Elitní cyklisti majú dnes cieľ v Ružomberku

Preteky Okolo Slovenska finišujú podvečer na Námestí Andreja Hlinku. Zajtra na rovnakom mieste odštartuje 3. etapa. Pozrite si, kadiaľ cyklisti pôjdu.

Ružomberčania sa opäť po roku môžu tešiť na svetové mená a tímy cyklistického pelotónu. Už 63. ročník pretekov Okolo Slovenska zavíta po roku aj do Ružomberka. Kým vlani u nás štartovala jedna z etáp, tentoraz sme etapovým mestom. Vo štvrtok tu končí 2. a v piatok začína 3. etapa. Pelotón viac ako 160 cyklistov a stoviek ľudí z podporných štábov, bude v meste a okolí aj spať.

Cyklistické preteky Okolo Slovenska zastavia v Ružomberku. Budeme etapové mesto

Päť World Tour tímov

Už vlani prekonali najprestížnejšie domáce preteky kvalitatívny rekord. Prišli dva World Tour tímy, belgický Deceunick – Quick-Step a nemecká Bora – hansgrohe, ale aj niekoľko prokontinentálnych. Súťaž napokon aj ovládli profesionáli. Víťazom sa stal Francúz Julian Alaphilippe z belgického zoskupenia.

Okolo Slovenska si získalo ešte väčšie meno a opäť prepisuje rekordy. Tímov z najvyššej World Tour kategórie prišlo tentoraz až päť. Aj tie by mohli vybrať z desiatok pretekárov, ktorých majú k dispozícii, tie menej známe alebo začínajúce mená. Ale prišli aj hviezdy.

Deceunick – Quick-Step, ktorý má slovenského sponzora, tak ako vlani aj tentoraz nasadil hviezdnu zostavu. Prišli Holanďan Bob Jungels, Belgičan Yves Lampaert a talianska šprintérska hviezda Elia Viviani. Prví dvaja boli na Slovensku a v Ružomberku aj vlani.

Saganova Bora – hansgrohe prišla s Nemcom Emanuelom Buchmannom, štvrtým mužom tohtoročnej Tour de France, ale aj Lukasom Pöstlbergerom a Maciej Bodnarom. V jej drese však budú pútať pozornosť asi najmä Slováci. Erik Baška išiel v časovke a v 1. etape výborne a priebežne je na 11. mieste. V tíme je aj aktuálny majster Slovenska Juraj Sagan.

Groupama – FDJ, ďalší z World Tour tímov, nasadil Davida Gaudua, druhého v boji o biely dres na tohtoročnej Tour de France. Francúzovi však úvodný deň podujatia v Bardejova absolútne nevyšiel. Najjagavejšou hviezdou tímu na Slovensku je šprintér Arnaud Démare. Do povedomia sa dostal aj aktuálny líder slovenských pretekov Švajčiar Stefan Kühn, ktorý príde do cieľa v Ružomberku v žltom drese. Otázka je, či ho niekto z neho na Námestí Andreja Hlinku vyzlečie.

A ešte je tu Nór Alexander Kristoff z ďalšieho World Tour tímu UAE Team Emirates. Rýchly šprintér, ktorý vie prežiť aj kopce, ako Starý Smokovec a Štrbské Pleso. Podobný pretekár nášmu Petrovi Saganovi nie je bez šancí na celkové prvenstvo. Včera vyhral etapu v Bardejove.

Podľa Lukáša Timka zo špecializovaného portálu cycling-info.sk práve v týchto menách môžeme hľadať hlavných adeptov na celkové víťazstvo pretekov.

„Menoslovom a účasťou tímov sú preteky Okolo Slovenska obsadené najkvalitnejšie v histórii,“ hovorí šéfredaktor portálu cycling-info.sk.

Tieto tváre budete v depe hľadať: Elia Viviani (druhý zľava), ďalej Yves Lampaert, Bob Jungels, Alexander Kristoff, Arnaud Démare a Emanuel Buchmann. Foto – Igor Stančík. Zdroj – cycling-info.sk.

17 Slovákov

Okrem spomínaných Erika Bašku a majstra republiky Juraja Sagana štartuje na pretekoch ďalších 15 Slovákov. Rozdelení sú v troch tímoch: Dukla Banská Bystrica, reprezentácia a tím Pannon Cycling Team.

