Juraj Suja: Najradšej by som hral. Aj za cenu, že o titul by sme možno prišli

Tento víkend by začínala semifinálová séria v basketbalovej extralige. Lenže Ružomberok už titul získal. O situácii s predčasným koncom sezóny, ale aj plánovaní tej budúcej, sme sa rozprávali s trénerom staronového majstra Jurajom Sujom.

Práve tento víkend by začínala semifinálová séria v basketbalovej extralige žien. Ružomberok by v nej útočil na obhajobu titulu majstra republiky. Slovenská basketbalová asociácia (SBA) rozhodla pre epidémiu koronavírusu o ukončení súťaže a titul pridelila prvému tímu po 19. kolách základnej časti extraligy. Tým bol MBK Ružomberok. O situácii sme sa rozprávali s trénerom staronového majstra Jurajom Sujom.

Ako prežívate aktuálne obdobie s epidémiou koronavírusu, ktoré postihlo všetkých, vrátane basketbalových súťaží?

Nie som odborník na koronavírus a nemôžem sa k tomu vyjadrovať, ale zdá sa mi, že tej paniky je až príliš veľa. Myslím si, že sú aj iné choroby, na ktoré zomierajú ľudia viacej, ako na tento vírus, ale toto ja nemôžem laicky hodnotiť. Verím, že čoskoro sa všetko dostane do normálnych koľají, lebo aj ekonomické dopady, ktoré z toho budú, môžu byť napokon rozsiahlejšie a dlhotrvajúcejšie a s ešte väčším vplyvom na všetkých obyvateľov.

Basketbalová liga na Slovensku bola zrušená ako jedna z prvých vôbec. Bolo to správne rozhodnutie?

Opatrenia, ktoré vznikli preto, aby sa ľudia spoločne a masovo nestretávali, boli správne. To treba chápať a vítať. Dohrávať súťaže bez ľudí na druhej strane nemalo zmysel. To rozhodnutie je na mieste.

Basketbal je špecifický v tom, že ak by sme chceli dohrávať v lete, ako napríklad futbalisti, tak tam by tie družstvá už boli celkom iné. Legionárky by sa pomenili, tímy by sa chystali na novú sezónu. A bolo by to po veľmi dlhom hernom a tréningovom výpadku. Ak by sa všetko podarilo za dva týždne, možno mesiac, od prerušenia ligy zvládnuť, tak nepoviem. Ale toto vyzerá na dlhšie a nemalo zmysel držať tie kádre 2-3 a možno aj viac mesiacov pokope a bez hernej činnosti.

Juraj Suja so svojím tímom. Foto – Rudo Maškurica.

Ružomberok bol v lige neporazený, jeden zápas od play-off (Ruža mala hrať v Piešťanoch), kde by obhajoval titul.

Samozrejme, po tej športovej stránke nás to všetkých mrzí. Tešili sme sa všetci na vyvrcholenie sezóny.

MBK Ružomberok podľa vyjadrenia hracej komisie súťaž vyhral a mal by mu byť udelený titul majstra Slovenska. Vyslovene povedali, že pre súťažný ročník 2019/2020 zostáva v platnosti poradie, aké bolo po 19. kolách základnej časti extraligy.

V Piešťanoch sú z toho rozčarovaní. Cítili sa, že by mohli v play-off niečo urobiť a s výsledkom nesúhlasia. Aj ja by som radšej hral. Aj za cenu, že o titul prídeme. Športovci chcú ťažké zápasy prežiť, odohrať, bojovať o víťazstvo. Samozrejme, veril som, že by sme s postupne sa zlepšujúcim zdravotným stavom kádra mohli skúsiť zabojovať o titul, aj keď favoriti sme už neboli.

Košice aj Piešťany poriadne zbrojili pred vyraďovacou časťou súťaže.

Vložili do hráčiek nemalé prostriedky a mali veľkú šancu. To treba rešpektovať. Nám to síce vychádzalo až do ukončenia ligy bez prehry, ale ich sila každým týždňom rástla.

Teda tento titul tak neteší, keďže nie je vybojovaný v tých tvrdých a vypätých play-off zápasoch na palubovke?

Chýba mi v tom spontánnosť, emócia, to víťazstvo na palubovke. Samozrejme, keď sa to rozhodlo, tak maličký chvejivý pocit som mal, že sme titul získali. Ale naozaj len malú chvíľku. Za tú časť sezóny, za ktorú nám ho dali, sme si ho určite zaslúžili. Keď sa už rozhodli v SBA akceptovať výsledky doterajšej sezóny a udeliť titul, tak neviem komu inému by ho mali dať, ak nie nám. Ale pravda je, že play-off, ktoré sa nehralo, je iná súťaž a mohlo to dopadnúť akokoľvek.

