Federálne derby o Európu

Ružomberčanky zabojujú o účasť v Eurocupe proti Ostrave. Foto: Rudolf Maškurica

Basketbalistky MBK Ružomberok nastúpia v kvalifikácii o postup do skupinovej fázy Európskeho pohára FIBA proti českému družstvu SBŠ Ostrava.

V stredu 9. augusta sa v nemeckom Mníchove uskutočnil žreb kvalifikácie a skupinovej fázy EurocupuEuroligy. Bronzový tím vlaňajšieho ročníka Extraligy už pred losovaním vedel, že v pozícii nasadeného tímu narazí na jedno z trojice týchto družstiev – SBŠ Ostrava (ČR), CS Universitatea Cluj (Rum.) a Antalya TB (Tur.).

Žreb napokon Liptáčkam prisúdil český tímSBŠ Ostrava. Družstvo zo severovýchodu Česka obsadilo v uplynulom ročníku tamojšej Change ligy 7. priečku. Ostravský celok sa predstaví v Eurocupe premiérovo vo svojej histórii. Na druhej strane, Ružomberčanky sa vracajú do tejto súťaže po ročnej prestávke. Športoví fanúšikovia sa tak môžu tešiť na zaujímavé federálne derby.

O Európe sa rozhodne v Koniarni

Kvalifikačný dvojzápas sa odohrá systémom doma-vonku. Prvý duel je na programe 21. septembraOstrave. Odveta sa uskutoční o týždeň neskôr (28. september) v ružomberskej Koniarni. Víťaz tohto dvojzápasu si zabezpečí miestenkuF-skupine Európskeho pohára FIBA, v ktorej narazí na grécky Olympiacos, turecký Kayseriporazený tím z kvalifikačného súboja o EuroliguRiga (Lot.)/Sepsi (Rum.).

Základnú časť Eurocupu odohrá 48 klubov. Účasť v súťaži malo už pred žrebom garantovaných 42 družstiev, pričom ďalšie tri miestenky si rozdelia tímy neúspešné v kvalifikácii o Euroligu. O posledné tri miesta vo FIBA Cupe sa v kvalifikácii pobije šesť družstiev. Ak bude v nej „Ruža“ úspešná, tak ju čaká minimálne šesť stretnutí v Európskom pohári.

Trojnásobné zastúpenie zo Slovenska

Okrem MBK Ružomberok budú slovenský ženský basketbal reprezentovať v Európskom pohári FIBA aj ďalšie dva tímy – Piešťanské Čajky a Slávia Banská BystricaObaja finalisti vlaňajšieho ročníka Extraligy mali narozdiel od Ružomberka zaistenú účasť v skupinovej fáze FIBA Cupu.

Piešťany, ako víťaz ostatných dvoch ročníkov Niké Extraligy, sa v B-skupine stretnú s poľským Gorzówom, španielskou Gironou a luxemburským družstvom Dudelange.

Vicemajstrovská Slávia Banská Bystrica narazí v E-skupine na belgický Mechelen, grécky Panathinaikos a neúspešný klub z kvalifikácie o EuroliguMKS Polkovice (Poľ.)/Besiktas Istanbul (Tur.).

Eurocup začína v októbri

Novinkou tohtoročnej edície Eurocupu je skutočnosť, že sa v skupine môže nachádzať maximálne jeden klub z krajiny. Družstvá boli do súťaže rozdelené na základe ich trojročného rebríčka v európskych klubových súťažiach.

Skupinová fáza štartuje 12. októbra, pričom vyvrcholí 30. novembra. Z jednotlivých skupín automaticky postupujú prvé dva tímy a osem najlepších družstievtretích miest. Začiatok vyraďovacej fázy FIBA Cupu je stanovený na 14. december.

Žreb kvalifikácie Európskeho pohára FIBA (Eurocup):

kvalifikácia (21. a 28. septembra):

MBK Ružomberok – SBŠ Ostrava (ČR)

Eleftheria Moschatoy (Gréc.) – CS Universitatea Cluj (Rum.)

Sportiva (Por.) – Antalya TB (Tur.)

Žreb skupinovej fázy Európskeho pohára FIBA (Eurocup):

B-skupina: Piešťanské Čajky, Spar Girona (Šp.), T71 Dudelange (Lux.), InvestInTheWest Enea Gorzów (Poľ.)

E-skupina: Panathinaikos A.C. (Gréc.), MKS Polkovice (Poľ.)/Besiktas Istanbul (Tur.), Slávia Banská Bystrica, Kangoeroes Basket Mechelen (Bel.)

F-skupina: Kayseri Basketbol (Tur.), TTT Riga (Lot.)/ACS Sepsi-SIC (Rum.), MBK Ružomberok/SBŠ Ostrava (ČR), Olympiacos SFP (Gréc.)

Kompletný žreb skupinovej fázy Európskeho pohára FIBA (Eurocup), zdroj: FIBA – The Basketball Channel/Youtube:

Som študentom žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Najradšej sa zaujímam o šport, fotografovanie prírody a dianie v Ružomberku.