Slováci z Dukly Banská Bystrica pri predstavovaní tímov. Celkom vľavo Martin Haring, známy aj z pretekov na Smrekovici. Foto – Igor Stančík, Zdroj – cycling-info.sk

„Baška by mal byť z našich najrýchlejší, takže je najväčším favoritom na dres najlepšieho Slováka, ktorý sa bude každý deň vyhlasovať,“ vraví o Slovákoch Timko.

Zo slovenského tímu Dukla Banská Bystrica sa predstavia: Marek Čanecký, Martin Haring, Martin Mahďar, Ján Andrej Cully, Juraj Bellan, Martin Vlčák a Jakub Varhaňovský. Ružomberčania sledujúci domácu cyklistiku poznajú asi najmä Martina Haringa, ktorý trikrát vyhral a zakaždým zlomil rekord v časovke na Smrekovicu.

Zo Slovákov sa predstaví ešte aj reprezentačný výber, kde ale podľa portálu cycling-info veľké očakávanie nemôžeme mať. Reprezentácia, vrátane mladých do 23 rokov, nemá dobré výsledky a trápi sa.

Dopravné obmedzenia

Dojazd v Ružomberku na Námestí Andreja Hlinku je očakávaný po 17:30. Tu bude prebiehať následne aj dekorovanie víťazov etapy, najlepšieho Slováka i lídra pretekov v žltom drese. V spodnej časti námestia, vrátane ulíc, ktoré Ružomberčania frekventovane používajú na dopravu, bude parkovisko pre jednotlivé pretekárske tímy.

Pretekári štartujú v Bardejove. Pred Ružomberkom prejdú Bešeňovou, Liptovskou Teplou, Liskovou a Likavkou. Do mesta prídu po moste od Oravy.

Profil dnešnej etapy s cieľom v Ružomberku. Červeným sú horské a modrým rýchlostné prémie. Zdroj – okoloslovenska.com

 

Mapa štvrtkového dojazdu pretekov. Zdroj: okoloslovenska.com

„Držíme tradíciu a filozofiu, aby sme prezentovali Slovensko. Chceli sme ísť do Tatier, to sa všetkým páči a chceli sme sa zmestiť do limitu 240 kilometrov na etapu. Okolo Liptovskej Mary sme riešili rébus, lebo tá cestná infraštruktúra nevyhovuje, nedá sa tadiaľ prísť do Ružomberka, a tak do mesta vojdeme od Dolného Kubína,“ povedal pri predstavovaní trate jej zhotoviteľ Stanislav Holec zo Slovenského zväzu cyklistiky.

V meste prejdú pretekári po nábreží, zídu na Zarevúcu, prejdú po moste cez Revúcu, vojdú do pešej zóny, následne na Mariánsku a Malým závozom vyjdú na Námestie Andreja Hlinku. Pri Mestskom úrade sa otočia, kde ich čaká kratučký šprint do cieľa pred Základnou umeleckou školou Ľudovíta Fullu.

V tejto súvislosti platia až do piatka popoludnia dopravné uzávierky a zákaz parkovania vo viacerých uliciach mesta.

„Usporiadanie pretekov si vyžiada úplnú uzávierku Námestia Andreja Hlinku, Mariánskej ulice, ulíc Veľký závoz, Malý závoz, časť ulice Majere a časť ulice Sladkého. Dopravu zatvoria od stredy 23:00 do piatku 15:00. Nebude tu možné parkovať ani autá,“ informoval mestský úrad.

Oranžovou sú vyznačené ulice, ktoré budú do piatku popoludnia uzavreté.

Kadiaľ pôjdu v piatok

Piatková etapa štartuje opäť na Námestí Andreja Hlinku o 12:30. Pretekári prejdú Veľký závozom smerom do Parku Štefana Nikolaja Hýroša, následne po Makovického, na kruhovom objazde na Hrabovskú cestu a pri Katolíckej univerzite vyjdú na hlavnú cestu I/18. Až tam budú preteky oficiálne odštartované.

V tejto súvislosti nie je v pláne trvalejšia uzávierka ulíc. O plynulý prejazd cyklistov sa krátkodobou uzávierkou postará polícia.

Štart piatkovej etapy bude na Námestí Andreja Hlinku. Pretekári pôjdu následne Veľký závozom, parkom Š. N. Hýroša, Makovického, Hrabovskou až na cestu I/18. Podklad – google.maps.com

Titulná fotografia – Talian Elia Viviani je úradujúci majster Európy. Patrí aj k favoritom na víťazstvo v pretekoch Okolo Slovenska. Foto – Igor Stančík. Zdroj – cycling-info.sk

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.