Európsky basketbal, úžasná atmosféra, výborný výkon. Koniareň má za sebou nezabudnuteľný večer

Ružomberčanky vyhrali druhý polčas nad Rigou. Foto: Rudolf Maškurica
Basketbalistky MBK Ružomberok odohrali uplynulý týždeň stretnutie 4. kola skupinovej fázy Európskeho pohára FIBA proti TTT Riga. Prinášame pozápasové vyjadrenia aktérok.

V záverečnom domácom vystúpení Eurocupu zavítala do centra dolného Liptova stopercentná Riga, ktorej v tabuľke patrí 1. miesto. Prvý súboj medzi týmito súpermi ovládol pobaltský tím 81:56.

Zverenkyne Juraj Suju sa mohli v stretnutí oprieť o mohutnú podporu – 815 divákov. Tí na čele s domácim fanklubom vytvorili v Koniarni fantastickú atmosféru, ktorú ocenilo aj hosťujúce družstvo.

V samotnom dueli si Liptáčky opätovne siahli na dno svojich síl a lídra skupiny, s výnimkou druhej štvrtiny, potrápili. Pobaltský majster napokon potvrdil papierové predpoklady a uspel po výsledku 71:54.

Prehrali, no nesklamali. Ružomberčanky ovládli druhý polčas s favorizovanou Rigou

Prvá štvrtina ako z ríše snov

Aktuálnu kapitánku MBK Ružomberok Andreu Andělovú potešil výkon jej družstva v úvodnej 10-minútovke. V druhej perióde ale domáce hráčky vybuchli, čo lotyšský gigant využil a položil základ svojho triumfu. „Začali sme ako na hojdačke. Úvod stretnutia nebol z našej strany dobrý, ale potom sme sa rozbehli. Vyhrali sme prvú štvrtinu, čo bolo skvelé. Neviem, čo sa stalo v druhej perióde. Neplnili sme to, čo sme mali, prezentovali sme sa nulovou disciplínou. Súper nás v tejto časti hry vytrestal.“

Liptáčkam aj v tomto stretnutí chýbali dve kľúčové hráčky – Alexandra BuknováDominika Urbanová. Napriek tomu ale dokázali vyhrať dve štvrtiny s favorizovanou Rigou. „V druhom polčase sme s Rigou dokázali držať krok. Sme neskúsený, mladý tím, bez dvoch perimetrových hráčok, ale nemôžeme sa na to neustále vyhovárať. Musíme drieť a dodržiavať to, čo máme. Bohužiaľ, v druhej štvrtine sa to nestalo a potom sa to už ťažko dobiehalo,“ uviedla ružomberská hráčka, ktorá zaznamenala 10 bodov.

V Koniarni panovala fantastická atmosféra. Foto: Rudolf Maškurica

V poslednej perióde bol na palubovke iba jeden tím

Záverečnú štvrtinu ovládli domáce hráčky o 10 bodov (17:7), čím jednoznačne preukázali, že dokážu konkurovať aj tímom s legionárkami či omnoho vyšším rozpočtom: „V poslednej časti hry sme hrali veľmi dobre. Neviem, čím to bolo, asi mentalitou. Povedali sme si ideme na to, nemáme čo stratiť, ukážeme im, čo je v nás,“ dodala Andělová.

Hosťujúca kapitánka Leva Pulverová nebola spokojná s predvedenou hrou jej tímu: „Veľmi sa mi páčila atmosféra v hale. Duel bol veľmi ťažký. Ružomberok sa od zápasu k zápasu zlepšuje. Síce sme vyhrali, ale nie sme spokojní s výkonom, keďže sme neukázali to, na čo sme sa pripravovali.“

Najskôr Turecko, potom Grécko

Ružomberské basketbalistky sa po štyroch odohraných stretnutiach skupinovej časti nachádzajú na 4. mieste tabuľky. Zverenkyne Juraja Suju počas víkendu úspešne zakončili prvú časť sezóny, keď v rámci domácej súťaže triumfovali na pôde nováčika – BK AS Trenčín 93:21. Liptáčky aktuálne majú reprezentačnú prestávku.

Po jej uplynutí ich čakajú ešte dve eurocupové vystúpenia, pričom oba zápasy odohrajú na palubovkách súperov. Najskôr sa v stredu 22. novembra predstavia v tureckom Kayseri. O týždeň neskôr (29. november) zavŕšia Ružomberčanky svoje pôsobenie vo FIBA Cupe v gréckom Olympiacose.