V sobotu 7. decembra 2024 po 10:30 hodine otvorili vo Veľkej dvorane Kultúrneho domu Andreja Hlinku v Ružomberku Republikový snem politickej neparlamentnej strany Demokrati, ktorí sa zlúčili so stranou Šanca.
Moderátorom snemu bol Juraj Šeliga (bývalý poslanec NR SR Za ľudí). Takmer 180 delegátov schválilo program v ktorom so zaujímavými prejavmi vystúpili predseda strany Demokrati Jaroslav Naď, Juraj Šeliga a Ľubomír Galko (bývalý minister obrany SR). V adventnom čase prišli Demokrati do Ružomberka aj s petičnými hárkami vyhlásenia referenda o predčasných voľbách „zrušení Ficovej renty“ a obnovení ÚŠP a NAKA.
Predseda strany Jaroslav Naď
V oficiálnom otváracom príhovore venoval pár slov aj Monike Masarikovej – riaditeľke centra kancelárie Demokrati, na ktorú všetci myslia a držia palce pred jej blížiacim sa pôrodom. Z jeho viac ako 25-minútového vystúpenia vzišlo konštatovanie, že strana po minuloročnom prešovskom sneme, keď mala len 250 členov, rastie, pričom v súčasnosti má 830 členov. V priebehu roka sa ich počet zvýšil trojnásobne až štvornásobne. „Chceme tisícky, nie tisíc členov“, zdôraznil jasne v programe jeho strany s konštatovaním, že k 7. decembru tohto roku majú založených 60 štruktúr s okresnými koordinátormi (pozn. aut. – politológ a člen strany Demokrati Peter Markovič z Dolného Kubína v príhovore zúčastneným na sneme spomenul 827 členov v 24 obecných organizáciách s 33 koordinátormi, keď najväčšiu základňu majú v Leviciach, iné menšie stranícke jednotky majú 10 členov).
Spojenie so stranou Šanca (súčasný predseda a prešovský primátor František Oľha) dáva predpoklad možných volebných preferencií z úrovne 4 až 5 percent dostať sa k hranici 6-tich percent. Demokrati, ako to Naď vyhlásil, sa neboja o stranu, v ktorej je Juraj Šeliga a Eduard Heger. Nevie síce, čo prinesie budúcnosť s dúfaním, že vláda R. Fica to neudrží a v priebehu budúceho roku 2025 môžu byť i predčasné voľby.
Jasný pravicový program
Čitateľná je ich opozičná politika proti súčasnej vláde Roberta Fica. Pomáhajú im aj Piráti. Naďovci dodnes nazbierali 70-tisíc podpisov pre Petíciu za vyhlásenie referenda o predčasných voľbách, zrušení tzv. Ficovej renty a obnovení ÚŠP a NAKA s tromi otázkami (fotografia v blogu). Demokrati po Slovensku uskutočnili dobrú päťdesiatku výjazdov, aby predstavili ich jestvovanie. Po katastrofe v zahraničnej politike chcú hrať prvú ligu, tak ako to bolo za vlády Eduarda Hegera spolu s najlepším odborníkom v životnom prostredí Michalom Kičom.
Strana odmieta účasť vo vláde s Hlasom či Republikou, s ktorými by nikdy nešla – „to radšej budeme do nekonečna v opozícii“. Má jasný pravicový program najzodpovednejšej strany, keď prešla najťažším obdobím počas vlády Eduarda Hegera (Progresívne Slovensko bolo v jednej vete na sneme označené s jeho programom ako liberálno-ľavicové). V politickom ranku „bez Demokratov nevznikne európska vláda“, víťazstvom bude, ak sa podarí v ich spoločnom cieli „proti zlu a temnu Roberta Fica“ získať 76 poslancov slovenského parlamentu. Do konca tohto roka by Demokrati chceli získať tisíc členov. Strana je „tímom slušných, pracovitých ľudí, ľudí nadšených, zanietených“ … konštatoval predseda v jeho vystúpení, keď v závere poďakoval všetkým, ktorí bojujú za hodnoty ako sú spravodlivosť, sloboda a demokracia.
