Hokejistov chodí na zápasy málo. Aj preto prehrávajú

Po 9. kolách im patrí v tabuľke 9. priečka. Predposledná. Len v šiestich zápasoch dokázali Ružomberčania postaviť aspoň tri plné formácie.

Ružomberským hokejistom sa zatiaľ v tretej najvyššej súťaži, 2. hokejovej lige, nedarí. V deviatich zápasov dokázali vyhrať len dvakrát.

Málo hráčov = slabé výsledky

Pátranie po príčinách neúspešných výsledkov vyrieši manažér a tréner MHK Ružomberok Peter Matejka v našom rozhovore rýchlo. Ako hlavný dôvod menuje nedostatok hráčov. „Máme aj zranených hráčov, ďalší majú pracovné povinnosti. No a títo mladí chalani, ktorí nastupujú momentálne, ešte nedozrel ten čas pre nich, aby mohli hrať 2. ligu,“ ozrejmuje Matejka.

Bližší pohľad na čísla hovorí, že Ružomberok hral až v piatich zápasoch v početnej nevýhode. Dvakrát mal so súpermi rovnaký počet hráčov a dvakrát dokonca viac. Vtedy však vždy prehral.

Ružomberčanov sa dosiaľ zišlo na jednom zápase najviac sedemnásť. Aj s brankárom. Z toho nepostavia ani štyri plné formácie. Najmenej ich bolo dvanásť. Ktovie, ako by jednogólovú prehru v Budapešti ovplyvnilo to, ak by domácich nebolo dvadsať?

Peter Matejka vidí riešenie ďalej, ako iba v počte schopných hokejistov v Ružomberku.

„Ono je to v tom, že máme svojich hráčov, ale nemáme ich dostatočný počet. Tu v okolí, povedzme si otvorene, tri mestá sme tu vzdialené možno do 30 kilometrov a hráme tu 2. ligu. Pokiaľ sa nedohodneme kluby Mikuláš, Dolný Kubín a my, kto akú súťaž bude hrať, tak to stále takto bude. Trápime sa my, trápi sa Kubín, trápi sa Mikuláš béčko,“ uvažuje o riešení problému Matejka.

Priemerný počet Ružomberčanov na zápas je 15,5. Proti ním sa postaví priemerne takmer 17 hokejistov. Rozdiel sa dá skryť a vybojovať v jednom zápase, v dlhodobej súťaži nie. Až štyrikrát prehrali hokejisti MHK o gól.

Nie je to jediná príčina

Nemožno však všetko zvaliť na počet hráčov. Víkendový zápas s Osmoss Bratislava to potvrdil. Ružomberčanov bolo o jedného viac. Napriek tomu prehrali 3:6. Súper rozhodol zápas dvomi gólmi v poslednej pätminútovke.

„Žiaľ, mali sme veľkú šancu za stavu 4:3. Martin Graňák nedal gól a vzápätí sme taký dosť smolný dostali,“ hovorí o sobotnej prehre tréner Matejka.

Rovnako pochodili hokejisti aj s Nitrou. Tam mali dokonca o troch hráčov navrch a prehrali. Aj to indikuje, čo tréner Matejka načrtol. Hráčska kvalita stále nie je dostatočná.

Stále ide o amatérsky šport. Všetci, čo hrajú, hrajú popri práci, vo voľnom čase. Pre vlastnú radosť. Aj preto by to možno aj mohlo byť celé nepodstatné. Ale všetci aktívni športovci vedia: radosť po víťaznom výkone je predsa iná, ako keď vás má tešiť iba to, že ste sa hýbali.

Ružomberský hokej sa navyše takmer pravidelne hrá pred zhruba stovkou divákov, ktorí sa chcú zabaviť. A vyhrať.

 

Titulná fotografia/autor: tréner a manažér MHK Ružomberok Peter Matejka má o čom premýšľať.

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.