Fotograf František Novotný: Kompozícia je hra s časom

V Liptovskom múzeu otvorili 52. ročník medzinárodného salónu umeleckej fotografie Fotoforum. Do súťaže sa zapojili fotografi z 15 krajín sveta.

Stalo sa už akousi samozrejmosťou, že si mnohé životné okamihy nechceme ponechať len v pamäti, ale aj ako hmotnú pamiatku, ku ktorej sa môžeme hocikedy vrátiť. Klasická fotografia sa však časom stráca. Listovanie v albumoch nahradilo prezeranie záberov v mobile alebo v počítači.

Nie je to lacný špás

„Som rád, že vytvárame podmienky k tomu, aby fotografia nezostala len v počítači, ale aby visela tak, ako visí aj v priestoroch múzea. Preto ma veľmi teší, že tento salón je salónom klasickej fotografie,“ povedal na otvorení Fotofora predseda Zväzu slovenských fotografov Ľubomír Schmida.

Tohtoročný fotosalón prilákal 61 amatérskych, ale aj profesionálnych fotografov. Do súťaže prišlo 388 záberov z 15 krajín sveta. Fotografi mali tentokrát pri výbere témy voľnú ruku. Medzi stovkami záberov sa objavili umelecky zamerané fotografie na krajinu, portrét, akt, zátišie, ale aj reportáž.

Aj napriek tomu, že sa povedomie o súťaži Fotoforum stále prehlbuje, postupne dochádza k ubúdaniu počtu súťažiacich. Aj na otvorenie výstavy prišli len niektorí autori vystavených fotografií. Dôvodom sú financie.

„Fotoforum je jedna z mála výstav, kde sú vidíme ešte klasické fotografie. Väčšina salónov vo svete je už digitálnych. Práve tie sú pre súťažiacich finančne výhodné, pretože poslať fotografiu poštou do iných krajín je veľmi drahé. Navyše, ak fotograf zistí, že nebol úspešný, už sa do súťaže nikdy nezapojí,“ povedal pre Ružomberský magazín predseda poroty František Látal.

Fotografia od autora Jána Macha. Radar jari I. (Zdroj: autorka )

V kategórii farebná fotografia získal zlatú medailu Medzinárodnej federácie umeleckej fotografie (FIAP) František Novotný z Čiech. Strieborná medaila patrí Achimovi Koepfovi z Nemecka a bronzová Alainovi Paille z Francúzska. Čestné uznania získali autori zo Švédska, Írska, Talianska a Česka. Dve z nich venovali aj Slovákom Petrovi Kralovenskému a Ľubomírovi Schmidovi.

V kategórii čierno-biela fotografia opäť bodoval František Novotný. Striebornú medailu získal Belgičan Luc Stalman a bronzovú Nemec Achim Koepf. Čestným uznaním boli ocenení fotografi z Nemecka, Írska, Čiech aj Talianska. Modrý odznak pre najúspešnejšieho autora získal Leonid Goldin z Írska za súbor fotografií. Cenu mesta Ružomberok udelili Jánovi Zahornackému za fotografiu Ekológia 2016.

Zväz slovenských fotografov sídliaci v Ružomberku oslavuje päťdesiatku

Fotiť kompozíciu trvá dlho

Najviac ocenení získal František Novotný zo Vsetína, ktorý sa fotografovaniu venuje už dlhé roky. „Môj hlavný motív je kompozícia, no fotím aj portréty. Fotografia ľudí ma veľmi láka. Nejde však o portrét ateliérový, ale taký, ktorý je viac náhodný. Nejde len o to, aby som stlačil spúšť. Musím ísť za modelom, hľadať správnu polohu a dobré svetlo,“ hovorí František Novotný, ktorý si zo súťaže odniesol tri ocenenia.

Portrét a kompozícia Františka Novotného. (Zdroj: autorka)

Porotu zaujal čierno-bielym portrétom muža, ktorý vznikol náhodne počas púte, kde sa pohybovalo množstvo vizuálne zaujímavých ľudí. Ďalšie dve ocenenia získal za kompozíciu.  „Je to hra s časom. Povedal by som, že tieto fotografie mi zobrali veľa času. Pri kompozícii si fotograf drobnou polohou hľadá správne miesto, ktoré musí byť úplne podľa jeho predstáv a to niekedy veľmi trvá,“ vysvetľuje spôsob fotenia kompozície František Novotný.

Fotografie hodnotili predseda poroty František Látal, Peter Račko a Ondrej Bruncko.

Fotoklub nemá kde vystavovať

„Ako predseda mám jeden hlas naviac. Fotografie sa hodnotia tak, že najskôr vyberieme zábery na výstavu a potom z nich vyberieme tie, ktoré by mali byť ocenené. Druhému porotcovi sa možno páčia tie, ktoré mne nie. Je to spôsobené tým, že každý jeden z nás sa vo fotografovaní venuje niečomu inému. Niekto má rád portréty, reportáž, iný akty, niekto krajinku,“ hovorí o spôsobe vyberania najlepších fotografií predseda poroty František Látal.

Vystavované fotografie sú v Liptovskom múzeu prístupné do konca októbra.

Titulná fotografia: František Novotný pri svojom portréte muža. Zdroj: autorka

Som vyštudovaná žurnalistka. Počas štúdia som pracovala pre regionálne noviny, kde som písala o kultúrno-spoločenskom dianí na Považí. Mám za sebou stáž pre portál aktuality.sk. Zaujímam sa o históriu, kultúru a problémy bežných ľudí z okolia Ružomberka. V RK Magazíne som zástupkyňa šéfredaktorka a web editorka portálu rkmagazin.sk.