Hodnotenie sezóny MBK Ružomberok: Fantastická základná časť

Ružomberské basketbalistky obsadili v základnej časti súťaže 2. miesto. Foto: Rudolf Maškurica

V prvej časti hodnotenia nedávno skončeného ročníka sa pozrieme na účinkovanie družstva MBK Ružomberok v základnej časti Niké extraligy žien.

Zverenkyne Juraja Suju vstúpili do sezóny v pozícii vicemajstra. Avšak už krátko po skončení vtedajšieho ročníka vedenie klubu potvrdilo, že nasledujúcu sezónu odohrá v znamení novej filozofie – iba so slovenskými hráčkami, prípadne s posilami z Českej republiky.

V kádri MBK Ružomberok došlo po skončení minuloročnej sezóny k obrovským zmenám, keď ho opustilosedem kľúčových hráčok – kapitánka Radka Stašová, Miroslava Mištinová, Teodora TurudićováMarté Graysová, Adrianne Motleyová, Patricie Burová a Josipa Pavićová.

Radikálne zmeny v družstve

Z vtedajšieho kádra ostali v centre dolného Liptova nasledujúce hráčky – Viktória Havranová, Kamila Jarošová, Natália Uramová a Alexandra Buknová, ktorá sa stala novou kapitánkou družstva. Na lavičke MBK Ružomberok však zostal tréner Juraj Suja, ktorý podpísal nový kontrakt s platnosťou do roku 2025. Jeho asistentom je naďalej Michal Porubčan.

Vedenie klubu po skončení minuloročnej sezóny pracovalo na posilňovaní kádra, pričom do jeho radov postupne pribudli tieto hráčky – Lucia Hadačová, Martina Dovčíková, Dominika Urbanová, české legionárky Andrea Andělová a Barbora Holubová. Na konci roka posilnila Liptáčky aj Soňa Svetlíková. Káder „Ruže“ vystužili aj vlastné odchovankyne – Mária Štefančová Štefánia Michaličková.

Kvôli radikálnej prestavbe družstva Ružomberčanky v nedávno skončenom ročníku neúčinkovali ani v Európskom pohári FIBA (Eurocup).

„Ruža“ vymazala bystrické „pumy“

Napriek tomu, že Ružomberčanky vstúpili do novej sezóny s mladým a neskúseným tímom, tak v ňom predvádzali fantastické výkony. Dokazujú to predovšetkým výsledky v základnej časti súťaže, keď Liptáčky v 14-tich dueloch zaznamenali až 12 výhier a len dve prehry s majstrovskými Piešťanskými Čajkami.

Novú sezónu začala „Ruža“ domácim stretnutím proti Šamorínu, ktorý po veľkej dráme zdolala 70:65 a zaznamenala úspešný vstup do ročníka. V ďalšom kole cestovali Liptáčky do Piešťan, ktorým po sympatickom výkone podľahli 53:75. Následne ale zverenkyne Juraja Suju vyhrali šesť zápasov v rade, pričom porazili aj silnú Sláviu Banská Bystrica, ktorá účinkovala vo FIBA Cupe.

Liptáčky obsadili v lige 2. miesto

V druhej polovici novembra privítali Ružomberčanky na vlastnej palubovke majstrovské Piešťanské Čajky. Tie síce ukončili ich sériu bez prehry, no je potrebné dodať, že Liptáčky vzdorovali obrovskému favoritovi až do poslednej štvrtiny duelu. Ostatných päť súbojov ale „Ruža“  vyhrala, pričom znova bola úspešná aj proti Slávii Banská Bystrica, ktorú tentoraz zdolala na jej palubovke o priepastných 18 bodov (68:50).

Ružomberčanky vďaka výborným výsledkom skončili v základnej časti súťaže na fantastickom 2. mieste, pričom nechali za sebou aj ambicióznu Sláviu Banská Bystrica na čele s viacerými legionárkami a niekoľkonásobne vyšším rozpočtom. Zverenkyne Juraja Suju tak dokázali, že aj takmer s rýdzo slovenským kádrom dokážu konkurovať najlepším tímom v lige.

druhej časti hodnotenia sezóny sa zameriame na účinkovanie družstva v nadstavbe, v Slovenskom pohári a vo Federálnom pohári.

Výsledky MBK Ružomberok v základnej časti Niké extraligy žien:

 1. kolo (1. október): MBK Ružomberok – ŠBK Šamorín 70:65
 2. kolo (12. október): Piešťanské Čajky – MBK Ružomberok 75:53
 3. kolo (15. október): MBK Ružomberok – BAM Poprad 77:41
 4. kolo (19. október): CBK Košice – MBK Ružomberok 51:64
 5. kolo (23. október)MBK Ružomberok – Slávia Banská Bystrica 58:50
 6. kolo (26. október): Young Angels Košice – MBK Ružomberok 51:68
 7. kolo (2. november): ŠBK Šamorín – MBK Ružomberok 46:66
 8. kolo (5. november): MBK Ružomberok – BK ŠK UMB Banská Bystrica 94:30
 9. kolo (19. november): MBK Ružomberok – Piešťanské Čajky 66:82
 10. kolo (11. január): BAM Poprad – MBK Ružomberok 38:61*
 11. kolo (10. december): MBK Ružomberok – CBK Košice 82:33
 12. kolo (19. december): Slávia Banská Bystrica – MBK Ružomberok 50:68
 13. kolo (21. december): MBK Ružomberok – Young Angels Košice 68:55
 14. kolo (7. január): BK ŠK UMB Banská Bystrica – MBK Ružomberok 29:93

* zápas v Poprade sa mal pôvodne odohrať 3. decembra, no kvôli chorobe v domácom tíme sa uskutočnil až 11. januára 2023.

Zaujímavosti MBK Ružomberok v základnej časti Niké extraligy žien:

 • Úctyhodných 12 výhier v 14 dueloch
 • Len dve prehry, a aj to s majstrovskými Piešťanmi
 • Napriek úzkemu, nízkemu a neskúsenému kádru výborné výsledky družstva
 • Výborný domáci výkon proti Piešťanským Čajkám
 • Dve výhry nad silnou Sláviou Banská Bystrica
 • Vysoká výhra (68:50) nad týmto súperom na jeho palubovke
 • Výborné a konzistentné výkony viacerých hráčok, predovšetkým kapitánky družstva Alexandry Buknovej
 • Fantastická divácka kulisa a atmosféra Koniarni
 • Najvyššia návštevnosť v základnej časti ligy (1030 divákov) v domácom stretnutí s Piešťanmi
 • Progres viacerých mladých hráčok
 • Zapojenie odchovankýň do tréningového procesu a zápasov
 • Jubilejná 10. sezóna na lavičke „Ruže“ pre trénerský tandem Suja-Porubčan, ktorí majú obrovskú zásluhu na výkonoch a progrese tímu
 • V niektorých zápasoch nízka úspešnosť streľby
 • Slabšie výkony družstva v Poprade a na pôde nováčika CBK Košice
 • Zranenie českej akvizície Barbory Holubovej, ktorá v základnej časti neodohrala ani minútu

Som študentom žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Najradšej sa zaujímam o šport, fotografovanie prírody a dianie v Ružomberku.