Novootvorená kategória dorastencov v Ružomberku mohla šikovných hokejistov posunúť do Martina do dorasteneckej Extraligy. Popri zákaze zhromažďovania sú však zápasy a tréningy zrušené.
Ústredný krízový štáb v nedeľu rozhodol o sprísnení opatrení. Zakázal všetky hromadné podujatia. Výnimku dostali len profesionálne ligy futbalu, hokeja, hádzanej, basketbalu či volejbalu. Podmienkou je však testovanie hráčov. Mládežnícke kategórie do tejto výnimky nepatria.
„Rátame aj s týmto rizikom, že niečo okolo covidu buchne,“ povedal pre RK Magazín ešte v septembri manažér Mestského hokejového klubu (MHK) Ružomberok Peter Matejka. Do nového súťažného ročníka prihlásili šesť kategórií.
Aktuálne však klub ruší aj tréningy. Od septembra v klube trénovali a hrávali dve prípravky (tretiaci a štvrtáci), potom šiestaci, siedmaci, kadeti a dorastenci. „Vlani sme mali aj ôsmakov. Teraz sme ich posunuli do kadetskej súťaže,“ povedal Peter Matejka.
Klub čaká aj na vyjadrenia Slovenského zväzu ľadového hokeja. Podľa Matejku chcú trénovať po skupinkách, pričom na ľade by bolo päť hokejistov a tréner. „V najbližšej dobe budeme múdrejší, keď zväz vydá nariadenia.“
Počas sezóny sa týždenný mikrocyklus šiestakov a siedmakov skladá zo štyroch tréningov na ľade a dvoch suchých tréningov. „Suchý tréning absolvujeme v telocvični. Robíme gymnastiku alebo ďalšie všestranosti. Hráme tam aj futbal a iné športy,“ spresňuje tréner MHK Ružomberok Patrik Oravec.
Mladší trénujú menej. Tri tréningy na ľade a jeden tréning na suchu majú mladší žiaci, prípravkari majú na ľade dva tréningy a jeden v telocvični, približuje 25-ročný tréner Patrik Oravec, ktorý v minulosti aktívne hokej hrával.
Dorast otvorili po dlhej dobe
V novej sezóne vytvoril ružomberský klub spoluprácu s Martinskou hokejovou akadémiou (MHA) Martin. „My hráme prvú ligu, Martin Extraligu, čiže nám to predpisy umožňovali,“ hovorí Matejka s tým, že takáto spolupráca motivuje ružomberských dorastencov snažiť sa viac a ísť hrávať do Extraligy a naopak niektorí výkonnostne slabší hráči Martina by sa mohli prísť rozohrať do Ružomberka.
„Chceme dorastenecký káder stabilizovať, aby sme budúci rok to mužstvo vytvorili znova. Lebo tam je najväčší odliv hráčov, keďže sú to väčšinou tí, ktorí skončia deviatu triedu a idú na stredné školy,“ povedal šéf klubu.
Cez leto napríklad z Ružomberka prestúpili dvaja dorastenci do Banskej Bystrice, kde chodia aj na športové gymnázium. „My im v prestupe nebránime. Máme víziu vychovávať mládež až po dorast. Chceme aby hrali hokej, aby sa deti hokejom bavili. Nemôžu sedieť doma za počítačmi a robiť blbosti. Chceme ich vychovávať,“ spresňuje Matejka.
Ružomberok spolupracuje okrem Martina aj s Mikulášom
MHK Ružomberok okrem dorasteneckej spolupráce s Martinskou hokejovou akadémiou spolupracuje aj s Liptovským Mikulášom. „Táto spolupráca prebieha v žiackych kategóriách. My tu v Ružomberku zápasíme s konkurenciou vo forme futbalu. Nemáme toľko detí pre hokej,“ vysvetľuje manažér MHK Ružomberok a dopĺňa, že všetko závisí od rodičov. „Pokiaľ rodič má záujem a chce, aby jeho dieťa športovalo, tak to dieťa chodiť bude.“
Podobne ako počas prvej vlny pandémie fungovali školy online, aj tréneri pripravovali mladých hokejistov na diaľku. „Nebolo to ľahké, nedohrali sme súťaž, ale pomohol nám aj zväz, ktorý poskytol klubom finančnú čiastku,“ spomína si na jarné obdobie Matejka. Finančnú injekciu zväz prisľúbil aj počas druhej vlny. Matejka pripomína, že pomoc dostanú za mesiace od septembra do decembra.
Na ľade sa mali objaviť aj najmenší
„Vlani sme rozbehli kurz korčuľovania,“ opisuje Matejka. Kurz fungoval podobne ako lyžiarsky alebo plavecký výcvik. Deti z materských škôl prišli s učiteľkami na zimný štadión a hravou formou ich učili prvé kroky na ľade.
„Mali sme pozitívne ohlasy, máme však obavy, aby sa to nestoplo kvôli covidu,“ povedal pre RK Magazín Peter Matejka. Vtedy ešte nevedel, že všetky podobné akcie vláda od 13. októbra až do odvolania zruší.
Titulná fotografia – Tréning mladých hokejistov na Zimnom štadióne Stana Mikitu v Ružomberku. Foto – Juraj Brezáni