Úspešný vstup Ružomberčaniek do play-off

Ružomberské basketbalistky potvrdili v domácom prostredí úlohu favorita. Foto: Rudolf Maškurica
Basketbalistky MBK Ružomberok vyhrali v stredu 15. marca v úvodnom štvrťfinálovom zápase Niké extraligy žien nad Popradom 83:59. Liptáčky sa ujali vedenia v sérii 1:0 a už v nedeľu môžu oslavovať postup do semifinále.

Zverenkyne Juraja Suju sú jednoznačným favoritom v tejto štvrťfinálovej sérii, keďže obsadili v lige 2. miesto. Naproti tomu Popradčanky skončili v tabuľke až na 7. pozícii. Vzhľadom na formu a kvalitu jednotlivých mužstiev sa očakávalo víťazstvo Ružomberka.

Úvodnú periódu vyhral Poprad

Prvá štvrtina stretnutia sa niesla vo vyrovnanom duchu. Lepší úvod do zápasu mali Liptáčky, ktoré po necelých štyroch minútach vyhrávali 9:5. Popradčanky sa však favorita nezľakli a v úvodnej 10-minútovke ho poriadne „hrýzli“. Ružomberčanky vzápätí viedli 11:6, no napriek tomu nedotiahli túto časť hry do úspešného konca.

Domáce hráčky síce vyhrávali minútu pred koncom prvej periódy 15:11, následne však Popradčanky zaznamenali 6 bodov po sebe a po úvodnej 10-minútovke prekvapujúco viedli 17:15.

Zlepšený výkon vicemajstra

V druhej štvrtine predviedli Ružomberčanky podstatne lepší výkon ako v úvodnej 10-minútovke. Túto časť hry však otvorili Popradčanky úspešnou trojkou a vytvorili si už 5-bodový náskok (15:20). Po úspešnom dvojkovom pokuse Andrei Andělovej (17:20) však hráčky spod Tatier mali znova k dobru päť bodov (17:22).

Liptáčky sa v úvode druhej periódy márne snažili preklopiť vedenie vo svoj prospech, no napokon sa im to podarilo až po vyše troch minútach zásluhou kapitánky Alexandry Buknovej (26:24). Od tejto chvíle Ružomberčanky už nepustili Poprad do vedenia v tomto stretnutí.

Hráčky spod Tatier však naďalej držali s favoritom krok a v polovici druhej štvrtiny prehrávali len o šesť bodov (33:27). Zverenkyne Juraja Suju však z závere prvého polčasu dali 6 bodov v rade a po úvodnom dejstve vyhrávali nad Popradom 44:30. O víťazovi duelu tak bolo rozhodnuté.

Sympatický výkon Popradu

Tretia štvrtina bola opätovne o niečo vyrovnanejšia, no napriek tomu si Ružomberčanky strážili svoj pohodlný náskok a mierne ho navýšili. Liptáčky si na začiatku druhého polčasu vytvorili už 21-bodové vedenie a začali potvrdzovať úlohu favorita (55:34).

Popradčanky však hrali statočne a naďalej predvádzali veľmi obetavý a húževnatý výkon. V úplnom závere tejto časti hry premenila dva trestné hody Martina Dovčíková, vďaka čomu viedol Ružomberok pred poslednou štvrtinou 63:45.

Presvedčivé víťazstvo „Ruže“

V záverečnej 10-minútovke dostali príležitosť v ružomberskom drese všetky hráčky z lavičky. Liptáčky začali poslednú štvrtinu vo veľkom štýle, keď si 11-bodovou šnúrou vytvorili už 27-bodové vedenie (74:47). Hráčky spod Tatier sa napriek nepriaznivému stavu nevzdávali a necelé štyri minúty pred záverečným klaksónom znížili manko na súpera na rozdiel 22 bodov (76:54).

Minútu pred koncom duelu si Ružomberčanky vytvorili najvyšší, až 28-bodový náskok v stretnutí (83:55). Popradčanky v závere mierne skresali manko, no napriek tomu sa z presvedčivého víťazstva v pomere 83:59 tešia Liptáčky, ktoré sa ujali vedenia 1:0 vo štvrťfinálovej sérii.

Výborný výkon Dovčíkovej

Najlepšou strelkyňou duelu bola Martina Dovčíková, ktorá svoj výborný výkon korunovala 24 bodmi, pričom zaznamenala tri úspešné trojky. Skvelo jej sekundovala Soňa Svetlíková, ktorá zaťažila konto súpera 16 bodmi.

Popradčanky bodovo potiahla predovšetkým kapitánka Dominika Drobná, ktorá dala 17 bodov. Krok s ňou držala predovšetkým Andrea Vyšňová, autorka 13 bodov.

Spokojnosť s výhrou, nie s výkonom

Tréner MBK Ružomberok Juraj Suja bol rád, že jeho tím stretnutie vyhral. Na druhej strane však nebol spokojný s defenzívnou činnosťou jeho zverenkýň. „Sme radi, že sme sa ujali vedenia v sérii. Stále však cítime únavu z víkendového programu. Trápime sa dlhodobo, nebránime dobre, robíme veľa základných individuálnych chýb v obrane. Teší ma, že príležitosť dostali aj mladé hráčky, a že sme mali deväť úspešných trojkových pokusov.”

Asistent trénera Popradu Tibor Kmetóni bol hrdý na svoje mužstvo, ktoré podalo veľmi bojovný výkon: „Vedeli sme, že Ružomberok mal ťažký víkendový program. Chceli sme ho prekvapiť, ale kvalita sa napokon prejavila. Držali sme so súperom krok prvú štvrtinu, potom však už domácim začali padať trojky, zrýchlili hru, čomu sme sa nedokázali prispôsobiť.”

Ružomberok môže v nedeľu oslavovať postup do semifinále

Druhé štvrťfinálové stretnutie medzi týmito súpermi je na programe v nedeľu 19. marca o 16:30 hod. v Poprade. Ak tento duel Ružomberčanky vyhrajú, tak postúpia do semifinále. Prípadný tretí zápas sa uskutoční v stredu 22. marca v Ružomberku. Štvrťfinálová séria sa hrá na dva víťazné zápasy.

Ak Liptáčky postúpia medzi kvarteto najlepších tímov, tak úvodný semifinálový duel odohrajú v Koniarni 25. marca. Semifinálová séria, rovnako ako finálové súboje, sa budú hrať na tri víťazné stretnutia. Víťaz slovenskej ligy bude známy najneskôr 29. apríla. Minuloročný titul obhajujú Piešťanské Čajky.

Niké extraliga žien – 1. štvrťfinále:

MBK Ružomberok – BAM Poprad 83:59 (44:30)

Body za MBK Ružomberok: Dovčíková 24, Svetlíková 16, Buknová 9, Urbanová 7, Hadačová a Andělová po 6, Jarošová 5, Uramová a Štefančová po 4. – BAM Poprad: Drobná 17, Vyšňová 13, Kmetoniová a Paulechová po 7, Lysová 5, Barillová a Tetemondová po 4, Langová 2. Trojky: 9-5. Diváci: 215. Úspešnosť streľby: 47 % – 40 %. TH: 14/10 – 15/10. Rozhodovali: Kiss, Životský, Donovalová. Štvrtiny: 15:17, 29:13, 19:15, 20:14.