Jakub Šiarnik ovládol nočný skialp na Malinô Brdo

Na štart pretekov sa postavilo 64 súťažiacich všetkých vekových kategórií. Foto: Filip Kubáň
Dvanásty ročník obľúbených skialpinistických pretekov Malinô Brdo Night Skialp Challenge sa stal korisťou slovenského reprezentanta v skialpinizme.

Na štart pretekov so štartom v Hrabove a s cieľom na Malinom Brde sa v sobotu 4. februára postavilo 64 súťažiacich. Napriek nepriaznivému počasiu sa v najväčšom dolnoliptovskom stredisku zišla slušná konkurencia na čele s najúspešnejším slovenským skialpinistom Jakubom Šiarnikom.

Tento ročník mal však oproti predošlým edíciám iný formát. Súťažiaci nešli okruh aj so zjazdom dole, ale premiérovo sa súťažilo v disciplíne vertical. Skialpinisti šliapali od údolnej stanice kabínkovej lanovky až na vrchol Malinné.

Preteky sa uskutočnili napriek silnému vetru

Malinô Brdo Night Skialp Challenge sa uskutočnil napriek tomu, že v sobotu prevládalo mimoriadne nepriaznivé počasie. Z dôvodu nevhodných podmienok museli organizátori zrušiť víkendový Slovenský pohár v alpskom lyžovaní, ktorý mal dejisko taktiež na Malinom Brde.

V sobotu 4. februára nebolo tiež v prevádzke lyžiarske stredisko Malinô Brdo ski & bike family park, v ktorom museli prvýkrát po 15 rokoch odstaviť kabínovú lanovku kvôli silnému vetru.

Staronový víťaz pretekov

Víťazom podujatia sa stal Jakub Šiarnik, ktorý tak nadviazal na svoje triumfy z rokov 20192020, kedy tiež ovládol tieto preteky. „Na slovenskom šampionáte som chýbal kvôli chorobe. Na Malinom Brde som chcel potvrdiť svoju líderskú pozíciu v rámci Slovenska, čo sa mi aj podarilo. Nový model pretekov bol celkom osviežujúci,“ uviedol Šiarnik, ktorý triumfoval pred druhým Petrom Fraňom o viac ako minútu.

Obhajca minuloročného prvenstva Kristián Jánošík tentokrát obsadil v napínavom finiši tretie miesto. „Dlho som neabsolvoval vertical, no teraz mi celkom padol vhod. Podmienky boli veľmi dobré, akurát hore fúkalo. Zišla sa početná a kvalitná konkurencia. V týchto mrazivých podmienkach je lepšie byť na trati tridsať minút, ako šliapať hodinu a pol.“

Slovenský pohár vyvrcholí v Jasnej

Preteky Malinô Brdo Night Skialp Challenge, ktoré boli zároveň 2. kolom Slovenského pohára v skialpinizme, sú jedinou akciou, ktorá má večerný charakter. Medzi skialpinistami obľúbené podujatie zorganizoval Malinô Brdo SkiAlp Team v spolupráci s Horskou záchrannou službou a strediskom Malinô Brdo ski & bike family park.

Najbližšie 4. kolo Slovenského pohára v skialpinizme sa uskutoční v sobotu 18. februáraKrížnej. Záverečné 8. kolo je na programe 2. apríla na Chopku.

VÝSLEDKY:

Challenge – muži: 1. Šiarnik (SK Žiarska dolina) 26:58,0, 2. Fraňo (Atomic Ski Brezno) 28:03,0, 3. Jánošík (PROefekt team) 28:32,7, ženy: 1. Lovrantová (Banská Bystrica) 36:03,6, 2. Maťková (Zolná skyrunning team) 36:49,6, 3. Machajová (Skialpinista.sk) 37:27,6, veteráni: 1. Kristl (new – wave multisport) 33:51,6, veteránky: 1. Tyrril (Detva) 39:49,6. Open – muži: 1. Baran 41:27,0, open – ženy: 1. Hošeková (Magura Run) 54:34,2, open – veteráni: 1. Kovalčík 45:42,1.

Kompletné výsledky nájdete TU.

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Som študentom žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Najradšej sa zaujímam o šport, fotografovanie prírody a dianie v Ružomberku.