo výbornej atmosfére, pred návštevou tohtoročnej sezóny – 765 divákov, odohrali zverenkyne Juraja Suju ďalší výborný duel. Napriek absenciám štyroch hráčok – Alexandry Buknovej, Dominiky Urbanovej, Márie ŠtefančovejDanice Ďuratnej, Liptáčky trápili obrovského favorita až do záverečných minút.

Olympiacos sa síce v Koniarni ujal vedenia (4:0), no zakrátko Ružomberčanky preklopili stav vo svoj prospech (6:5). Bodová naháňačka pokračovala aj v ostatnom priebehu úvodnej časti hry. Misky váh priklonila na stranu „Ruže“ Štefánia Michaličková, ktorá úspešnou trojkou poslala svoj tím do mierneho vedenia – 13:11. Prvú štvrtinu vyhrali domáce hráčky 13:12.

Výkon na hranici možností

Aj v druhej perióde pokračoval vyrovnaný basketbal. Obe družstvá sa predbiehali v zmene skóre, pričom ani jeden z tímov si dlhé minúty nedokázal vypracovať viacbodový náskok. Prvýkrát sa to podarilo favorizovanému Olympiacosu až štyri minúty pred polčasovou prestávkou, keď vyhrával o sedem bodov (25:18).

Liptáčky však pokračovali vo výkone na hranici síl a o pár okamihov bol stav nerozhodný – 25:25. Do kabín napokon išiel o niečo spokojnejší grécky tím, ktorý po polčase viedol o bod – 28:27. Domáce hráčky v úvodnom dejstve vysokofavorizovaného súpera poriadne „hrýzli“.

Ružomberok prehrával po polčase len o bod. Foto: Rudolf Maškurica

Zlomový moment stretnutia

Aj po zmene strán pokračovali Ružomberčanky vo výbornom výkone, i keď sa nevyhli niekoľkých chybám. Olympiacos si v druhom polčase udržiaval mierny náskok, no Liptáčky boli stále na dostreľ. V závere tretej periódy odskočilo grécke družstvo na šesť bodov (40:34), lenže domáce basketbalistky upravili skóre na 36:40 zo svojho pohľadu.

Poslednú štvrtinu začali lepšie hostky, ktoré po dvoch minútach vyhrávali o osem bodov – 44:36. „Ruža“ síce znížila na 40:46, no necelých šesť minút pred záverečným klaksónom sa jej vyfaulovala Oľga Jackovecová. Tento moment definitívne rozhodol o ďalšom osude zápasu.

Absolutórium pre domáci tím

Od tejto chvíle mali grécke basketbalistky duel vo svojich rukách a zvyšok stretnutia si už postrážili. Navyše, Ružomberčanky prišli o niekoľko chvíľ o ďalšiu hráčku, keď musela palubovku nútene opustiť kvôli piatej osobnej chybe aj Diana Mikovčáková.

Oslabené Liptáčky sa síce nevzdávali, avšak favorizovaný Olympiacos v samom závere zvýšil svoje vedenie a napokon triumfoval po výsledku 59:46. Zverenkyne Juraja Suju ale vydali zo seba maximum a obrovského favorita poriadne potrápili.

V nedeľu príde majster

Najlepšou strelkyňou stretnutia bola Oľga Jackovecová, ktorá si pripísala 18 bodov. Dvojcifernú hranicu prekročila v domácom družstve aj Andrea Andělová (10 bodov).

Najbližší duel odohrajú ružomberské basketbalistky v nedeľu 29. októbra o 17:00 h, keď v rámci domácej súťaže privítajú na vlastnej palubovke majstrovské Piešťanské Čajky.

Najlepšou strelkyňou bola Oľga Jackovecová (vpravo). Foto: Rudolf Maškurica

Hlasy trénerov

Juraj Suja, tréner MBK Ružomberok: „Olympiacos bol jednoznačný favorit zápasu. Splnil svoj cieľ, misiu. Som hrdý na svoj tím, že im to maximálne sťažil. V rámci možností sme hrali do posledného momentu, nedali sme im nič zadarmo. Mohli sme urobiť niekoľko lepších rozhodnutí, mohli sme súpera trápiť dlhšie, ale už sme nemali fyzické sily. Hráme basketbal založený na agresivite a rýchlosti, v obrane aj útoku. Na to potrebujeme dostatok hráčok. Nemáme takú kvalitu, ani výškovú prevahu, ako naši súperi.“

Niklas Athanios, tréner Olympiacos Pireus: „V prvom rade chcem zablahoželať môjmu tímu. Musím však povedať, že sme nehrali dobre. Po zápase v Rige máme nejaké zranenia. V ofenzíve sme nepredviedli optimálny výkon. Ružomberok hral výborne, bol agresívny v obrane. Hráčky z lavičky naskočili do stretnutia dobre, v podstate nám vyhrali duel.“

Európsky pohár FIBA (Eurocup) – 3. kolo:

MBK Ružomberok – Olympiacos Pireus 46:59 (27:28)

MBK Ružomberok: Jackovecová 18, Andělová 10, Jarošová 7, Hadačová 4, Michaličková 3, Havranová a Kaľužná po 2.

Olympiacos Pireus: Williamsová a Vitolaová po 16, Christinakiová 14, Karlaftiová 4, Spyridopoulouvá 3, Morrisonová, Kollatouová a Kantzyová po 2.

Trojky: 2-2. Diváci: 765. Úspešnosť streľby: 30 % – 35,6 %. TH: 20/14 – 20/15. Rozhodovali: Meszaros (Maďarsko), Kučírek (Česko), Kom Njilo (Poľsko). Štvrtiny: 13:12, 14:16, 9:12, 10:19.