Futbalisti porazili Slovan a držia vstupenky do Európskej ligy

Ružomberskí futbalisti si poradili v nedeľu s čerstvým majstrom – bratislavským Slovanom. V tabuľke predbehli Žilinu a sú tretí.

Dobre sa dívalo aj na februárovým výkon so Zlatými Moravcami (4:0), no prvý polčas stretnutia so Slovanom Bratislava bol asi predsa len tým najlepším, čo mohol ružomberský divák tento rok na domácom štadióne vidieť.

Dosiaľ najlepší tohtoročný polčas

Ružomberok aj Slovan chceli hrať futbal, nebáli sa, útočili, hrali s nasadením, hore-dole. K tomu množstvo šancí a tri góly za polčas. Čerešnička na torte pre zainteresovaných, oranžoví prvé dejstvo vyhrali. Tak preto zatiaľ najlepší v tomto roku.

Kostadinov už v 5. minúte napálil loptu do žrde, čo bola smola, lebo netrafil oveľa väčšiu časť odkrytej bratislavskej brány. Z protiútoku Slovan ukázal, prečo je suverénne najlepším útočiacim tímom v súťaži. Druhá Dunajská Streda dala o dvadsať a tretí Ružomberok o tridsať gólov menej!

Rýchly protiútok nebol prečíslením obrany domácich, ale individuálne skvele vybavený Moha to urobil tak, že jeden belasý dres zostal v šestnástke nepokrytý a presne tomu prihral. Volal sa Holman a otvoril skóre zápasu. Skvelú akciu dokumentovala bezradnosť domácich, keď každý zo zainteresovaných hráčov vyčítal nešťastný moment niekomu druhému. Slovanisti to spravili naozaj skvele.

„Chceli sme na nich vybehnúť, ale dostali sme rýchly gól, a tak sme sa trochu zatiahli,“ komentoval priebeh úvodu stretnutia domáci legionár, Bosniak, Zinedine Mustedanagić.

Zatiahnutá Ruža v 15. minúte vyrovnala. Čurma pálil na bránu, no namiesto strely šťastne prihral Gerecovi. Ale tak dobre, že Štefan zostal pred brankárom Šullom sám a prekonal ho.

Trénerom sa páčilo pozerať futbal

Peter Gal Andrezly si takto hypnotizoval loptu. Foto – Rudo Maškurica.

Na slovenské pomery vo výbornom futbale prišli potom chvíle Matúša Macíka. Najskôr zabránil skórovať Mohovi a vzápätí aj Dražićovi. Rýchle útočné brejky Slovana, presnosť prihrávok a vedomie hráčov o sebe v každom momente boli radostným pohľadom pre každého futbalového fanúšika. Škoda, že ich protagonistami boli zväčša belasí legionári a nie napríklad slovenskí reprezentanti.

„Ten prvý polčas ma bavil a nehovorím to preto, že sme ho vyhrali. Bavil ma z oboch strán a presne takéto zápasy majú pre náš tím, a pre mňa ako trénera zmysel, pre toto ten futbal robíme,“ rozplýval sa nad úvodnou 45-minútovkou David Holoubek.

„Prvý polčas spĺňal vysokú kvalitu u oboch mužstiev: tempo hry, intenzita, ale hlavne kvalita. Proti nám hrala akurát efektivita, ak nedáme také vyložené šance, nemôžeme vyhrať,“ rovnako kladne hodnotil tréner Slovana Martin Ševela.

V nadstavenom čase vyrobil svoju najkrajšiu akciu zápasu aj Ružomberok. Po osi Gal Andrezly, Kostadinov a Mustedanagić skončila lopta v Šullovej sieti, bez nároku na zákrok – 2:1.

Druhý gól v Šullovej sieti. Pohľad, ktorý majú brankári najmenej radi. Foto – Rudo Maškurica.

„Pri oboch góloch bola prakticky prázdna brána, tam som veľa urobiť nemohol. Pri treťom sa mi šmykla noha a neodrazil som sa dostatočne,“ hodnotil netradičné tri góly v bráne majstra Michal Šulla, ktorý dostal príležitosť po prvý raz od vlaňajšieho leta.

Tretí gól dostal umiestnenou Qoseho strelou z hranice šestnástky v 73. minúte.

Motiváciu mali obaja

Slovan stihol odpovedať v 87. minúte nikým nestráženým Ljubičićom, ktorý si v šestnástke loptu spracoval a ešte aj zakončil. Na prehre belasých v Ružomberku už ale nič nezmenil.

