Druhá stovka v sezóne. Ružomberčanky si „zgustli“ na Košiciach

Liptáčky sa víťazne naladili na Eurocup. Foto: Rudolf Maškurica
Basketbalistky MBK Ružomberok vyhrali v sobotu 14. októbra v rámci 4. kola Niké extraligy žien nad CBK Košice 102:50.

Liptáčkam chýbala v stretnutí okrem zranenej Dominiky Urbanovej aj kapitánka Alexandra Buknová, ktorá sa zranila na tréningu. Táto skutočnosť, spolu so stredajším eurocupovým zápasom v Rige, sa pravdepodobne podpísala na hre domáceho družstva v prvej štvrtine.

V nej sa totiž zverenkyne Juraja Suju trápili v streľbe a defenzíve. „Ruža“ síce dvakrát viedla (2:0 i 4:3), no hostky po dvoch trojkách zakaždým otočili skóre vo svoj prospech (2:3 a 4:6). V polovici úvodnej časti hry bol stav nerozhodný – 6:6.

Potom sa ale Ružomberčanky po dlhých minútach ujali vedenia (8:6) a odvtedy ho už pevne držali vo svojich rukách. Úvodnú 10-minútovku, ktorá bola mimoriadne chudobná na body, vyhrali domáce hráčky 9:8.

Pomalý rozbeh

V druhej perióde to bolo z ružomberského pohľadu o niečo lepšie, i keď v jeho defenzíve sa vyskytlo niekoľkých dier. Túto štvrtinu otvorila trojka Štefánie Michaličkovej (12:8). Od stavu 12:10 zaznamenali Liptáčky prvú dobrú pasáž v zápase, keď si pripísali deväť bodov v rade (21:10).

O niekoľko minút ale Košičanky znížili skóre na úroveň piatich bodov (25:20). Potom ale zabrali domáce hráčky, ktoré 9-bodovou šnúrou ušli súperovi na dvojciferný rozdiel (34:20). „Ruža“ napokon po prvom polčase vyhrávala 34:22.

Druhopolčasové predstavenie

Druhé dejstvo bolo v jednoznačnej réžii domáceho tímu, ktorý obe štvrtiny vyhral zhodne 34:14. „Ruža“ postupne navyšovala svoje skóre, pričom v polovici tretej 10-minútovky viedla už o 21 bodov – 51:30.

Domáca ofenzívna lavína pokračovala aj v ostatných minútach. Liptáčky v závere tejto časti hry zvýšili svoj náskok už na rozdiel 32 bodov (68:36).

Ďalšia stovka

Aj keď by to po prvom polčase povedal málokto, Ružomberčanky napokon pokorili aj magickú 100-bodovú hranicu. Domáce ofenzívne predstavenie, ktoré kazili zbytočné chyby v defenzíve, pokračovalo hneď od úvodu poslednej štvrtiny.

Päť minút pred záverečným klaksónom sa Liptáčky dostali už na úroveň 90-tich bodov a Koniareň si začala pýtať stovku. Tú „Ruža“ dosiahla 93 sekúnd pred koncom duelu zásluhou Niny Oravcovej (100:45). V tomto momente zároveň domáce hráčky viedli najvyšším rozdielom v zápase.

V úplnom závere sa už skóre len kozmeticky menilo. MBK Ružomberok si po suverénnej výhre nad CBK Košice 102:50 pripísal tretie ligové víťazstvo v sezóne.

Päť trojok

Najlepšou strelkyňou duelu bola domáca Oľga Jackovecová, ktorá si pripísala 26 bodov. „Nová“ kapitánka „Ruže“ Andrea Andělová zaťažila konto súpera 16 bodmi. Trojicu najúspešnejších hráčok v oranžovom drese uzavrela Viktória Havranová, autorka 14 bodov.

V drese Košíc excelovala Lucia Kašperanová, ktorá zaknihovala 17 bodov, pričom premenila až päť trojkových pokusov. Zaujímavosťou stretnutia bolo to, že Ružomberčanky v ňom zaznamenali päť úspešných trojok, kým ich súperky až šesť.

Hlasy trénerov

Juraj Suja, tréner MBK Ružomberok: „Úvod bol ťažký, ale zápas skončil podľa očakávania. V stretnutí sme však dostali na môj vkus priveľa bodov. V prvom polčase to z našej strany nebolo ono. Aj také veci sa však dejú. Postupne sme sa však rozbehli, prevalcovali sme súpera aj kondične. Veľmi ma teší, že sa nikto ďalší nezranil.“

Vladimír Karnay, tréner CBK Košice: „Neboli sme dnes kompletní, vypadli nám štyri hráčky, z toho tri zo základnej zostavy. Veľmi ťažko sa nám hralo proti Ružomberku, ktorý má podstatne silnejší, taktickejší a vyspelejší káder. Myslím si však, že sme si hanbu neurobili. Síce sme po prvej štvrtine prehrávali len o bod, no potom nám ďalšie hráčky odišli. V závere sme už nestíhali ani kondične.“

Prvý domáci duel v Eurocupe sa blíži

Najbližší zápas odohrajú ružomberské basketbalistky vo štvrtok 19. októbra o 18:00 h, keď v druhom kole skupinovej fázy Európskeho pohára FIBA privítajú v Koniarni turecké Kayseri.

Niké extraliga ženy – 4. kolo:

MBK Ružomberok – CBK Košice 102:50 (34:22)

MBK Ružomberok: Jackovecová 26, Andělová 16, Havranová 14, Michaličková a Kaľužná po 10, Mikovčáková 8, Jarošová a Štefančová po 5, Hadačová a Oravcová po 4.

CBK Košice: Kašperanová 17/5 trojok, Mončeková a Kmetoniová po 8, Bačová a Drimáková po 4, Krištofová 3, Liašenková, Sunitrová a Čatlošová po 2.

Trojky: 5-6. Diváci: 369. Úspešnosť streľby: 46 % – 32 %. TH: 21/15 – 10/8. Rozhodovali: Izák, Cibulka, Bullo. Štvrtiny: 9:8, 25:14, 34:14, 34:14.

BK ŠK UMB Banská Bystrica – Piešťanské Čajky 34:85

Young Angels Košice – BK AS Trenčín 104:39

Slávia Banská Bystrica – ŠBK Šamorín 69:29