To je bez debaty, že radšej by som hral a získal alebo nezískal ten titul na palubovke. Posunulo by to mňa ako trénera aj hráčky. Mali by sme novú skúsenosť a emóciu. Všetko by sa to raz v budúcnosti zišlo. Nehovoriac o tom, že ľudia by mali zážitok z toho, ako sa súťaž začínala vyvíjať v boji o špicu.

Dostali ste už medaily a pohár za víťazstvo v lige?

Nie, fyzicky sme nič nedostali. Ani sme nemali žiadnu oslavu, hoci ani nie je čo extra oslavovať. Možno uskutočnenú časť sezóny, lebo tá bola dobrá a herne sa vydarila, ale titul asi nie.

Čo bude ďalej. Piatim hráčkam v MBK končí zmluva. Vám končí zmluva. Hovoril s vami niekto o tom a rieši sa vôbec v tejto situácii ďalšia sezóna?

Budúcnosť trápi a zaujíma aj mňa. Čo bude ďalej s klubom, s hráčkami, so mnou, či budeme mať koncom mája reprezentačný zraz, ktorý je naplánovaný. Nad týmto premýšľam. Sezóna je už za nami. To skončilo. Treba sa dívať dopredu.

Zatiaľ s vami nikto nehovoril?

Manažér Rado Popelka sedel s každou hráčkou, kde zisťoval, či majú záujem pokračovať. Lebo my máme záujem o celý tím, ktorý sme tu teraz mali. Aj ja som dostal informáciu od konateľa klubu, že majú záujem o pokračovanie spolupráce so mnou. Viacej sa zatiaľ neudialo.

Počas zápasu Európskeho pohára FIBA. Foto – Rudo Maškurica.

Samozrejme, rozumiem, že situácia nie je ľahká a treba riešiť iné veci. Raz to však pominie a realita sa vráti. Hovorím to preto, lebo sa rozprávame o veciach, ktoré mali byť vyriešené principiálne skôr, ako tu začiatkom marca koronavírus a s ním koniec sezóny vôbec prišli.

Nebojíte sa, že túto krízu, možno postupne aj ekonomickú, nemusí ustáť viacero tímov v oklieštenej ženskej extralige, kde bolo teraz len šesť družstiev?

Začnem odzadu. Dubček Bratislava avizoval, že v extralige pokračovať nechce. A to ešte počas sezóny. Nevieme, či ho niekto nahradí. Banská Bystrica si ide svoje, robí poctivo s mládežou a myslím si, že nájdu peniaze, aby extraligu udržali. Šamorín je na tom rovnako. Košice si verím, poradia. Zvládli už iné veci. No a Piešťany sú závislé od jedného človeka. Ak ho tento otras nepoloží, tak si myslím, že budú schopní pokračovať. No a to je aj u nás. Máme dvoch silných partnerov, pána Fiľa a mesto. Zrejme tú krízu obaja pocítia, a bude treba peniaze aj inde, ale verím, že to nezamáva s nimi tak, aby sa to dotklo basketbalu.

Ideálny scenár pre vás?

Verím, že už koncom apríla a v máji budú môcť dievčatá prejsť na individuálne tréningy a plány, kde sa spoločne stretneme a začneme sa pripravovať. Koncom mája by mal začať päť týždňový kemp s národným družstvom, a o ten by som nerád prišiel.

Ako vy trávite tieto dni karantény, hrozby neznámeho ochorenia a bez práce?

Už som doma viac ako dva týždne v kuse, čo sa mi dlho nepodarilo. Som s dcérkou a manželkou. Manželka má home office, raz za čas musí ísť do práce, ale inak sme doma. Ona si porobí prácu do roboty, ja sa hrám s dcérou. Potom sme zase spolu. Keď je pekne sme na záhrade. Ale ja som spoločenský typ. Rád idem von, do kaviarne, medzi ľudí, a toto mi chýba, samozrejme.

Chýba mi basketbal, robota, aj ten voľný pohyb. Basketbal skončil v tom najlepšom, všetci sme sa pripravovali na vrchol sezóny, na vypätie, náročné týždne, a to neprišlo. To vyvrcholenie po celom roku nie je, a teda ani taký pocit únavy z vykonanej práce sa až tak nedostavil, ako zvyčajne.

Titulná fotografia – Juraj Suja na lavičke MBK Ružomberok. Foto – Rudo Maškurica.

Ružomberku chýbajú basketbalistky

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.