Prvé kamery spustil ešte v roku 2011, dnes ich má okolo deväťdesiat. Okrem počasia ukazujú život medveďov, bocianov, ale aj dravcov.
Ivan Daráni študoval na Strednej odbornej škole elektrotechnickej v Liptovskom Hrádku. Prezradil nám, že z výpočtovej techniky v škole takmer prepadol. Po čase sa však práve technika stala jeho vášňou.
Po škole začal pracovať ako elektrikár a popri tom si zaobstaral svoj prvý počítač. ,,Pôvodne som ho chcel na hry, ale akosi sa to zvrtlo a z hier som presedlal na internet. Vtedy bol strašne drahý, a tak som sa rozhodol postaviť si vlastnú sieť,“ spomína Ivan Daráni, ktorý je rodák z Liptovského Mikuláša, no momentálne žije v Ružomberku.
Začiatok online prenosov
Prvú webkameru dostal ako darček od kamaráta, ktorý žije v USA. Spomína si, že vtedy boli na Slovensku kamery drahé. Keď ju namontovali, zaznamenala úspech. Medzitým ceny klesli a začali ho aj viac zaujímať.
V roku 2011 vytvoril projekt, ktorého prioritou bolo sledovanie počasia. Kamery však časom pribúdali a dnes sa na jeho internetovej stránke nachádza viac ako sedemdesiat online prenosov z rôznych častí Slovenska, vrátane Tatier a Liptova.
,,Okrem toho, že som to robil a aj robím pre ľudí, je to aj môj koníček. Moja práca je väčšinou v teréne a na horách, tak mi aj vyhovovalo, keď som si mohol sám overiť v reálnom čase, aké je počasie,“ vysvetľuje Daráni. Zručnému technikovi pomáhajú pri inštalácií aj kolegovia Marek Staroň a Ivan Brtáň, pretože ako tvrdí, niekedy je naozaj náročné namontovať kamery. Pri práci s webom pomáha aj externista Tomáš Pekár.
Najväčší úspech majú zvieratá
Ešte v tom istom roku vytvoril ďalší projekt Kukaj.sk, ktorý je zameraný na monitorovanie zvierat. K prvým prenosom patrili zábery na kamzíky a svište, neskôr pridával ďalšie kamery, cez ktoré je možné sledovať viacej druhov zvierat. V súčasnosti je najúspešnejší prenos z Veľkej Fatry, kde sú monitorované medvede. Počas prvých pár dní ho videli viac ako dva milióny užívateľov internetu a každodenne tento počet narastá.
Ľudia môžu pozorovať zvieratá cez internet vďaka pätnástim kamerám, ktoré sú namontované v lesoch, ba dokonca aj pod vodou. Okrem medveďov sú to aj bociany, sokol myšiar, sýkorky, žltochvosty, ale aj labute, či rôzne vodné živočíchy. Pri svojej záľube spolupracuje aj s ochranármi z Tatranského národného parku (TANAP) a Národného parku Veľká Fatra. Podľa jeho slov sú podstatné najmä zručnosti a chuť urobiť niečo pre iných.
Dôležitá je aj technika
,,Je to veľmi náročný koníček, no ,našťastie, pracujem vo firme svojej manželky. Spoločnosť vlastní niekoľko serverov a ja mám možnosť ich využívať aj pre tento účel ako súkromná osoba. Tým pádom je cena prijateľná,“ opisuje technickú podporu pre svoj koníček Daráni.
Hoci sa dajú kamery kúpiť aj s príslušenstvom omnoho lacnejšie, ich kvalita nezodpovedá jeho osobným nárokom, a tak radšej zainvestuje.
Tvrdí, že je pre neho dôležitý obraz, na ktorý sa musí dať dobre pozerať. ,,Sokol myšiar má nad sebou najmodernejšiu 4K kameru, takže je naozaj vidieť detaily. Ak sa všetko podarí, tak podobná kamera pôjde aj na medvede,“ hovorí o poskytovaní kvalitnej techniky.
Montovanie kamier v horách pre neho nie je nebezpečné, skôr záživné. Spomína si však aj na rizikové momenty. Také sa niekedy stanú aj keď chodia s kolegami na Chopok čistiť kamery, na ktorých je námraza. Tá môže mať aj okolo 400 kilogramov a vytvorí sa za pár hodín. Ak by človek nebol opatrný, ľahko príde k úrazu.
Kamery už aj zachraňovali
Sledovanie zvierat má mnoho pozitív. Jednou z nich je aj prípadná pomoc v čase, keď to zvieratá naozaj potrebujú. Práve vďaka kamerám sa podarilo zachrániť rybárika riečneho. Keď začala stúpať hladina vody, kamera ukázala, aké sú premočené a nedarilo sa im vzlietnuť. Zo siedmich mláďat rybárika sa podarilo zachrániť aspoň dve. To isté však neplatí o technike, ktorú voda úplne zničila.
Proti prírode je človek bezmocný a to isté platí aj o ľudskej hlúposti. V minulosti niekto ukradol kamery, ktoré sledovali tatranské svište. V budúcnosti plánujú sledovať kamzíky pod Lomnickým štítom, no ako prezradil Ivan Daráni, jeho plány sú podmienené najmä možnosťami, ktoré ponúkne príroda.
Anna Zábojníková
Titulná fotografia – Ivan Daráni (prvý sprava) s kolegami. Zdroj – archív Ivana Darániho.