Eurovoľby: v meste aj okrese zvíťazilo KDH, bodovali Čaučík, Lexmann a Beňová

Zo štyroch ružomberských kandidátov získal najviac hlasov Miroslav Urban z ĽSNS.

Voľby do Európskeho parlamentu potvrdili, že Ružomberok je baštou KDH. V okrese hnutie zvíťazilo so ziskom viac ako 22 percent hlasov, v meste mu prejavilo dôveru takmer 19 percent voličov.

Víťaz volieb na celoslovenskej úrovni, koalícia PS – Spolu, skončila v meste na druhom, kým v okrese až na štvrtom mieste. Viac hlasov získal Smer aj ĽSNS.


Najviac preferenčných hlasov získal v okrese Marián Čaučík z KDH, za ním skončila jeho stranícka kolegyňa Miriam Lexmann a Monika Beňová zo Smeru. V meste Lexmann predbehla Čaučíka o deväť hlasov.

Zo štyroch kandidátov pochádzajúcich z okresu Ružomberku sa jednoznačne najviac darilo Miroslavovi Urbanovi (ĽSNS) zo Štiavničky, ktorý získal viac ako 7 300 preferenčných hlasov. V samotnom okrese dostal 580 hlasov.

Ostatní kandidáti voličov výraznejšie nezaujali. Marián Biskupič (Doma dobre) z Kalamien získal 466 preferenčných hlasov (64 v okrese), Stanislav Pirošík (KSS – Vzdor) z Valaskej Dubovej 406 hlasov (25 v okrese) a Ľubomír Schmida (Hlas ľudu) z Ružomberka 156 hlasov (65 v okrese).

Volebná účasť bola v okrese a meste takmer identická (26 %, resp. 26,1 %) a teda nadpriemerná, keďže na celoslovenskej úrovni sa k volebným urnám unúvalo len 22,7 percenta voličov.

Vyštudoval som dejepis a náboženskú výchovu, doktorandské štúdium som absolvoval v odbore teória a dejiny žurnalistiky. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity v Ružomberku, píšem pre internetový denník Postoj.sk a pre médiá komentujem dianie v cirkvi.