Ružomberský Christmas Cup ovládli Východoeurópania

Trojdňový medzinárodný hokejový turnaj starších žiakov patril herne i výsledkovo Litovcom a Bielorusom.

V seniorskom hokeji by to bolo asi prekvapenie, v žiackom je však všetko inak. Na trojdňovom medzinárodnom turnaji Christmas cup súperilo od štvrtku do soboty desať tímov z Ukrajiny, Litvy, Lotyšska, Bieloruska, Maďarska a Slovenska. Víťazom sa stali litovské tigre z Kaunasu.

Žiadaný turnaj

 
 

RK Magazín je už tri roky súčasťou ružomberských médií a stále pokračuje vo víziách svojich zakladateľov. Našim cieľom je robiť kvalitnú lokálnu žurnalistiku. Aby sme mohli naďalej slobodne tvoriť, potrebujeme aj vašu podporu.

 
 

Christmas cup zorganizoval v medzi sviatočnom období Mestský hokejový klub Ružomberok (MHK) už po šiestykrát. Za ten čas sa liptovský medzinárodný turnaj stal žiadaným artiklom.

„Samozrejme, uprednostňujeme najmä zahraničné tímy, ktoré keď sa prihlásia, sú vítanou a nie každodennou dobrou možnosťou konfrontácie pre našich chalanov. Aj tento rok sme však museli odmietnuť dva tímy z Čiech a aj nejaké zo Slovenska. Turnaj zo šestnástimi družstvami by sme už priestorovo a časovo nezvládli,“ hovorí manažér domáceho klubu a jeden z organizátorov turnaja Peter Matejka.

Po prvý raz sa v ružomberskom turnaji predstavili tímy zo šiestich rôznych krajín. Z Bieloruska prišli Minsk a Zhlobim, z Ukrajiny Kyjev, z Litvy Kaunas, z Maďarska Budapešť, z Lotyšska Ozolnieki. Hostí spoza hraníc doplnili slovenský Poprad a domáci Ružomberok. Dve miesta sa ušli aj špecializovaným výberovým slovenským družstvám starších žiakov pod názvom Pro Team.

Foto zo zápasu hokejistov Ružomberka s neskorším víťazom turnaja Tigrai Kaunas. Zdroj – Christmas cup 2018/facebook.com

Kvalitná konfrontácia

„Sledovali sme tri dni kvalitných zápasov. Ruská škola je ruská škola. Bolo to vidieť a sme radi, že naše deti sa s ňou mohli konfrontovať,“ opísal priebeh a naznačil vývoj turnaja Matejka.

Litovský a bieloruské celky prešili turnajom bez väčších problémov a napokon obsadili aj prvé tri miesta. Ako-tak im dokázali konkurovať slovenské žiacke výbery, ale v konečnom účtovaní ťahali za kratší koniec.

Vysoké prehry od Kaunasu, Zhlobinu o jedného zo slovenských výberov utrpeli aj domáci hokejisti. Víťazstvo nad Budapešťou im však zabezpečilo konečný zápas o siedme miesto. V ňom si poradili zo Sokolom Kyjev.

„V stretnutiach o umiestnenie už bolo vidieť, že narazili na seba dvojičky, ktoré boli vyrovnané a sledovali sme dramatické zápasy veľmi dobrej úrovne, kde vo väčšine rozhodovalo predĺženie a samostatné nájazdy,“ opísal priebeh sobotného vyvrcholenia turnaja starších žiakov (roč. narodenia 2004 a mladší) Matejka.

„Hráči na ihrisku predviedli vysokú kvalitu, zápal pre hru, radosť z víťazstiev aj smútok po prehrách. Šport je o emócií, snahe získať víťazstvá v zmysle fair play. Také boli tri dni merania síl v Ružomberku. Prajeme hráčom napredovanie v ich kariérnom raste a trénerom, aby mali s kým a čím pracovať pre zachovanie budúcnosti tejto krásnej hry,“ uvádza status na oficiálnej stránke podujatia na sociálnej sieti po skončení turnaja.

Tretí veľký turnaj

Christmas cup bol z pohľadu MHK Ružomberok už tretím tohtoročným turnajom zorganizovaným v domácich podmienkach. V lete pripravujú Ružomberok Cup, začiatkom decembra veľký turnaj prípraviek, no a na sklonku roka práve skončený medzinárodný turnaj starších žiakov.

„Pre túto sezónu je to všetko. Ešte bude nejaké turnaje prípraviek, ale to budú jednodňové záležitosti. Inak sa budeme sústrediť na čo najlepšie dohratie sezóny,“ načrtol plány na zvyšok hokejovej sezóny Matejka.

 

Výsledky MHK Ružomberok (U14) na Christmas Cup 2018:

Základná A – skupina

MHK – Tigrai Kaunas (LTU) 0:5

MHK – Metalurg Zhlobin (BLR) 2:9, góly: Pavlák, Uhliar

MHK – KMH Budapešť (HUN) 4:2, góly: Hollý, Kobolka, Magula, Pavlák

MHK – Pro Team 05 (SVK) 1:7, gól: Pavlák

Zápas o 7. miesto

MHK – Sokol Kyjev (UKR) 3:1, góly: Kobolka, Uhliar, Pavlák

 
 

RK Magazín je už tri roky súčasťou ružomberských médií a stále pokračuje vo víziách svojich zakladateľov. Našim cieľom je robiť kvalitnú lokálnu žurnalistiku. Aby sme mohli naďalej slobodne tvoriť, potrebujeme aj vašu podporu.

 
 

Konečné poradie

  1. Tigrai Kaunas
  2. Junosť Minsk
  3. Metalurg Zhlobin
  4. PRO Team 04
  5. PRO Team 05
  6. Ozolnieki Juniors
  7. MHK Ružomberok
  8. Sokol Kyjev
  9. HK Poprad
  10. KMH Budapešť

Viac informácií o priebehu turnaja tu.

Titulná fotografia – Mužstvo staršich žiakov MHK Ružomberok na turnaji. Zdroj – Christmas cup 2018/facebook.com

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.