Galéria žije aj bez diel Ľudovíta Fullu

V Galérii Ľudovíta Fullu v Ružomberku otvorili vo štvrtok 2. júna dve výstavy, ktoré zaujímavým spôsobom predstavujú odkaz autora aj bez jeho diel.

„Verím, že pre nás je to len krátka epizóda bez diel Ľudovíta Fullu,“ povedala riaditeľka GĽF pri otvorení vernisáže. „Galéria žije ďalej, aj napriek tomu, že nám jeho diela odniesli do depozitára. Výstava dokumentuje a sprístupňuje odkaz velikána slovenskej moderny,“ doplnil Igor Čombor, primátor mesta Ružomberok.

„Od detstva v mojom rodnom meste mám osobný vzťah ku galérii, ktorá je architektonický skvost a cítiť z nej tú zvláštnu energiu autora, ktorý tu žil a tvoril,“ vyznala sa editorka Eva Sýkorová Čomborová. „Podarilo sa spojiť dielo majstra Fullu s kvalitnou česko-slovenskou fotografiou a lokálnym dizajnérom,“ dodala zakladateľka platformy Virvar, patróna výstavy.

Výstava má dve časti

Prvou vrstvou výstavy je módna fotografia v priestoroch Galérie Ľudovíta Fullu (GĽF). Výstavný projekt Pieseň po práci pracuje so silným „geniom loci“ ojedinelého priestoru a je postavený na fotografiách Jakuba Gulyása z roku 2021.

„Výber fotografií zohľadňuje práve spojenie s budovou a rozmanitosť aranžérskych možností spojených s  fotografickým médiom. Ide samozrejme o viac než len o prezentáciu módnej fotografie v bielej kocke neomodernej galérie,“ uviedla kurátorka Alexandra Kusá, generálna riaditeľka Slovenskej národnej galérie (SNG).

Spolu s fotografom spojili nápad, módu a samotnú galériu, ktorá je miestom so silnou vizualitou. Výsledkom je pôsobivá kolekcia fotografií, ktorá hovorí nad všetku pochybnosť nielen o móde, ale aj o aktuálnosti Fullovho odkazu ako o inšpirácii, ktorá sa nevytráca. „Vybrali sme módne fotografie, ktoré hovoria paradoxne viac o budove, jej dizajne a architektúre,“ dodala A. Kusá.

Projekty pôvodnej verzie interiérov galérie

Druhú vrstvu výstavy tvoria projekty interiérov GĽF. Prostredníctvom série návrhov z galerijných zbierok premiérovo predstavujú, ako vyzerala pôvodná verzia interiérov galérie navrhnutá dizajnérom Viktorom Holešťákom-Holubárom, Vznikli v roku 1968 a do reality sa napokon premietli len čiastočne.

„Aj takto priblížime tvorbu takmer zabudnutej postavy mimoriadne pracovitého autora. Dnes stopy Holubárovho konceptu môžeme rozoznať v umnej skladačke nápadného kovového zábradlia alebo v monumentálnom lustri. V prijímacej miestnosti zasa v levitujúcich zostavách subtílnych skriniek a políc či v krbovej stavbe,“ vysvetlila kurátorka Viera Kleinová.

Na komornej výstave Domov pre Fullu, situovanej v priestore ateliéru, si môžu návštevníci pripomenúť, ako to v GĽF vyzeralo za jeho života. Keď maliar vo svojej galérii zapaľoval sviečky na Holubárovom svietniku, alebo šarmantne pózoval pri keramickej fontáne.

Galéria živí Fullov odkaz aj bez jeho diel

„Keď v decembri 2021 opäť zatiekla budova galérie a kolegovia sa iba bezmocne dívali na valiacu sa vodu, bolo v tom niečo zvláštne poetické, ako keď obdivujete majestátnu vlnu tsunami, ktorá zrazu pohltí ostrov. Spolu s padajúcim rohom a praskajúcimi sklami to bol ďalší stupeň deštrukcie,“ skonštatovala Zuzana Gažíková, riaditeľka GĽF.

Zbierky sa rozhodli bezodkladne evakuovať, ale na situáciu nerezignovali. Opäť raz sa dostalo k slovu povestné „kreatívne provizórium“ a Zuzana Gažíková sa so svojím tímom rozhodla viesť Fullovku bez Fullu. „Teraz zapojíme do provizória celú galériu a táto výstava je prvou zo série nových projektov,“ vysvetlila generálna riaditeľka SNG.

Odštartovalo sa tak obdobie, ktoré bude nielen previerkou kreativity pracovníkov GĽF, ale aj životnosti autora. Čo hovorí Fulla dnes? Nejdeme do neznámeho sveta, tím z galérie si to veľmi dobre nacvičili v rámci dlhodobého cyklu Viac Fullu, ktorý vychádza z inšpiračného potenciálu tvorby umelca, alebo reaguje na samotný objekt a príbeh galérie a jej genia loci.

Tak vzniklo viacero dobrých, lepších i nečakaných objektov ako koncepcia autorských príspevkov k Fullovým dňom, spolupráca s Lenkou Sršňovou na módnej kolekcii, Fullagenerátor Ondreja Jóba a predovšetkým sumarizujúca Trinásta komnata (2022) s výstavou Prasklina a naposledy projekt Scan me.

Výstavy Jakub Gulyás. Pieseň po práci a jej komornú súčasť Domov pre Fullu si môžete pozrieť v Galérii Ľudovíta Fullu v Ružomberku do 28. augusta 2022.

Fotogaléria

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Som vyštudovaný novinár s dlhoročnou praxou v celoslovenských, regionálnych i komunálnych médiách a mám skúsenosti aj s vydávaním novín. Dlhé roky bol vydavateľom a šéfredaktorom regionálneho týždenníka LIPTOV a šéfredaktorom MY/Liptovské noviny. V súčasnosti som riaditeľom vydavateľstva R PRESS a poverený vedením redakcie RK MAGAZÍN.