…„Vieme, že im vadíme“…
…Pripomenul v jeho reči snemujúcemu publiku Juraj Šeliga, mysliac tým na slovenskú vládnu koalíciu. Čin a útok na predsedu vlády, „ktorý spáchal jeden bláznivý človek je absolútne, absolútne, absolútne nemysliteľné“… pokračoval podpredseda demokratov Šeliga – … „ale to neznamená, že tento tragický čin má slúžiť nato, aby tu bola zlikvidovaná opozícia“. Po tom všetkom, čo sa v máji tohto roku stalo, by podľa neho nemalo dôjsť k obetovaniu demokracie a jej politických práv. Pripomenul i to, že v súvislosti s atentátom na predsedu vlády chceli zabiť aj Jara Naďa, a že zbierajú informácie aj na Eda Hegera. Demokrati robia politiku pre budúcnosť a chcú aby zo Slovenska bola lepšia krajina. Sú mimo parlament, mimo volebných funkcií. Napriek tomu to ich strana robí oveľa lepšie, tvrdšie a jasnejšie ako parlamentná koalícia. Aj také boli vyhlásenia Šeligu vo Veľkej dvorane KDAH v Ružomberku.
Politika Demokratov je politika pravdy, politika každodennosti, ako to prízvukoval delegátom snemu. Ich úlohou je politika, prinášanie riešení a konštruktívna kritika vlády. Šeliga načrel do štatistiky volebných preferencií, keď pred rokom mali 2,93 percenta, dnes sú medzi 4 až 5-timi percentami. Otázkou ostáva či vydržia ešte ďalší rok, aby išli hore. Je to ich apel, aby sa medzi sebou rozprávali a do budúcna zdieľali spoločné riešenia.
Dospel k názoru a pridal sa k Demokratom
Ľubomír Galko zo začiatku desiatych rokov, keď bol na Slovensku ministrom obrany, ohodnotil prácu strany Demokratov ako ľudí, ktorým ide o vec a o hodnoty, ľudí ,ktorí nemajú za sebou žiadnych oligarchov. Diktujú opozičné témy, keď je neuveriteľné, čo dokážu urobiť svojou prácou ako mimoparlamentná strana otvárajúca témy aj pre parlamentné strany. Myšlienky Demokratov dokážu inšpirovať aj iné opozičné parlamentné strany NR SR.
„Vytrvajte v tom a ja som presvedčený, že to prinesie svoje ovocie,“ povedal Galko, premýšľajúc v lete tohto roku či sa má pridať k Demokratom a stať sa členom strany. Urobil dobre, pokladá to za jeho prínosné a správne rozhodnutie. Súčasné pôsobenie strany pokladá za stredopravé s jasnými kontúrami a atribútmi proatlantického smerovania. Verí, … „že loď demokratov sa do svojho cieľa úspešne doplaví“, tak ako to povedal v jeho prejave.
Na republikový snem prišli aj s Petičnými hárkami za vyhlásenie referenda o predčasných voľbách
Podpisy začali zbierať už skôr a ako už bolo konštatované, že ich majú v ich hárkoch už 70-tisíc, na sneme vyzdvihli a zatlieskali ich aktivistke pani Sabíne Perháčovej, ktorá ich v Sabinove vyzbierala v počte 650-tich podpisov.
Referendum – „StačiloFica“ ako petičného hárku, je referendom o predčasných voľbách, zrušení „Ficovej renty“ a obnovení ÚŠP a NAKA. Podľa Ústavy SR čl. 95 odstavca 1 žiadajú prezidenta SR, aby tak učinil a skrátil IX. volebné obdobie tých, ktorí vládnu dnes. Petičný hárok A4, kde určenou osobou na zastupovanie v styku s orgánmi verejnej moci je Juraj Šeliga z oravského Hruštína a kde vyplnené hárky treba poslať do Bratislavy na P.O.Box 8, obsahuje 3 otázky.
Jedna z nich je známa, teda ak sa skráti volebné obdobie, pričom výsledky referenda umožnia konanie predčasných volieb po 180 dňoch. Zrušiť doživotnú rentu (napríklad aj pre Roberta Fica) citujúc príslušné paragrafy vzťahujúce sa i na platové pomery ústavných činiteľov SR je druhou otázkou. Tou ostatnou a treťou je obnovenie Úradu špeciálnej prokuratúry a Národnej kriminálnej agentúry.
Foto – Marián Mydlo