V Liptovskom múzeu sú pri tejto príležitosti od soboty sprístupnené štyri fotografické výstavy.
Zväz slovenských fotografov (ZSF) bol založený v roku 1968 práve v Ružomberku. Štyrmi výstavami súčasne si v Liptovskom múzeu pripomína 50. výročie svojej aktívnej činnosti.
Slovenský zväz fotografov v Ružomberku
„Po 2. svetovej vojne bolo na Slovensku 23 organizovaných fotoklubov, ktoré metodicky riadil Osvetový ústav v Bratislave cez krajské, okresné a mestské osvetové strediská,“ uvádza sa v oficiálnom materiáli napísanom podpredsedom ZSF Jurajom Čechom, pri príležitosti päťdesiatin tejto organizácie.
Vznikla v decembri v roku 1968 počas medzinárodného salóna umeleckej fotografie Fotoforum. Ďalšie roky však sídlila v Bratislave.
„Ružomberok opätovne vstúpil do dejín organizovanej činnosti fotoklubov na Slovensku, keď v roku 1995 bol ZSF vyňatý z príspevkovej organizácie Ministerstva kultúry SR a vtedajší primátor Ružomberka Juraj Čech a mesto Ružomberok poskytli pre zväz priestory v objekte Björnsonovej spoločnosti, kde ZSF sídli dodnes a mesto Ružomberok hradí prevažnú časť nákladov na činnosť Zväzu slovenských fotografov,“ píše v príhovore pre verejnosť samotný Juraj Čech.
Z množstva výstav, plenérov a školení vyčnieva organizácia 29. Svetového kongresu FIAP (Medzinárodná federácia umeleckej fotografie) v roku 2008, ktorého sa zúčastnili ľudia z 53 krajín z celého sveta.
Členská výstava s oceneniami
V Liptovskom múzeu v sobotu otvorili 43. ročník výstavy členov Zväzu slovenských fotografov, ktorá sa od roku 1974 koná v našom meste. Na vernisáži, ktoré bola tento rok súčasťou jubilea, udelilo Národné osvetové centrum (NOC) Zväzu slovenských fotografov medailu Pocty svätého Gorazda za systematickú prácu a pomoci pri rozvoji amatérskej fotografie na Slovensku.
Mesto Ružomberok pri tejto príležitosti zase udelilo zväzu Pamätnú medailu.
„Tým, že kontinuálne fungujeme a vytvárame podmienky pre rozvoj amatérskej fotografie na Slovensku a organizujeme množstvo podujatí, tak sme radi, že Národné osvetové centrum pod Ministerstvom kultúry si nás všimlo a ocenilo tou najväčšou poctou – medailou sv. Gorazda. Je to aj potvrdenie zmysluplnosti a potrebnosti tejto práce v spoločnosti,“ hovorí o ocenení súčasný predseda ZSF Ľubomír Schmida.
Generálny riaditeľ NOC Michal Mihók zároveň udelil pri príležitosti 50. výročia založenia ZSF poctu Národného osvetového centra Igorovi Čomborovi, Jurajovi Čechovi a práve Ľubomírovi Schmidovi.
Samotný zväz Slovenských fotografov zase udelil vo svojom jubilejnom roku špeciálne pripravenú Pamätnú medailu šestnástim inštitúciám a deviatim jednotlivcom. Ich zoznam nájdete na stránke ZSF.
„Chcem úprimne od srdca poďakovať všetkým členom ZSF, aktívnym autorom a organizátorom za dôstojnú reprezentáciu našej organizácie, ale aj organizáciám a firmám, ktorí akýmkoľvek spôsobom napomáhali a podporovali ZSF a tým prispeli k zaoraniu hlbokej brázdy na poli fotografie a kultúrneho diania na Slovensku,“ vyslovil Schmida.
Tatranský mapový okruh
Pravidelná zväzová výstava je len jednou zo štyroch, ktoré ZSF pri príležitostí osláv päťdesiatin pripravil.
Súčasťou dočasnej výstavy fotografií, ktoré si v Liptovskom múzeu v Ružomberku môžete pozrieť do 2. septembra sú aj fotky z Tatranského mapového okruhu. Do medzinárodnej súťaže sa zapojilo v 5. ročníku devätnásť fotoklubov z Čiech a zo Slovenska. Najlepšie fotky mali vo vzájomnom hodnotení fotografi z PAF 5,6 Prešov, pred Horáckým Fotoklubom Jihlava a domácim ZSF Ružomberok.
Všetky fotografie zaslané do súťaže si môžete pozrieť aj tu.
Ďalšími dvomi sú Výstava Svazu českých fotografů zameraná na detail, a tiež výstava Histórie Zväzu slovenských fotografov. Súčasťou víkendového programu bol aj seminár k 50. výročiu založenia ZSF.
Titulná fotografia – Tablo prác ZSF za ktoré získali v súťaži TAMAPO 2018 3. miesto. Zdroj – Zväz slovenských fotografov.