„Motivácia, stále o tom počúvam, ale to nám nechýba. Hráme od zápasu k zápasu, sme tu preto, aby sme hrali 90. minút a vyhrali. Vieme to. Ale keď nepremeníme ani 300 percentné šance, potom musíme dobre brániť. Nepodarilo sa dnes ani jedno. Taký je futbal,“ odpovedal Marin Ljubičić na to, či Slovanu nechýba po zisku titulu motivácia. Prehral dva z troch zápasov odkedy sa stal majstrom.

„Už pred zápasom sme si povedali, že sa nemáme čoho báť a budeme hrať útočne. Aj na Slovane sme tak hrali, ale tam to nevyšlo. Klobúk dole pred chalanmi, ako sme sa zomkli a otočili výsledok s takým mužstvom ako je Slovan,“ tešil sa brankár Matúš Macík.

Ruža hrala o tretie miesto. Ak by vyhrala a Žilina zakopla, čo sa napokon aj stalo, mala by v rukách tri kolá pred koncom tretie miesto a aj jeho osud. Postúpiť do Európskej ligy nie je, najmä pre Liptákov, stále každoročná záležitosť.

Aj žltozelení aj oranžoví majú do konca ešte tri zápasy, z toho jeden vzájomný. Ružomberok má teraz dva body náskok.

„Ideme si svoje celú sezónu. Nikto s Ružomberkom nepočíta, že môže zamiešať karty v Európskej lige. Teraz sme tretí, vyhrali sme doma so Slovanom, ešte to bude tuhý boj, my sa na to tešíme. Všetko je otvorené,“ povedal k tejto téme Macík.

Pozápasová tlačová konferencia. David Holoubek (vľavo) a tréner Slovana Martin Ševela (vpravo). Foto – Rudo Maškurica

Tréner o Európe nechce hovoriť

Domáci tréner o pohárovej Európe hovoriť nechce. Už dlhšie odpovedá štýlom, že uvidíme, na čo to na konci sezóny vyjde. Práca od zápasu k zápasu je pre neho priorita. Možno cíti, že papierovo Ružomberok na to veru nevyzerá a 3. miesto by bolo veľmi príjemné prekvapenie. Zaťažiť chalanom nohy sebavedomými vyjadreniami by teraz nebolo správne.

„Škoda, že sme nevydržali to tempo celý zápas. Prvý polčas nás stál veľa síl a potom sme fyzicky nevládali. Súper nás svojou kvalitou zatlačil do hlbokého obranného bloku a my sme to v podstate ubránili, už sme neboli ani nebezpeční ku koncu zápasu,“ boli myšlienky, ktoré tréner po zápase rozvíjal, no sám sa do problematiky tabuľkovej matematiky nepustil.

Po troch mesiacoch vyhral MFK iným skóre ako 1:0. Zároveň strelil pri víťaznom stretnutí po troch mesiacoch viac, ako jeden gól.

„Konečne sme našli dáku streleckú chuť, ktorá nám väčšinu sezóny chýba. Bohužiaľ, začalo nám to padať aj dozadu, ale keď sa vyhráva, tak radšej nech veľa gólov dostaneme a ešte viacej dáme,“ povedal strážca ružomberskej brány Matúš Macík.

Slovan a Ružomberok majú najlepšie obrany v lige. Obe dostali len 27 gólov. Paradoxne, po päť gólov z toho vo vzájomných zápasoch za posledné dva týždne. Ruža prehrala v Bratislave rovnakým skóre 3:2.

MFK Ružomberok – ŠK Slovan Bratislava 3:2 (2:1)

MFK Ružomberok: Macík – Čurma, Maslo, D. Kružliak, Jonec – Qose, Takáč – Kostadinov (75. V. Jedinák), Mustedanagić (85. Kochan), Gal Andrezly – Gerec (79. R. Kružliak)

ŠK Slovan Bratislava: Šulla – Apau, Bajrić, Guzmics, Stangl (58. Medvěděv) – Ljubičić – Čavrić (75. Strelec), Dražić, Holman (68. Ratão), Moha – Šporar

Góly: 16. Gerec, 45+ Mustedanagić, 73. Qose – 7. Holman, 87. Ljubičić

Žlté karty: 28. Mustedanagić, 62. Jonec, 83. D. Kružliak – 47. Holman

Rozhodovali: Kráľovič – Vorel, Jenčura

Diváci: 1448

Titulná fotografia – Radosť “oranžových” po jednom z gólov. Foto – Rudo Maškurica.

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.