Hokejistov pred sezónou povzbudil aj majster sveta

Cez víkend začínajú sezónu ružomberskí hokejisti. Na zimnom štadióne im na ľad svietia nové svetlá.

Dve prípravky a potom piataci, šiestaci, ôsmaci a kadeti. So šiestimi družstvami vstupuje do hokejovej sezóny Mestský hokejový klub (MHK) Ružomberok.

Memorandum s Liptovským Mikulášom

„Súťaže prešli zmenou herného modelu. Žiacka liga je už len jedna a nedelí sa na 1. a 2. ligu ako doteraz. Ôsmaci sa delia na juh a sever. Začíname už tento víkend. Mladší žiaci v sobotu ráno proti Žiline. Kadeti v nedeľu na obed doma proti Banskej Bystrici. Prípravky budú hrať minihokej od konca septembra turnajovým spôsobom,“ opísal úvod a zmeny v sezóne manažér MHK Ružomberok Peter Matejka.

Generálkou pre mladších žiakov bol víkendový Ružomberok cup. Pri účasti šiestich tímov z Poľska, Čiech a Slovenska skončili mladí šiestaci na piatom mieste.

„Chceme ísť od tejto sezóny inou metódou. Starší žiaci už majú zväzové turnaje, takže aj náš decembrový Christmas cup bude opäť pre mladších žiakov. Starší mali prvý takýto turnaj práve cez víkend v Ružomberku, kde bol hokejový výber – Stred, Martin, Zvolen a Banská Bystrica. Ďalšie budú počas sezóny, preto my nebudeme pre nich robiť turnaj. Budú mať toho dosť. Pre prípravky urobíme turnaj na konci sezóny,“ načrtol plány do sezóny Matejka.

Dorastencov a juniorov zatiaľ v klube stavať nebudú. Hokejisti Ružomberka a Mikuláša podpísali dohodu, podľa ktorej si budú vzájomne pomáhať a starší hokejisti sa budú koncentrovať práve v extraligovom Mikuláši.

„Je podpísané memorandum o spoločnej spolupráci, takže verím, že za pár rokov to prinesie ovocie a budeme sa či Ružomberok či Mikuláš tešiť z nejakých pekných výsledkov a aj možno z nejakých hráčov, ktorí nám vyjdú z tejto liahne a budú nám robiť radosť,“ ozrejmil Ján Laco, ktorý sa stará o hokejové talenty práve v Liptovskom Mikuláši.

Na ľade od augusta

Mladí hokejisti sa dostali na ľad už začiatkom augusta. Za sebou tak majú už mesiac korčuľovania.

„V máji a júni sme absolvovali letnú prípravu, kde sme deti pripravovali na ZŠ Zarevúca, tam sme sa im venovali rôznymi hrami, rozvíjali ich pohybové schopnosti, tí starší už aj dreli. V júli sme mali voľno a od augusta sme trénovali na ľade,“ rozhovoril sa o príprave jeden z mládežníckych trénerov Patrik Oravec.

Pre najmladších hokejistov v klube pripravili aj týždňový, denný hokejový tábor. Jeho súčasťou bol pomyselný draft, kde sa hráči rozdelili akoby do mužstiev NHL a následne odohrali medzi sebou turnaj.

Mladí ružomberskí hokejisti počas letného kempu a diskusie s profíkmi. Foto – autor.

„Mali program od pondelka do piatku, od šiestej do šiestej sme s nimi boli, venovali sme sa im na ľade, na suchu, aby sme im zaujímavo vyplnili čas,“ vravel Oravec.

Súčasťou kempu bola aj diskusia s Milanom Jurčinom, stále aktívnym hokejistom, bývalým reprezentantom, ale aj dvomi medailistami z majstrovstiev sveta v hokeji. Radovan Somík dosiahol v roku 2002 so slovenským tímom na zlato. Ján Laco vychytal v roku 2012 pre Slovensko striebornú medailu.

Kto z vás je najsilnejší?

Na túto, ale aj na iné otázky o najkrajších góloch, najobľúbenejších kluboch, škole či zraneniach odpovedala trojica hokejistov malým Ružomberčanom na konci augustového kempu.

„To je vždy zaujímavé, lebo niekedy príde aj taká pod pásová otázka od tých detí, v tomto sú deti naozaj úprimné a vždy to má nejakú dobrú dohru tieto besedy,“ okomentoval to Mikuláščan Ján Laco.

Chalani sa so všetkými vysporiadali a mnohé odpovede skončili aj smiechom. Najmä keď malých hokejistov zaujímali trampoty profesionálov s ranným vstávaním či plnením si školských povinností.

Nové svetlá

Zimný štadión ide do novej sezóny s jednou výraznou novinkou. Tou sú LED svetlá, ktoré počas júla nahradili staré halogénové.

„Je to určite bezpečnejšie a hlavne rýchlejšie. Keď sme mali výpadok energie, tak sme museli čakať dvadsať a aj viac minút, kým vychladli a mohli sme ich znova zapnúť. Teraz sa to dá urobiť v sekunde a vieme fungovať ďalej,“ hovorí o najväčšej výhode zmeny osvetlenia koncesionár, akoby nájomca zimného štadióna, Jozef Horváth.

Investíciu za 50-tisíc eur zaplatila 20-tisícová dotácia zo Slovenského zväzu ľadového hokeja a zvyšok sú peniaze koncesionára – spoločnosti Elit Centrum, za ktorou je práve Horváth. Za túto investíciu požadoval od mesta predĺženie zmluvy o správe zimného štadióna o štyri roky, čo zastupiteľstvo ešte na jar odsúhlasilo. Štadión tak bude mať v správe do roku 2027.

Škola korčuľovania

Aj tento rok bude MHK Ružomberok ponúkať Školu korčuľovania. Hodinový priestor na ľade pre najmenších, ktorí sa zoznamujú s korčuľami a zamrznutou vodou.

„Zmenili sme akurát termín na soboty o 16:30. Je to lepší čas, pretože by nemalo prichádzať k takému častému rušeniu či presúvaniu kvôli hokeju. Zápasy by do toho nemali vstupovať. Hneď po tom bude vždy priestor aj pre starších. To robí správca štadióna pod názvom Hokejka a puk, kde môžu prísť rodičia s deťmi a už si skúsiť zahrať s hokejkou a pukom,“ vysvetlil Matejka.

Novinkou je organizovaná Škola korčuľovania pre materské školy. Tie sa môžu prihlásiť cez webovú stránku klubu, zabezpečiť si termíny a vždy dopoludnia potom prísť na ľad.

„Ľudia z klubu sa budú týmto detičkám venovať, pani učiteľky nemusia ísť na ľad. Kto nebude mať, vieme požičať prilby, korčule, treba sa len vhodne obliecť a prísť. Všetko je to zadarmo. Získali sme podporu od Slovenského zväzu ľadového hokeja,“ priblížil novú aktivitu klubu Matejka.

Titulná fotografia – Ján Laco (v červenom), vpravo vedľa neho Milan Jurčina a celkom vpravo Radovan Somík počas augustovej besedy s mladými hokejistami Ružomberka. Foto – autor.

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.